Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego Warszawa-Śródmieście
US35/PP4/443/03/04/kasy/TJ
z 28 lipca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
US35/PP4/443/03/04/kasy/TJ
Data
2004.07.28



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy Warszawa-Śródmieście


Temat
Podatek od towarów i usług --> Dokumentacja --> Kasy rejestrujące


Słowa kluczowe
kasa rejestrująca
paragony


Pytanie podatnika
1. czy można odstąpić od obowiązku prowadzenia ewidencji obrotów i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących w związku z faktem, że na bilecie wstępu będzie wydrukowana, cyt. „...stawka i kwota podatku VAT..”,
2. czy w związku z powyżej cytowanym wydrukiem na bilecie wstępu do teatru, występuje konieczność wręczania paragonu fiskalnego z kasy rejestrującej dla nabywcy biletu.


Z akt sprawy Podatnika wynika, iż dokonano zakupu kas rejestrujących oraz zgłoszono ich fiskalizację. Do tut. Urzędu wpłynęły w/w pisma Podatnika z zapytaniami powstałymi w związku z zaistniałymi wątpliwościami dotyczącymi warunków stosowania kas rejestrujących, tj.

  1. czy można odstąpić od obowiązku prowadzenia ewidencji obrotów i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących w związku z faktem, że na bilecie wstępu będzie wydrukowana, cyt. „...stawka i kwota podatku VAT..”,
  2. czy w związku z powyżej cytowanym wydrukiem na bilecie wstępu do teatru, występuje konieczność wręczania paragonu fiskalnego z kasy rejestrującej dla nabywcy biletu.

W związku z powyższym Urząd wyjaśnia:
Ad.1. Zgodnie z § 4, pkt.6 - rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 4 lipca 2002r. w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące, oraz warunków stosowania tych kas przez podatników ( Dz. U. nr 108, poz. 948 z późn.zm.) podatnicy ewidencjonujący obrót i kwoty podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących zobowiązani są po zakończonej transakcji sprzedaży do wydrukowania paragonu fiskalnego, który musi zawierać następujące informacje:

  1. nazwę podatnika, adres punktu sprzedaży,
  2. numer identyfikacji podatkowej podatnika ( NIP),
  3. numer kolejny wydruku,
  4. datę i czas sprzedaży,
  5. nazwę towaru lub usługi,
  6. cenę jednostkową towaru lub usługi,
  7. ilość i wartość sprzedaży,
  8. wartość sprzedaży i kwoty podatku według poszczególnych stawek,
  9. wartość sprzedaży zwolnionej z podatku,
  10. łączną kwotę podatku,
  11. łączną kwotę należności,
  12. kolejny numer paragonu fiskalnego,
  13. kolejny numer kasy i oznaczenie kasjera - przy więcej niż jednym stanowisku kasowym,
  14. logo fiskalne, oraz numer unikatowy pamięci fiskalnej kasy.

Zatem bilety wydawane widzom na spektakl, na których wydrukowana byłaby „ stawka i kwota podatku VAT” nie spełniałyby wymogu przedstawionego w w/cyt. przepisie o obowiązku prowadzenia ewidencji obrotów przy zastosowaniu kas rejestrujących.

Ad.2. Podatnicy ewidencjonując obrót przy zastosowaniu kas rejestrujących, zgodnie z § 5, ust. 1, pkt. 1 w/cyt. rozporządzenia z dnia 4 lipca 2002r., obowiązani są: - do dokonania rejestracji każdej sprzedaży przy zastosowaniu kasy, - dokonania wydruku z każdej sprzedaży paragonu fiskalnego, - oraz do wydawania oryginału wydrukowanego paragonu nabywcy. Mając na uwadze powyższe Urząd informuje, iż Podatnicy prowadzący ewidencję obrotów przy zastosowaniu kas rejestrujących obowiązani są do wydawania paragonu fiskalnego wydrukowanego z kasy fiskalnej. Zgodnie z brzmieniem w/cyt. przepisu, wręczanie biletu z podaną ceną brutto, stawką i kwotą podatku VAT nie zastąpi obowiązkowego wręczania paragonu fiskalnego. W tej sytuacji Urząd nie podziela stanowiska Strony wyrażonego w piśmie z dnia 11.05.04r., nr L.Dz.-335/04.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj