Interpretacja Drugiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie
II US.PB-I-415/40/04
z 18 czerwca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
II US.PB-I-415/40/04
Data
2004.06.18



Autor
Drugi Urząd Skarbowy w Rzeszowie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zryczałtowany podatek dochodowy --> Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych --> Stawki ryczałtu


Słowa kluczowe
faktura VAT
fakturowanie
sprzedaż towarów
wykonanie usługi


Pytanie podatnika
Czy istnieje możliwość opodatkowania zryczałtowanym podatkiem dochodowym przychodów oddzielnie z tytułu sprzedaży towaru i wykonanej usługi odpowiednio stawką 3 % i 8,5 % podczas wystawiania jednej faktury oraz wystawiania jednej faktury VAT w przypadku sprzedaży towaru i usługi na rzecz tego samego klienta?


Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie, działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), wyjaśnia:

Przepisy art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 20.11.1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144, poz. 930, ze zm.) stanowią, że opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają przychody osób fizycznych z pozarolniczej działalności gospodarczej, o których mowa w art. 14 ustawy o podatku dochodowym, w tym również, gdy działalność ta jest prowadzona w formie spółki cywilnej osób fizycznych lub spółki jawnej osób fizycznych. Natomiast przepisy art. 12 ust. 1 cytowanej ustawy przewidują stosowanie zróżnicowanych stawek ryczałtu, w zależności od zakresu wykonywanej działalności gospodarczej. Stawki te w 2004 r. wynoszą:

  1. 8,5 % przychodów z działalności usługowej,
  2. 3,0 % przychodów z działalności usługowej w zakresie handlu.

Za działalność usługową, zgodnie z art. 4 ust. 1 pkt 1 powołanej ustawy, uważa się pozarolniczą działalność gospodarczą, której przedmiotem są czynności zaliczone do usług zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług (PKWiU), z zastrzeżeniem pkt 2 i 3. Za działalność usługową, w rozumieniu PKWiU, uważa się działalność, której przedmiotem są:

  • wszelkie czynności świadczone na rzecz podmiotów gospodarczych prowadzących działalność o charakterze produkcyjnym, nietworzące bezpośrednio nowych dóbr materialnych, tzn. usługi dla celów produkcji,
  • wszelkie czynności świadczone na rzecz podmiotów gospodarki narodowej oraz na rzecz ludności, przeznaczone dla celów konsumpcji indywidualnej, zbiorowej i ogólnospołecznej.

Według PKWiU do usług zalicza się między innymi czynności o charakterze naprawczym, remontowym i konserwacyjnym, z wyłączeniem napraw gwarancyjnych wykonywanych przez producenta własnymi siłami. W odniesieniu do usług mechaniki pojazdowej, naprawy pomp wtryskowych i wtryskiwaczy, w rozumieniu powołanej PKWiU, ma zastosowanie stawka ryczałtu w wysokości 8,5 % przychodu.

Za działalność usługową w zakresie handlu, zgodnie z art. 4 ust. 1 pkt 3 tejże ustawy, uważa się sprzedaż, w stanie nieprzetworzonym, nabytych uprzednio produktów (wyrobów) i towarów, w tym również takich, które zostały przez sprzedawcę zapakowane lub rozważone do mniejszych opakowań albo rozlane do butelek, puszek lub mniejszych pojemników. A zatem sprzedaż części samochodowych w prowadzonym przez spółkę sklepie stanowi działalność usługową w zakresie handlu, w odniesieniu do której stosuje się stawkę ryczałtu w wysokości 3,0 % przychodu.

Reasumując powyższe, istnieje możliwość wystawiania klientom jednej faktury VAT na sprzedaż towaru i usługi, jeżeli na fakturze tej będą wyszczególnione odrębnie przychody z usług i z tytułu sprzedaży towarów handlowych, odpowiednio wg stawki 8,5 % i 3,0 %. Ponadto na fakturze VAT należy odpowiednio wykazać przychód za usługę i ze sprzedaży wg właściwych stawek podatku od towarów i usług.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj