Interpretacja Urzędu Skarbowego w Olecku
US.VIII/443/16/04
z 10 sierpnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
US.VIII/443/16/04
Data
2004.08.10



Autor
Urząd Skarbowy w Olecku


Temat
Podatek od towarów i usług --> Obowiązek podatkowy --> Zasady ogólne

Podatek od towarów i usług --> Dokumentacja --> Ewidencje


Słowa kluczowe
ewidencja podatku od towarów i usług
korekta podatku
obowiązek podatkowy
opodatkowanie zaliczek


Pytanie podatnika
1. Czy można pomniejszyć okresowy raport fiskalny o niesłusznie wystawiony paragon w oparciu o złożone wyjaśnienie osoby obsługującej drukarkę fiskalną (...) - w momencie wystawiania faktury dla klienta nastąpił spadek napięcia w wyniku czego wydrukował się sam paragon, natomiast nie zdążyła wydrukować się faktura. Po wystawieniu faktury ponownie drukuje się paragon obciążając raport fiskalny (...).
2. Czy zaliczki na poczet sprzedaży wyrobów, które wpływają na rachunek bankowy ostatniego dnia miesiąca w późnych godzinach wieczornych można fakturować następnego dnia (...)


Naczelnik Urzędu Skarbowego w Olecku, na podstawie art. 14a Ordynacji podatkowej, informuje:

1. W przedstawionym we wniosku przypadku wskazano, że komputerowy program sterujący pracą drukarki fiskalnej uniemożliwia wydrukowanie zarówno paragonu jak i faktury w przypadku zaniku napięcia kiedy wydrukowano już paragon a nie dokonano jeszcze wydruku faktury. W takim przypadku, jak wynika z wniosku, nie jest możliwe, po takiej awarii, oddzielne wydrukowanie faktury do wydrukowanego wcześniej paragonu. Stąd przy ponownej próbie wydrukowania faktury system drukuje zarówno paragon jak i fakturę. Tym samym po raz drugi wydrukowany paragon dla tej transakcji powtórnie obciąża okresowy raport fiskalny.

Zgodnie z treścią art. 109 ust. 3 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 54 poz. 535), podatnicy, z wyjątkiem podatników wykonujących wyłącznie czynności zwolnione od podatku oraz podatników zwolnionych podmiotowo, są obowiązani prowadzić ewidencję zawierającą, między innymi, dane niezbędne do określenia przedmiotu i podstawy opodatkowania, wysokość podatku należnego oraz inne dane służące do prawidłowego sporządzenia deklaracji podatkowej. Powyższy przepis wskazuje, że istotne jest aby zapisy ewidencji pozwoliły podatnikowi na prawidłowe sporządzenie deklaracji podatkowej. Zatem w przypadku kiedy zapisy w ewidencji z jakiejkolwiek przyczyny są błędne lub wadliwe, wówczas podatnik w celu dopełnienia ciążących na nim obowiązków ewidencyjnych, winien dokonać skorygowania zapisów w tej ewidencji tak aby odzwierciedlały one stan faktyczny prowadzonej przez niego działalności gospodarczej. Dlatego Spółka zobowiązana jest dokonać korekty ewidencji w zakresie pomniejszenia podstawy opodatkowania oraz podatku należnego o kwoty wynikające z niezasadnie wydrukowanego po raz drugi paragonu fiskalnego.

Jak podano we wniosku Spółka wydaje kupującemu fakturę, dlatego dla udokumentowania tej korekty powinna posiadać oryginały obu paragonów wraz z wyjaśnieniem zdarzenia powodującego konieczność zapisów korekty w ewidencji. Również serwisant obsługujący przedmiotową drukarkę powinien przedstawić Spółce na piśmie swoje wyjaśnienia w związku z opisanym we wniosku wadliwym funkcjonowaniem drukarki fiskalnej.

2. Zgodnie z art. 19 ust. 11 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 54 poz. 535), jeżeli przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi otrzymano część należności, w szczególności : przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jej otrzymania w tej części.

W związku z tak zdefiniowanym w ustawie momentem powstania obowiązku podatkowego z tytułu wpływającej zaliczki na poczet sprzedawanych towarów, dla potrzeb ewidencyjnych nie jest istotna data wystawienia faktury lecz data otrzymania zaliczki. Zatem w przypadku otrzymania zaliczki z końcem miesiąca, Spółka w prowadzonej ewidencji powinna dokonać takich zapisów i ich ewentualnych korekt, które byłyby wypełnieniem obowiązków ewidencyjnych, nałożonych opisanym w pkt 1 niniejszego pisma przepisem art. 109 ust. 3 ww. ustawy, w celu prawidłowego sporządzenia deklaracji podatkowej.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj