Interpretacja Izby Skarbowej w Rzeszowie
IS.II/1-0050/47/04
z 4 sierpnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
IS.II/1-0050/47/04
Data
2004.08.04



Autor
Izba Skarbowa w Rzeszowie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Podatnicy i płatnicy --> Podatnicy

Podatek od towarów i usług --> Procedury szczególne --> Szczególne procedury dotyczące drobnych przedsiębiorstw --> Drobni przedsiębiorcy


Słowa kluczowe
działalność gospodarcza
działalność wykonywana osobiście
radcowie prawni
umowa zlecenia
usługi prawnicze
zlecenia


Pytanie podatnika
Czy w odniesieniu do usług prawniczych świadczonych dla podmiotów gospodarczych na podstawie umowy zlecenia obowiązuje 22-procentowa stawka podatku VAT?


Dyrektor Izby Skarbowej w Rzeszowie, działając na podstawie art. 14b § 2 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), dokonuje zmiany informacji udzielonej przez Naczelnika Urzędu Skarbowego w Lubaczowie w piśmie z dnia 4.06.2004 r. (znak: US-I Ia-007/1/2004), gdyż jest ona nieprawidłowa:

Ze stanu faktycznego przedstawionego w pismach z dnia 5 i 31.05.2004 r. wynika, iż pan Edward J. jest zatrudniony na umowę o pracę, jednocześnie świadczy usługi prawnicze dla kilku podmiotów gospodarczych na podstawie umów zlecenia. Ponadto ma zarejestrowaną kancelarię radcy prawnego w Okręgowej Izbie Radców Prawnych oraz w urzędzie skarbowym i składa negatywne deklaracje dla podatku VAT. Wobec powyższego zwraca się z zapytaniem, czy od usług prawniczych świadczonych dla podmiotów gospodarczych na podstawie umowy zlecenia zobowiązany jest płacić VAT – 22 %.

Podatnikami podatku od towarów i usług w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. Artykuł 15 ust. 2 powyższej ustawy zawiera definicję działalności gospodarczej, która dla potrzeb podatku od towarów i usług obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych. Przepis art. 15 ust. 3 pkt 3 ww. ustawy wskazuje, iż za wykonywaną samodzielnie działalność gospodarczą nie uznaje się czynności, z tytułu których przychody zostały wymienione w art. 13 pkt 2 - 8 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), jeżeli z tytułu wykonania tych czynności osoby te są związane ze zlecającym wykonanie tych czynności prawnymi więzami tworzącymi stosunek prawny pomiędzy zlecającym wykonanie czynności i wykonującym zlecane czynności co do warunków wykonywania tych czynności, wynagrodzenia i odpowiedzialności zlecającego wykonanie tych czynności. Z powyższego przepisu art. 15 ust. 3 pkt 3 cyt. ustawy wynika, że jeżeli istnieje stosunek prawny, w ramach którego zleceniodawca ponosi odpowiedzialność za działania zleceniobiorcy, to wtedy nie są to usługi w rozumieniu ustawy o VAT, a w konsekwencji nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Chodzi więc o taki stosunek prawny między usługodawcą a usługobiorcą, który wykazuje cechy właściwe stosunkowi pracy, tj. obciążenie zatrudniającego ryzykiem za wykonanie tych czynności oraz podporządkowanie usługodawcy co do warunków realizacji umówionych czynności, jak również określenie wynagrodzenia.

Powyższe powoduje, iż w sytuacji, gdy czynności wykonywane przez pana jako zleceniobiorcę mieszczą się w granicach przychodu zgodnie z brzmieniem art. 13 pkt 2 - 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a jednocześnie spełnione zostaną kumulatywnie warunki, o których mowa powyżej, wówczas nie znajdzie zastosowania przepis zawarty w art. 15 ust. 1, co oznacza, iż nie stanie się pan w tym zakresie podatnikiem w rozumieniu ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług. W przypadku natomiast niespełnienia któregokolwiek z warunków określonych w art. 15 ust. 3 pkt 3 ustawy o podatku od towarów i usług czynności wykonywane na podstawie umowy zlecenia podlegają opodatkowaniu tym podatkiem w stawce 22 % (art. 41 ust. 1 ustawy). W związku z tym każda umowa zlecenia zawarta przez pana powinna podlegać odrębnej analizie pod kątem spełnienia powyższych warunków.

Ponadto tut. organ informuje, iż zgodnie z art. 113 ust. 13 pkt 2 ustawy o VAT zwolnień od podatku określonych w ust. 1 i 9 nie stosuje się do podatników świadczących usługi prawnicze oraz usługi w zakresie doradztwa, a także usługi jubilerskie. W świetle powyższego, ponieważ świadczy pan usługi prawnicze, jest zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług i składa negatywne deklaracje VAT-7, zatem w przypadku wystąpienia czynności z umów zlecenia, które na podstawie art. 15 są uznawane za samodzielną działalność gospodarczą, należy wykazać je w stosownej ewidencji VAT i rozliczyć w składanej deklaracji VAT-7. Błędne jest więc stanowisko pana, iż od świadczonych usług na podstawie umów zlecenia nie powinien płacić podatku VAT do czasu przekroczenia kwoty 10.000 euro.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj