Interpretacja Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Skarbowego
US.PPM/443-62/HK/04
z 30 lipca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
US.PPM/443-62/HK/04
Data
2004.07.30


Referencje


Autor
Warmińsko-Mazurski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Przepisy ogólne

Podatek od towarów i usług --> Podstawa opodatkowania --> Podstawa opodatkowania


Słowa kluczowe
opodatkowanie
podatek od towarów i usług
sprzedaż budynków
sprzedaż gruntów
sprzedaż nieruchomości
zwolnienia z podatku od towarów i usług


Pytanie podatnika
Czy od sprzedaży budynku wraz z gruntem należy naliczyć podatek dochodowy od osób prawnych w wysokości 19%, jak również naliczyć 22% podatek VAT od sprzedaży budynku, zaś do sprzedaży gruntu zastosować zwolnienie od podatku od towarów i usług?
Czy pozostałą część wartości budynku nie zamortyzowaną można zaliczyć w ciężar kosztów?
Czy istnieje możliwość, aby podatek VAT, który zostanie naliczony od tej transakcji mogła odliczyć sobie firma szwedzka, która zakupi budynek wraz z gruntem i jakie warunki należy spełnić, aby odliczenie takie było możliwe?


Odpowiadając na zapytanie zawarte w piśmie Spółki z dnia 28.05.2004 r. (data wpływu do tut. Urzędu 31.05.2004 r.), uzupełnione pismem z dnia 09.06.2004 r. (data wpływu do tut. Urzędu 14.06.2004 r.), w sprawie udzielenia pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w trybie art. 14a § 1 i § 3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.), w przedmiocie opodatkowania sprzedaży nieruchomości wraz z gruntem szwedzkiej firmie, mającej siedzibę w Szwecji, Naczelnik Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Skarbowego w Olsztynie uprzejmie wyjaśnia:

Z pisma z dnia 28.05.2004 r. wynika, iż P.P. Sp. z o.o. zakupiła w 2001 r. budynek stanowiący odrębny od gruntu przedmiot własności oraz związane z nim prawo wieczystego użytkowania działki gruntu. Firma modernizowała budynek korzystając ze zwrotu podatku VAT. Oddała budynek do użytkowania w 2002 r. i dokonywała odpisów amortyzacyjnych. Obecnie chce sprzedać nieruchomość wraz z gruntem szwedzkiej firmie, mającej siedzibę w Szwecji.

W piśmie swym Spółka stawia następujące pytania:

  • czy od sprzedaży budynku wraz z gruntem należy naliczyć podatek dochodowy od osób prawnych w wysokości 19%, jak również naliczyć 22% podatek VAT od sprzedaży budynku, zaś do sprzedaży gruntu zastosować zwolnienie od podatku od towarów i usług?,
  • czy pozostałą część wartości budynku nie zamortyzowaną można zaliczyć w ciężar kosztów?
  • czy istnieje możliwość, aby podatek VAT, który zostanie naliczony od tej transakcji mogła odliczyć sobie firma szwedzka, która zakupi budynek wraz z gruntem i jakie warunki należy spełnić, aby odliczenie takie było możliwe?”.

W niniejszej interpretacji Naczelnik Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Skarbowego w Olsztynie udziela pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, natomiast zagadnienia dotyczące stosowania przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych omówiono w odrębnym piśmie z dnia 05.07.2004 r., znak: US.PD/423-32/JG/04.

Słusznie zauważa w swym piśmie z dnia 09.06.2004 r. Spółka, iż miejscem opodatkowania podatkiem od towarów i usług przy sprzedaży nieruchomości, będzie zawsze miejsce dostawy, czyli miejsce, gdzie znajduje się nieruchomość. W omawianym przypadku dostawę budynku wraz z prawem wieczystego użytkowania gruntu na rzecz firmy szwedzkiej nie można uznać za wewnątrzwspółnotową dostawę, bowiem nie zostały spełnione przesłanki określone w art. 13 ust. 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535). Cytowany przepis stanowi, iż przez wewnątrzwspólnotową dostawę towarów rozumie się wywóz towarów z terytorium kraju na terytorium państwa członkowskiego.

Zgodnie z art. 29 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu.

Stąd zbycie prawa wieczystego użytkowania gruntów – w przypadku dostawy budynków lub budowli jest opodatkowane stawką podatku VAT, jaką opodatkowana jest dostawa tych budynków lub budowli.

Firma stoi na stanowisku, że jeśli budynek lub budowla trwale związana z gruntem jest opodatkowana stawką podatku VAT w wysokości 22%, wówczas prawo wieczystego użytkowania tego gruntu również jest opodatkowane stawką 22%.

W § 5 ust. 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 971) określono przypadki, w których zbycie prawa wieczystego użytkowania gruntów opodatkowane jest według stawki 7%. Dotyczy to przypadków, w których przedmiotem dostawy są budynki i budowle lub ich części opodatkowane według stawki 7% (budynki mieszkalne i lokale mieszkalne), trwale związane z gruntem objętym prawem wieczystego użytkowania.

Na podstawie § 8 ust. 1 pkt 12 rozporządzenia z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonywania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 90, poz. 970) zwolniono od podatku zbycie prawa wieczystego użytkowania gruntu, w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli, jeżeli budynki te lub budowle albo ich części są zwolnione od podatku lub opodatkowane stawką podatku w wysokości 0%.

Natomiast zgodnie z treścią art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) zwalnia się od podatku dostawę towarów używanych, pod warunkiem, że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego (...). Jednak z przepisu zawartego w art. 43 ust 6 ww. ustawy wynika, że zwolnienia, o którym mowa w ust. 1 pkt 2, nie stosuje się do dostawy towarów wymienionych w ust. 2 pkt 1, jeżeli przed wprowadzeniem ich do ewidencji środków trwałych lub w trakcie użytkowania wydatki poniesione przez podatnika na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej, a podatnik:

  1. miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych wydatków,
  2. użytkował te towary w okresie krótszym niż 5 lat w celu wykonywania czynności opodatkowanych.


Zgodnie z art. 43 ust. 2 pkt 1 przez towary używane rozumie się między innymi budynki i budowle lub ich części, jeżeli od końca roku, w którym zakończono budowę tych obiektów minęło co najmniej 5 lat.

Z powyższych przepisów wynika, że w przypadku gdy Spółka nie spełni warunków uprawniających do zastosowania obniżonej stawki podatku VAT do sprzedaży budynków, wówczas dostawę takich budynków wraz z prawem wieczystego użytkowania gruntów (zabudowanych ww. budynkami) należy opodatkować podatkiem VAT w wysokości 22%.

Odnośnie zapytania dotyczącego możliwości odliczenia przez firmę szwedzką podatku VAT, który zostanie naliczony od transakcji zakupu budynku wraz z gruntem, Naczelnik Warmińsko – Mazurskiego Urzędu Skarbowego wyjaśnia, iż w myśl art. 3 ust. 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) właściwym dla podatnika organem podatkowym jest naczelnik urzędu skarbowego właściwy ze względy na miejsce wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, z zastrzeżeniem ust. 2-5. Z art. 3 ust. 2 wynika, iż w przypadku podatników nieposiadających stałego miejsca zamieszkania lub siedziby na terytorium kraju – właściwym organem podatkowym jest Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego Warszawa – Śródmieście.

Dlatego właściwym organem podatkowym w kwestii rozliczenia podatku VAT przez firmę szwedzką niemającą siedziby w Polsce, jest Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego Warszawa – Śródmieście.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj