Interpretacja Urzędu Skarbowego w Olsztynie
US IV/I/443-67/04
z 2 sierpnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
US IV/I/443-67/04
Data
2004.08.02



Autor
Urząd Skarbowy w Olsztynie


Temat
Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
darowizna
dotacja celowa
dotacja przedmiotowa
składka członkowska


Pytanie podatnika
Czy otrzymane dotacje z PFRON, Ministerstwa Zdrowia, Urzędu Miasta oraz otrzymane dopłaty, darowizny, wplacone przez członków składki na rzecz Związku Głuchych podlegają opodatkowaniu?


Odpowiadając na pismo znak: L.dz. 105/2004 z dnia 03.06.2004 r. uzupełnione pismem znak: FF/137/2004 z dnia 02.07.2004 r. oraz pismem znak: FN/161/04 z dnia 21.07.2004 r. w sprawie podatku od towarów i usług, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Olsztynie, stosownie do art. 14a § 1 i 3 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) wyjaśnia, co następuje.

Stosownie do art. 14a § 2 Ordynacji podatkowej występując z żądaniem udzielenia pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego, podatnik obowiązany jest m.in. do wyczerpującego przedstawienia stanu faktycznego.
W związku z tym, że Strona nie udzieliła wyczerpujacej odpowiedzi na zapytanie tut. organu z dnia 24.06.2004 r. tut. organ nie może zająć stanowiska w niektórych kwestiach.



Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Jednostka świadczy nieodpłatnie usługi swoim członkom zrzeszonym w Polskim Związku Głuchych w ramach prowadzonej działalności statutowej sklasyfikowanej wg PKWiU do grupowania 91.33 jako działalność pozostałych organizacji członkowskich, gdzie indziej niesklasyfikowana-zrzeszenie osób niesłyszących i innych osób z uszkodzonym słuchem dla udzielania im pomocy w sprawach życiowych. Świadczy także usługi sklasyfikowane wg PKWiU do grupowania 85.14 związane z ochroną zdrowia ludzkiego oraz profilaktyką zdrowotną i społeczną, a w szczególności usługi logopedyczne, psychologiczne, audiologiczne i pedagogiczne.
Jednostka także organizuje imprezy okolicznościowe dla swoich członków, tj. wycieczki turystyczne, spotkania wigilijne, Dzień Dziecka, Międzynarodowy Dzień Głuchego, ogniska.

Związek otrzymuje dotacje:
1) z PFRON, które są wydatkowane na:

  • wynagrodzenia tłumaczy języka migowego,
  • opłaty czynszu, energii, gazu, telefonu, wody, ścieków,
  • zakup materiałów i pomocy dydaktycznych,
  • zakup programów komputerowych,
  • koszty usług pocztowych,
  • koszty delegacji tłumaczy języka migowego,


2) z Ministerstwa Zdrowia na wynagrodzenia tłumaczy języka migowego,
3) z Urzędu Miasta na koszty utrzymania placówki,
4) z Urzędu Miasta na profilaktykę zdrowotną osób niesłyszących,
5) z Miejskiego Zespołu ds Rehabilitacji Zawodowej i Społecznych Osób Niepełnosprawnych na pokrycie 80 % kosztów wycieczki turystycznej i organizację spotkań okolicznościowych, np. wigilia, uczestnicy - członkowie PZG ponoszą odpłatność w wysokości 20 % kosztów.
Ponadto dochody Związku pochodzą ze składek członkowskich, które Związek przeznacza na organizację imprez oklicznościowych takich jak Dzień Dziecka, Międzynarodowy Dzień Głuchych, ogniska, opłaca bilety wstępu na imprezy kulturalne.
Otrzymuje również sporadycznie darowizny, przeznaczane następnie na ww. cele statutowe.



Zapytanie Związku dotyczy opodatkowania podatkiem od towarów i usług otrzymanych ww. dotacji i dopłat, otrzymanych od sponsorów darowizn, wpłacanych przez członków składek na rzecz Związku.Zdaniem Związku ww. dotacje, darowizny i składki nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.



Stosownie do art. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) opodatkowaniu podatkiem od towarów podlega m.in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terenie kraju.
W świetle tego przepisu dla roztrzygnięcia, czy dotacja lub dopłata o podobnym charakterze opodatkowane są podatkiem od towarów i usług ważne jest jakie Strona świadczy usługi czy sprzedaje towary, a nie sposób finansowania tych czynności.

Zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535), podstawą opodatkowania jest obrót, z zastrzeżeniem ust. 2-22, art. 30-32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy. Obrotem jest także otrzymana dotacja, subwencja i inna dopłata o podobnym charakterze związana z dostawą lub świadczeniem usług.
Z unormowania tego wynika, że tylko te dotacje, subwencje i inne dopłaty o podobnym charakterze podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są związane z przedmiotem opodatkowania podatkiem VAT, czyli dostawą towarów lub świadczeniem usług. Dotacje i inne dopłaty stanowiące dopłatę do ceny towaru lub usługi, jeżeli stanowią obok ceny uzupełniający ją element, podlegają opodatkowaniu taką stawką podatku od towarów i usług jaką jest opodatkowana dostawa konkretnego towaru lub świadczenie danej usługi.

Jeżeli jednak taki związek nie występuje to dofinansowanie ogólne - na pokrycie kosztów działalności nie podlega opodatkowaniu.

Dotacje przeznaczone na pokrycie kosztów utrzymania oddziałów nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, i nie będą stanowiły obrotu w rozumieniu art. 29 ust. 1 cyt. ustawy.

Stosownie do art. 43 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy, usługi w zakresie ochrony zdrowia i opieki społecznej zaliczone wg PKWiU do grupowania ex 85, jako wymienione w poz. 9 załącznika nr 4 do ustawy są zwolnione od podatku od towarów i usług.
Zatem usługi w zakresie profilaktyki zdrowotnej, które Strona zaklasyfikowała wg PKWiU w grupowaniu 85.14 jako usługi w zakresie ochrony zdrowia, jak i dotacje przyznane na finansowanie tych usług są zwolnione od podatku od towarów i usług.

Dotacje przeznaczone na wycieczki turystyczne oraz organizację imprez okolicznościowych (pokrywane w 80 % z dotacji i w 20 % przez uczestników) oraz składki przeznaczone na bilety wstępu do obiektów kulturalnych, na organizację Wigilii związane są z konkretnymi usługami i podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Jeżeli Strona organizuje imprezy okolicznościowe w ramach działalności statutowej sklasyfikowanej wg PKWiU do grupowania 91, to stosownie do art. 43 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy - usługi te, jako wymienione w poz. 10 załącznika nr 4 do ustawy oraz dotacje i inne dopłaty do tych usług są zwolnione od podatku od towarów i usług.

Tut. Organ podatkowy nie może zająć stanowiska w kwestii, czy organizowane kursy języka migowego podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług i jaką stawką, ponieważ Strona nie podała do jakiego grupowania wg PKWiU została zaliczona ta usługa.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj