Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego Łódź-Bałuty
I USB III/436/92/04/KK
z 9 sierpnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
I USB III/436/92/04/KK
Data
2004.08.09



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy Łódź-Bałuty


Temat
Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
kradzież
obrót
odszkodowania
podatek naliczony
prawo do odliczenia
sprzedaż opodatkowana
towar


Pytanie podatnika
  1. Czy otrzymanie odszkodowania za skradziony towar handlowy i naprawę uszkodzonego mienia podlega podatkowi VAT?
  2. Czy mam prawo do odliczenia podtaku naliczonego od tej części skradzionego towaru ?


Mając na uwadze przedstawiony stan faktyczny i obowiązujące w tym zakresie przepisy prawa, organ podatkowy informuje, że w przedmiotowej sprawie mają zastosowanie n/w przepisy ustawy z 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. 54, poz. 535), Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego Łódź – Bałuty działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) informuje:

  1. w zakresie podatku dochodowego;Stosownie do art. 21 ust. 1 pkt 3 lit. e ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) wolne od podatku dochodowego są otrzymane odszkodowania, jeżeli ich wysokość lub zasady ustalania wynikają wprost z przepisów odrębnych ustaw lub przepisów wykonawczych wydanych na podstawie tych ustaw, z wyjątkiem odszkodowań za szkody dotyczące składników majątku związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą;Na podstawie art. 14 ust. 2 pkt 12 ww. ustawy przychodem z działalności gospodarczej są również otrzymane odszkodowania za szkody dotyczące składników majątku związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą.W świetle zatem cytowanych powyżej przepisów otrzymane odszkodowanie za skradziony towar i naprawę uszkodzonego mienia stanowi przychód z działalności gospodarczej i podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych w sposób zgodny z opodatkowaniem tej działalności.
  2. w zakresie podatku od towarów i usług;Podatnikowi podatku od towarów i usług na mocy art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych;Zatem realizacja tego prawa może nastąpić wówczas, gdy dokonany zakup jest związany ze sprzedażą opodatkowaną. W sytuacji więc, gdy w chwili nabycia towaru podatnikowi przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego ( ze względu na istnienie związku z przyszłą sprzedażą opodatkowaną) to należy uznać, że fakt późniejszego wystąpienia zdarzenia losowego jakim jest kradzież lub zniszczenie towaru nie pozbawia go prawa do odliczenia podatku naliczonego związanego z zakupem tego towaru.

Z przesłanych pism wynika, że w maju 2004r. nastąpiło włamanie i kradzież artykułów handlowych. Odszkodowanie za skradziony towar zostało wypłacone według cen zakupu netto, a więc nie objęło podatku naliczonego wynikającego z faktur zakupu. Konsekwencją tego jest brak obowiązku korekty podatku naliczonego odliczonego przy nabyciu towarów handlowych, następnie skradzionych lub zniszczonych. Jednocześnie tut. Organ informuje, że Podatnik na okoliczność wystąpienia ww. zdarzenia losowego powinien posiadać dokument który uwiarygodniłby jego wystąpienie.

Zgodnie z art. 29 ust. 1 ww. ustawy obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy. Obrotem jest także otrzymana dotacja, subwencja i inna dopłata o podobnym charakterze związana z dostawą lub świadczeniem usług. W świetle ww. przepisu otrzymane odszkodowanie nie stanowi obrotu.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj