Interpretacja Izby Skarbowej w Krakowie
PP-1/005/2/781/04
z 27 lipca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP-1/005/2/781/04
Data
2004.07.27



Autor
Izba Skarbowa w Krakowie


Temat
(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy) --> Przepisy przejściowe i końcowe --> Termin rozliczenia


Słowa kluczowe
dostawa
komis
korekta
marża


Pytanie podatnika
Jaką stawką należy stosować do dostawy dzieł sztuki, które były przedmiotem umowy komisu przed dniem 1 maja 2004 r., a w stosunku do których nie powstał obowiązek podatkowy przed tym dniem?
W którym miesiącu należy skorygować obrót z tytułu zwrotu towaru zwolnionego z podatku?


Dyrektor Izby Skarbowej działając na podstawie art. 14 b § 2 ustawy z dnia 29.08.1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) uzupełnia informację.

Zgodnie z § 19 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27.04.2004 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 ze zm.) w przypadku, zwrotu sprzedawcy towarów – potwierdzenie odbioru faktury korygującej stanowi podstawę do obniżenia kwoty podatku należnego w rozliczeniu za miesiąc, w którym sprzedawca otrzymał to potwierdzenie. Przepis ten nie dotyczy korekty zwrotów towarów zwolnionych z podatku – brak jest bowiem podatku należnego z tytułu sprzedaży. W związku z powyższym prawidłowe jest skorygowanie deklaracji VAT-7 za miesiąc, w którym powstał obowiązek podatkowy z tytułu sprzedaży zwolnionej.

Zgodnie z art. 171 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) w przypadku umowy komisu, gdy komitent wydał towar komisantowi przed dniem 1 maja 2004 r. i nie powstał obowiązek podatkowy przed tym dniem, u komisanta i komitenta obowiązek ten oraz podstawę opodatkowania określa się do tych transakcji według zasad określonych w starej ustawie.

W związku z powyższym w ocenie Dyrektora Izby Skarbowej dla zachowania właściwej podstawy opodatkowania zarówno u komitenta jak i komisanta należy do sprzedaży komisowej wystawić dokumenty jakie obowiązywały według przepisów obowiązujących do 30.04.2004r.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj