Interpretacja Urzędu Skarbowego w Gorzowie Wielkopolskim
PP-443/6/04
z 10 marca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP-443/6/04
Data
2004.03.10



Autor
Urząd Skarbowy w Gorzowie Wielkopolskim


Temat
(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy) --> Przepisy ogólne --> Przedmiot opodatkowania

Podatek od towarów i usług --> Obowiązek podatkowy --> Zasady ogólne --> Moment powstania obowiązku podatkowego


Słowa kluczowe
obowiązek podatkowy
przedmiot opodatkowania
przekazanie towarów
przewłaszczenie


Pytanie podatnika
Pierwszeństwo w zaspokajaniu roszczeń


W odpowiedzi na pismo z dnia 16.01.2004r., uzupełnione pismami z dnia 02.02.2004r. i 10.02.2004r. w sprawie stosowania przepisów podatku od towarów i usług, a w szczególności wystawienia po ogłoszeniu upadłości Przedsiębiorstwa faktur, dokumentujących wydanie towaru na rzecz wierzycieli i zawierających wyliczony z tego tytułu podatek VAT, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Gorzowie Wlkp. w trybie art. 14 a Ordynacji Podatkowej uprzejmie informuje:

W przypadku zawarcia umowy przewłaszczenia na zabezpieczenie, obowiązek podatkowy w podatku od towarów i usług powstaje w momencie wydania rzeczy objętych tą umową.
Z treści pisma wynika, iż przed dniem ogłoszenia upadłości tj. 13.01.2003r. podatnik zawarł ze swoimi wierzycielami umowy przewłaszczenia rzeczy. Umowy te przenosiły własność rzeczy w zamian za spełnienie świadczenia pieniężnego. Towary zostały wydane w dniach 11.02.2003r. i 30.06.2003r.
Przed ogłoszeniem upadłości nie zostały wystawione faktury dokumentujące sprzedaż na rzecz wierzycieli przedmiotów objętych przewłaszczeniem. Faktury te wystawione zostały dopiero po dniu ogłoszenia upadłości przez Sąd tj. w dniu 08.08.2003r.

W przedstawionej sytuacji mamy do czynienia z czynnością polegającą na wydaniu towaru w zamian za wierzytelności, która podlega opodatkowaniu podatkiem VAT (art. 2 ust. 3 pkt 3a ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym – Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.).

Według reguły zawartej w art. 6 ust. 1 ww. ustawy, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wydania towaru. Należy mieć na względzie art. 6 ust. 4 powyższej ustawy stanowiący, że jeżeli sprzedaż towaru lub wykonanie usługi powinny być potwierdzone fakturą, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury, nie później jednak niż w 7 dniu od dnia wydania towaru lub wykonania usługi, o ile w sprawie nie zachodzi inny tzw. szczególny moment powstania obowiązku podatkowego.

W oparciu o ww. przepis w żaden sposób nie można stwierdzić, iż obowiązek podatkowy powstaje zawsze z chwilą wystawienia faktury dokumentującej wydanie towaru.
Data wystawienia faktury będzie decydować o momencie powstania obowiązku podatkowego tylko wówczas, jeżeli fakturę wystawiono nie później niż siódmego dnia od daty wydania towaru.

Jak wynika z przedstawionego stanu faktycznego, zobowiązanie podatkowe z tytułu wydania rzeczy w zamian za wierzytelności powstało w dniach: 11.02.2003r. oraz 30.06.2003r., czyli po ogłoszeniu upadłości.

Tut. Urząd nie jest właściwy rzeczowo do rozstrzygania o tym, w jakiej kolejności ma być zaspokojone powyższe zobowiązanie w świetle przepisów prawa upadłościowego



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj