Interpretacja Urzędu Skarbowego w Legnicy
PDII415/51/04
z 28 maja 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PDII415/51/04
Data
2004.05.28



Autor
Urząd Skarbowy w Legnicy


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Pobór podatku lub zaliczek na podatek przez płatników


Słowa kluczowe
płatnik
syndycy
wynagrodzenie za pracę
zakład pracy
zaliczka na podatek


Pytanie podatnika
Czy syndyk prawidłowo postąpił naliczając podatek od wynagrodzenia należnego za 1997 r., a wypłaconego w 2002 r. i 2004 r. według zasad obowiązujących w latach wypłaty zaległego wynagrodzenia ?


Stosownie do art. 11 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j. t. z 2000 r., Dz. U. Nr 14, poz. 176 ze zm.) w brzmieniu obowiązującym w 2002 r. i 2004 r., przychodami, z zastrzeżeniem art. 14 - 16, art. 17 ust. 1 pkt 6 i 9, art. 19 i art. 20 ust. 3, są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.
Zgodnie z art. 31 powołanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, osoby fizyczne, osoby prawne oraz jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej, zwane dalej „zakładami pracy", są obowiązane jako płatnicy obliczać i pobierać w ciągu roku zaliczki na podatek dochodowy od osób, które uzyskują od tych zakładów przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej lub spółdzielczego stosunku pracy, zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego wypłacane przez zakład pracy, a w spółdzielniach pracy - wypłaty z tytułu udziału w nadwyżce bilansowej.
Zasady poboru zaliczek na podatek dochodowy wynikają z art. 32 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Stosownie do art. 32 ust. 1 i ust. 1a zaliczki na podatek dochodowy oblicza się od dochodu osiąganego przez podatnika.
Jak stanowi art. 32 ust. 2 cyt. ustawy w brzmieniu obowiązującym w 2002 r., za dochód, o którym mowa w ust. 1 i ust. 1a, uważa się uzyskane w ciągu miesiąca przychody w rozumieniu art. 12 oraz zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego wypłacane przez płatnika, po odliczeniu kosztów uzyskania w wysokości określonej w art. 22 ust. 2 i 2a oraz po odliczeniu potrąconych przez płatnika w danym miesiącu składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe oraz na ubezpieczenie chorobowe, o których mowa w art. 26 ust. 1 pkt 2 lit. b.

Natomiast w 2004 r. przepis ten otrzymał następujące brzmienie: za dochód, o którym mowa w ust. 1 i ust. 1a, uważa się uzyskane w ciągu miesiąca przychody w rozumieniu art. 12 oraz zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego wypłacane przez płatnika, po odliczeniu kosztów uzyskania w wysokości określonej w art. 22 ust. 2 pkt 1 lub 3, oraz po odliczeniu potrąconych przez płatnika w danym miesiącu składek na ubezpieczenie społeczne, o których mowa w art. 26 ust. 1 pkt 2 lit. b.
W myśl art. 32 ust. 3b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych obliczoną zaliczkę zmniejsza się, z zastrzeżeniem art. 27b ust. 1 pkt 2 i ust. 2 o kwotę składek na ubezpieczenie zdrowotne, pobranej w tym miesiącu przez zakład pracy zgodnie z przepisami o powszechnym ubezpieczeniu zdrowotnym (w 2004 r. zgodnie z przepisami o powszechnym ubezpieczeniu w Narodowym Funduszu Zdrowia).

Z opisanego stanu faktycznego sprawy wynika, że w 1997 r. nie otrzymał Pan należnego wynagrodzenia za pracę. Wyrokiem sądu wydanym w 2000 r. zakład pracy został zobowiązany do wypłaty tego wynagrodzenia. Zobowiązanie to przejął syndyk, który wypłacił wynagrodzenie w dwóch ratach: w 2002 r. i 2004 r. Od należnego wynagrodzenia syndyk potrącił podatek dochodowy oraz składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne według zasad obowiązujących w dniu wypłaty.
Przedstawiając własne stanowisko w sprawie wyraził Pan opinię, że syndyk obliczył obciążenia nieprawidłowo. Pana zdaniem syndyk powinien naliczyć podatek według skali obowiązującej w roku 1997, tj. w roku, za który przysługiwało Panu zaległe wynagrodzenie, lub też kwotę należnego wynagrodzenia „ubruttowić" i od niej naliczyć składki oraz podatek.
Mając na względzie opisany stan faktyczny oraz powołane przepisy stwierdzić należy, że zaprezentowane stanowisko nie znajduje uzasadnienia w obowiązującym stanie prawnym. Z brzmienia powołanych przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wynika bowiem, że zaliczki na podatek dochodowy od wypłacanego wynagrodzenia, pobierane są w wysokości i na zasadach obowiązujących w roku podatkowym, w którym dokonywana jest wypłata. Nie ma przy tym znaczenia fakt, że wynagrodzenie jest należne za inny rok podatkowy.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj