Interpretacja Pierwszego Wielkopolskiego Urzędu Skarbowego w Poznaniu
ZP/443-191/04
z 6 sierpnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
ZP/443-191/04
Data
2004.08.06



Autor
Pierwszy Wielkopolski Urząd Skarbowy w Poznaniu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Stawki


Słowa kluczowe
leasing
podstawa opodatkowania
rata leasingowa
stawki podatku


Pytanie podatnika
Czy z uwagi na zrównanie leasingu finansowego z dostawą towarów, ustalając stawkę opodatkowania podatkiem VAT w odniesieniu do umowy leasingu finansowego zawartej po dniu 1 maja 2004 r., należy stosować stawkę opodatkowania właściwą dla dostawy przedmiotu, którego dotyczy ta umowa leasingu? Czy właściwą stawką dla przedmiotu umowy leasingu należy objąć wartość przedmiotu oddawanego w leasing (wartość netto przedmiotu leasingu), czy też cały obrót z danej umowy leasingu, to jest wszystkie należności netto finansującego z danej umowy leasingu, a więc zarówno w części kapitałowej (odpowiadającej spłacie wartości początkowej przedmiotu leasingu) jak i w części odsetkowej (stanowiącej koszty finansowania i marżę finansującego)?


Spółka zwróciła się z zapytaniem, czy z uwagi na zrównanie leasingu finansowego z dostawą towarów, ustalając stawkę opodatkowania podatkiem VAT w odniesieniu do umowy leasingu finansowego zawartej po dniu 1 maja 2004 r., należy stosować stawkę opodatkowania właściwą dla dostawy przedmiotu, którego dotyczy ta umowa leasingu. Jednocześnie Wnioskująca zapytuje, czy właściwą stawką dla przedmiotu umowy leasingu należy objąć wartość przedmiotu oddawanego w leasing (wartość netto przedmiotu leasingu), czy też cały obrót z danej umowy leasingu, to jest wszystkie należności netto finansującego z danej umowy leasingu, a więc zarówno w części kapitałowej (odpowiadającej spłacie wartości początkowej przedmiotu leasingu) jak i w części odsetkowej (stanowiącej koszty finansowania i marżę finansującego).

Zdaniem Spółki, ustalając stawkę opodatkowania w odniesieniu do umowy leasingu finansowego zawartej po 1 maja 2004 r., należy stosować stawkę opodatkowania właściwą dla dostawy przedmiotu leasingu, czyli w przypadku umowy leasingu finansowego wyrobów medycznych, zgodnie z poz. 106 załącznika numer 3 do ustawy VAT, opodatkowana byłaby ona stawką 7%. Stawka ta ponadto powinna mieć zastosowanie do całości obrotu z tytułu danej umowy leasingu finansowego, zarówno w części kapitałowej jak i odsetkowej.

Ustosunkowując się do powyższego, należy stwierdzić co następuje;

W przepisach art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) stanowi się, iż opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega między innymi odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Zgodnie natomiast z art. 7 ust. 1 pkt 2 przywoływanej ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, w tym również wydanie towarów na podstawie umowy dzierżawy, najmu, leasingu lub innej umowy o podobnym charakterze zawartej na czas określony lub umowy sprzedaży na warunkach odroczonej płatności, jeżeli umowa przewiduje, że w następstwie normalnych zdarzeń przewidzianych tą umową lub z chwilą zapłaty ostatniej raty prawo własności zostanie przeniesione.Przez umowy dzierżawy, najmu, leasingu lub inne umowy o podobnym charakterze, o którym mowa w ust. 1 pkt 2, rozumie się umowy, w wyniku których, zgodnie z przepisami o podatku dochodowym, odpisów amortyzacyjnych dokonuje korzystający (art. 7 ust. 9 przywoływanej ustawy).

Stosownie zaś do art. 29 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535), podstawą opodatkowania jest obrót, z zastrzeżeniem ust. 2-22, art. 30-32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, obejmująca całość świadczenia należnego od nabywcy, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Pod pojęciem sprzedaży rozumie się między innymi odpłatną dostawę towarów (art. 2 ust. 22 ustawy podatkowej).

Z treści przywoływanych powyżej przepisów wynika więc wprost, iż opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów, jaką niewątpliwie jest wydanie towarów na podstawie umowy leasingu, jeżeli umowa przewiduje, że w następstwie normalnych zdarzeń przewidzianych tą umową lub z chwilą zapłaty ostatniej raty prawo własności zostanie przeniesione.

Stawką podatku, o której mowa w przepisach art. 41 ustawy podatkowej, jest zatem stawka właściwa dla towaru będącego przedmiotem omawianej umowy. Podstawą opodatkowania natomiast jest całość świadczenia należnego od nabywcy, w tym zarówno w części kapitałowej jaki odsetkowej.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj