Interpretacja Urzędu Skarbowego w Międzychodzie
P.O.III.415/7/03
z 10 lutego 2001 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
P.O.III.415/7/03
Data
2001.02.10



Autor
Urząd Skarbowy w Międzychodzie


Temat
Podatek od czynności cywilnoprawnych --> Podstawa opodatkowania i wysokość podatku --> Stawki podatku

Podatek od czynności cywilnoprawnych --> Zwolnienia od podatku --> Zwolnienia podmiotowe


Słowa kluczowe
inwalida
niepełnosprawność
niepełnosprawność narządów ruchu
samochód osobowy
umowa kupna-sprzedaży


Pytanie podatnika
Jaka jest stawka podatku od czynności cywilnoprawnych w przypadku nabycia samochodu osobowego - nowego lub używanego - przez osobę niepełnosprawną?


Zgodnie z art. 8 pkt 6 ustawy z dnia 9 września 2000r. o podatku od czynności cywilnoprawnych ( Dz. U. Nr 86, poz. 959 ze zm.) zwalnia się od podatku osoby nabywające na potrzeby własne m.in. samochody osobowe, zaliczone w rozumieniu przepisów o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnieniu osób niepełnosprawnych, do grupy osób o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności bez względu na rodzaj schorzenia, oraz osoby o lekkim stopniu niepełnosprawności w związku ze schorzeniami narządów ruchu.

W przypadku zatem zakupu samochodu osobowego dokonanego przez osobę spełniającą powyższe kryteria, od osoby fizycznej nie prowadzącej działalności gospodarczej, nabywca objęty jest powyższym zwolnieniem, a obowiązek uiszczenia podatku od czynności cywilnoprawnej wg stawki określonej w art. 7 ust. 1 pkt 1 lit. a cytowanej ustawy, obniżonej o 50% ciąży na stronie sprzedającej.

W sytuacji natomiast, gdy osoba niepełnosprawna dokonuje zakupu samochodu od osoby fizycznej lub innego podmiotu prowadzącego działalność gospodarczą – bez względu na to, czy jest to samochód nowy, czy używany – taka umowa sprzedaży nie podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 2 pkt 4 cytowanej wyżej ustawy w brzmieniu obowiązującym przed dniem 01.05.2004r.

Zgodnie bowiem z tym przepisem nie podlegają podatkowi czynności cywilnoprawne, jeżeli przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynności na podstawie odrębnych przepisów jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług lub jest zwolniona od tego podatku.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj