Interpretacja Urzędu Skarbowego w Ostrołęce
US 15 PO-II-415/22/GR/2004
z 30 lipca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
US 15 PO-II-415/22/GR/2004
Data
2004.07.30



Autor
Urząd Skarbowy w Ostrołęce


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody z działalności gospodarczej


Słowa kluczowe
podatek dochodowy od osób fizycznych


Pytanie podatnika
Od 1.02.2004 r prowadzę działalność gospodarczą (schronisko dla bezdomnych zwierząt) - opodatkowaną na zasadach ogólnych.Proszę o udzielenie informacji dotyczących:- opodatkowania otrzymywanych wynagrodzeń za wyłapywane zwierzęta / symboliczna złotówka, darowizna karmy, misek itp./- sposobu udokumentowania otrzymanego wynagrodzenia,- sposobu postępowania w przypadku ofiarowania bezinteresownej pomocy ze strony ludności lub firm prowadzących działalność gospodarczą w postaci darowizn karmy dla zwierząt bądź rzeczy ruchomych stanowiących środki trwałe lub wyposażenie,- określenia, czy wartość pracy wolontariuszy wykonywanej na rzecz zwierząt stanowić będzie przychód z działalności gospodarczej, jak ją wycenić i na podstawie jakich dokumentów ująć w podatkowej księdze przychodów i rozchodów,- stwierdzenia, czy wartość otrzymywanych świadczeń za oddawane zwierzęta oraz otrzymywane darowizny stanowią przychód, który należy wykazać w podatkowej księdze w pozostałych przychodach czy w kolumnie wartość sprzedanych towarów i usług,- w jaki sposób dokumentować ofiarowaną przez rolnika padlinę /padła krowa/, w jaki sposób ustalić wartość darowizny,- określenia, czy w spisie z natury sporządzanym na koniec roku należy ująć przebywające w schronisku zwierzęta?


Odpowiedź

Zgodnie z art.10 ust.1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym /Dz. U. Nr 14 z 2000 r ,poz. 176 ze zmianami/ - źródłem przychodów jest pozarolnicza działalność gospodarcza.W myśl art. 14 ust. 1 przytoczonej ustawy o podatku dochodowym za przychód z działalności, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3, uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług.

Zgodnie z art. 14 ust. 2 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przychodem z działalności gospodarczej są również dotacje, subwencje, dopłaty i inne nieodpłatne świadczenia otrzymane na pokrycie kosztów albo jako zwrot wydatków, z wyjątkiem gdy przychody te są związane z otrzymaniem, zakupem albo wytworzeniem we własnym zakresie środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, od których zgodnie z art. 22a-22o, dokonuje się odpisów amortyzacyjnych.

Stosownie do art. 14 ust. 2 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przychodem z działalności gospodarczej jest również wartość otrzymywanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń, obliczonych zgodnie z art. 11 ust. 2 – 2b, z wyjątkiem otrzymywanych od osób zaliczonych do I i II grupy podatkowej w rozumieniu przepisów o podatku od spadków i darowizn.

    W świetle art. 11 ust. 2-2b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wartość pieniężną świadczeń w naturze z zastrzeżeniem art. 12 ust. 2, określa się na podstawie cen rynkowych stosowanych w obrocie rzeczami lub prawami tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem w szczególności ich stanu i stopnia zużycia oraz czasu i miejsca ich uzyskania. Wartość pieniężną innych nieodpłatnych świadczeń ustala się:1/ jeżeli przedmiotem świadczenia są usługi wchodzące w zakres działalności gospodarczej dokonującego świadczenia - według cen stosowanych wobec innych odbiorców,2/ jeżeli przedmiotem świadczeń są usługi zakupione – według cen zakupu,3/ jeżeli przedmiotem świadczeń jest udostępnienie lokalu lub budynku – według równowartości czynszu, jaki przysługiwałby w razie zawarcia umowy najmu tego lokalu lub budynku,4/ w pozostałych przypadkach – na podstawie cen rynkowych stosowanych przy świadczeniu usług lub udostępnianiu rzeczy lub praw tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem w szczególności ich stanu i stopnia zużycia oraz czasu i miejsca udostępnienia.Jeżeli świadczenia są częściowo odpłatne przychodem podatnika jest różnica pomiędzy wartością tych świadczeń, ustaloną według zasad określonych w ust. 2 lub 2a, a odpłatnością ponoszoną przez podatnika.

Stosownie do § 12 ust. 3 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 26 sierpnia 2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów /Dz.U. Nr 152, poz. 1475 ze zmianami/ podstawą zapisów w księdze są dowody księgowe, którymi są:1/ faktury VAT, faktury VAT RR, faktury VAT KOMIS, Faktury VAT MP, dokumenty celne, rachunki oraz faktury korygujące i noty korygujące, zwane dalej „fakturami”, odpowiadające warunkom określonym w odrębnych przepisach, lub 2/ inne dowody wymienione w § 13 i 14, stwierdzające fakt dokonania operacji gospodarczej zgodnie z jej rzeczywistym przebiegiem i zawierające co najmniej:a/ wiarygodne określenie wystawcy lub wskazanie stron /nazwę adresy/ uczestniczących w operacji gospodarczej, której dowód dotyczy,b/ datę wystawienia dowodu oraz datę lub okres dokonania operacji gospodarczej, której dowód dotyczy, z tym że jeżeli data dokonania operacji gospodarczej odpowiada dacie wystawienia dowodu, wystarcza podanie jednej daty,c/ przedmiot operacji gospodarczej i jego wartość oraz ilościowe określenie, jeżeli przedmiot operacji jest wymierny w jednostkach naturalnych,d/ podpisy osób uprawnionych do prawidłowego udokumentowania operacji gospodarczych- oznaczone numerem lub w inny sposób umożliwiający powiązanie dowodu z zapisami księgowymi dokonanymi na jego podstawie.

W myśl § 14 w/w rozporządzenia na udokumentowanie zapisów w księdze, dotyczących niektórych kosztów /wydatków/, mogą być sporządzone dokumenty zaopatrzone w datę i podpisy osób, które bezpośrednio dokonały wydatków /dowody wewnętrzne/, określające: przy zakupie – nazwę towaru oraz ilość, cenę jednostkową i wartość, a w innych przypadkach – przedmiot operacji gospodarczych i wysokość kosztu / wydatku/.Dowody, o których mowa wyżej, mogą dotyczyć wyłącznie:1/ zakupu, bezpośrednio od krajowego producenta lub hodowcy, produktów roślinnych i zwierzęcych, nieprzerobionych sposobem przemysłowym lub przerobionych sposobem przemysłowym, jeżeli przerób polega na kiszeniu produktów roślinnych lub przetwórstwie mleka albo na uboju zwierząt rzeźnych i obróbce poubojowej tych zwierząt /.......

Zgodnie z § 19 rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów zapisy w księdze dotyczące przychodów ze sprzedaży wyrobów, towarów i usług są dokonywane na podstawie wystawionych faktur, a w przypadku sprzedaży nieudokumentowanej fakturami – na podstawie wystawionego na koniec dnia dowodu wewnętrznego, w którym w jednej kwocie wskazana jest wartość tych przychodów za dany dzień, o ile nie jest prowadzona ewidencja sprzedaży lub ewidencja przy zastosowaniu kas rejestrujących.

Stosownie do § 27 ust. 1 przytoczonego rozporządzenia w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów podatnicy są obowiązani do sporządzenia i wpisania do księgi spisu z natury towarów handlowych, materiałów /surowców/ podstawowych i pomocniczych, półwyrobów, produkcji w toku, wyrobów gotowych, braków i odpadów na dzień 1 stycznia, na koniec każdego roku podatkowego /.../.W świetle przytoczonych przepisów prawa podatkowego oraz przestawionym stanem faktycznym w okresie do m-ca lipca kiedy to Pani nie była podatnikiem podatku VAT dokumentami, które zobowiązana była Pani wystawiać za wyłapywane zwierzęta były rachunki, zaś w okresie kiedy jest Pani podatnikiem VAT dokumentami, które jest Pani zobowiązana wystawiać są faktury VAT. Wystawione przez Panią rachunki i faktury są podstawą zapisów w podatkowej księdze przychodów i rozchodów w kolumnie 7 wartość sprzedanych towarów i usług.Bezinteresowna pomoc ze strony ludności lub firm stanowić będzie świadczenia w naturze lub inne nieodpłatne świadczenia i wyceniana zgodnie z przytoczonymi przepisami art. 11 ust. 2-2b ustawy o podatku dochodowym. Przychód z tego tytułu należy zaksięgować w kolumnie 7 księgi.Darowizna środka trwałego podlega przepisom podatku od spodków i darowizn, a zgodnie z art. 14 ust. 2 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym nie stanowi przychodu z działalności gospodarczej.

Zgodnie z art. 50 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie /Dz.U.Nr 96,poz. 873/ wartość świadczenia wolontariusza nie stanowi darowizny na rzecz korzystającego w rozumieniu przepisów Kodeksu cywilnego oraz przepisów podatkowych.

    W świetle art. 21 ust. 1 pkt 117 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wolna od podatku jest wartość otrzymywanych świadczeń od wolontariuszy, udzielanych na zasadach określonych w ustawie o działalności pożytku publicznego.Pani prowadzi działalność gospodarczą w związku z czym nie może Pani skorzystać ze zwolnienia wartości świadczeń od wolontariuszy, gdyż zgodnie z art. 42 ust. 1 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie wolontariusze mogą wykonywać, świadczenia, odpowiadające świadczeniu pracy, na rzecz:1/ organizacji pozarządowych oraz podmiotów wymienionych w art. 3 ust. 3 / tj. osób prawnych i jednostek działających na podstawie przepisów o stosunku Państwa do Kościoła Katolickiego w Rzeczpospolitej Polskiej, o stosunku Państwa do innych kościołów i związków wyznaniowych oraz o gwarancjach wolności sumienia i wyznania, jeżeli ich cele statutowe obejmują prowadzenie działalności pożytku publicznego/ w zakresie ich działalności statutowej, w szczególności w zakresie działalności pożytku publicznego,2/ organów administracji publicznej, z wyłączeniem prowadzonej przez nie działalności gospodarczej,3/ jednostek organizacyjnych podległych organom administracji publicznej lub nadzorowanych przez te organy, z wyłączeniem prowadzonej przez te jednostki działalności gospodarczej - zwanych korzystającymi.Wartość pracy świadczonej nieodpłatnie stanowić będzie przychód z działalności gospodarczej i winna być wyceniona zgodnie z przytoczonymi przepisami art. 11 ust. 2 –2b i udokumentowana dowodem wewnętrznym.

Wartość otrzymywanych świadczeń za oddawane zwierzęta stanowić będzie przychód wykazywany w kolumnie 7 księgi – art. 14 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Wartość ofiarowanej przez rolnika bezpłatnie padliny należy określić na podstawie cen rynkowych stosowanych w obrocie rzeczami lub prawami tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem w szczególności ich stopnia zużycia oraz czasu i miejsca ich uzyskania. Stanowi ona przychód wykazany w kolumnie 7 księgi. Przychód ten należy udokumentować dowodem wewnętrznym lub fakturą VAT RR od m-ca kiedy jest Pani podatnikiem VAT.

Wartość sprzedanej przez rolnika za symboliczną opłatą padliny do m-ca lipca kiedy nie była Pani podatnikiem VAT należy udokumentować rachunkiem wystawionym przez rolnika. Od m-ca w którym jest Pani podatnikiem VAT należy udokumentować fakturą VAT RR.Wydatki te należy zaksięgować w kolumnie 14 księgi – pozostałe wydatki.

Zgodnie z § 27 ust. 1 rozporządzenia w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów nie ma Pani obowiązku uwzględniania w spisie z natury posiadanych zwierząt, ponieważ nie są one towarami handlowymi.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj