Interpretacja Urzędu Skarbowego Łódź-Polesie
III-1/0710/VAT/781/2004EL
z 30 lipca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
III-1/0710/VAT/781/2004EL
Data
2004.07.30



Autor
Urząd Skarbowy Łódź-Polesie


Temat
Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
cena
eksport towarów
eksport (wywóz)
obniżenie ceny
podwyższenie ceny
stawka


Pytanie podatnika
Czy w przypadku gdy ulegnie zmianie cena wyeksportowanego towaru podatnik ma prawo do dokonania korekty deklaracji VAT-7?


W odpowiedzi na pismo (bez numeru) w sprawie stosowania przepisów prawa podatkowego Naczelnik Urzędu Skarbowego Łódź – Polesie działając na podstawie art. 14a § 1 i § 2 ustawy z dnia 29.08.1997 r. ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) informuje, że na podstawie zasad zawartych w art. 29 ust 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) podstawą opodatkowania jest cała kwota należna od kontrahenta.

Zgodnie z art. 2 pkt 8 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług za eksport towarów rozumie się potwierdzony przez urząd celny wyjścia wywóz towarów z terytorium kraju poza terytorium Wspólnoty w wykonaniu czynności określonych w art. 7 ust. 1 pkt 1-4 jeżeli wywóz dokonywany jest:

- przez dostawcę lub w jego imieniu , lub

- przez nabywcę mającego siedzibę poza terytorium kraju, lub w jego imieniu.

W art. 19 ust. 6 ww. ustawy postanowiono, że obowiązek podatkowy powstaje z chwilą potwierdzenia przez urząd celny wyjścia wywozu towaru poza terytorium Wspólnoty. Oznacza to, że podstawą opodatkowania jest wartość wykazana w dokumencie SAD ( wartość statystyczna ) potwierdzającym fakt wywozu towaru poza granicę Wspólnoty.

Z powyższych zapisów wynika, iż dokument SAD jest dokumentem potwierdzającym wystąpienie eksportu. Zawiera on również wartość eksportowanych towarów, która jest podstawą opodatkowania sprzedaży traktowanej jako eksport. Właściwym organem do dokonywania zmian w ww. dokumencie jest urząd celny. W związku z powyższym, w przypadku zmiany ceny eksportowanych towarów, gdy końcowa wartość eksportowanych towarów różni się od wartości wykazanej na dokumencie SAD, należy zwrócić się do właściwego rzeczowo i miejscowo Naczelnika Urzędu Celnego o dokonanie stosownych korekt zgłoszeń celnych. W sytuacji, gdy zostanie skorygowane zgłoszenie, należy dokonać zmiany wartości sprzedaży eksportowej w deklaracji VAT-7.

Zdaniem tutejszego Organu, otrzymanie skorygowanych dokumentów zgłoszeniowych zmienionych przez właściwy organ, tj. urząd celny, stanowi podstawę do zmiany wartości eksportowanych towarów.

Niniejszej odpowiedzi udzielono w oparciu o stan faktyczny przedstawiony w piśmie i stan prawny obowiązujący w dniu datowania.

Jednocześnie tutejszy organ informuje, iż wszelkie zapytania dotyczące formalności celnych należy kierować do Naczelnika Urzędu Celnego w Łodzi.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj