Interpretacja Urzędu Skarbowego w Jaśle
PP/443/30/04
z 28 czerwca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443/30/04
Data
2004.06.28



Autor
Urząd Skarbowy w Jaśle


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Stawki --> Stawki podatku

Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Szczególne przypadki zastosowania stawki 0% --> Szczególne przypadki zastosowania stawki 0%

Podatek od towarów i usług --> Miejsce świadczenia --> Miejsce świadczenia przy świadczeniu usług --> Miejsce świadczenia usług transportowych


Słowa kluczowe
miejsce wykonywania czynności
stawka preferencyjna podatku
usługi transportowe
usługi transportu międzynarodowego


Pytanie podatnika
Podatnik prowadzi działalność gospodarczą w zakresie usług transportu drogowego towarów, tj. wewnątrzwspólnotowe usługi transportowe i międzynarodowe usługi transportowe (poza UE) na zlecenie firmy polskiej. Jaką stawkę podatku od towarów i usług zastosować w przypadku świadczenia tych usług dla polskiego przedsiębiorcy, gdy:
- miejscem rozpoczęcia transportu towaru jest Polska, a miejscem zakończenia transportu towaru są kraje członkowskie,
- miejscem rozpoczęcia transportu towaru jest Polska, do miejsca przeznaczenia poza terytorium Wspólnoty?


Mając na uwadze art. 14a § 1 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), w związku z wniesionym pismem z dnia 28.05.2004 r., Naczelnik Urzędu Skarbowego w Jaśle informuje:

W zapytaniu z dnia 28.05.2004 r. przedstawił pan następujący stan faktyczny. Prowadzi pan działalność gospodarczą w zakresie usług transportu drogowego towarów, tj. wewnątrzwspólnotowe usługi transportowe i międzynarodowe usługi transportowe(poza UE) na zlecenie firmy z N. Zwrócił się pan z zapytaniem, jaką stawkę podatku od towarów i usług zastosować w przypadku świadczenia tych usług dla polskiego przedsiębiorcy, gdy:

  1. miejscem rozpoczęcia transportu towaru jest Polska, a miejscem zakończenia transportu towaru są kraje członkowskie,
  2. miejscem rozpoczęcia transportu towaru jest Polska do miejsca przeznaczenia poza terytorium Wspólnoty.

Podatnik zajął w tej sprawie stanowisko, iż w pierwszym przypadku stawka podatku od towarów i usług powinna wynosić 22 % na całej trasie, w drugim wykonywaną przez siebie usługę traktuje jako transport międzynarodowy i stosuje stawkę podatku od towarów i usług 0 %.

Biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Jaśle wyjaśnia:

Ad. 1. Świadczy pan usługi transportowe na rzecz polskiej firmy zarejestrowanej jako podatnik VAT UE. Zgodnie z przepisem art. 28 ust. 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) w przypadku transportu towarów, którego rozpoczęcie i zakończenie ma miejsce odpowiednio na terytorium dwóch różnych państw członkowskich, miejscem świadczenia usługi jest miejsce, gdzie transport towarów się rozpoczyna, z zastrzeżeniem art. 28 ust. 3 tej ustawy, zgodnie z którym w przypadku, gdy nabywca wewnątrzwpólnotowej usługi transportowej podał dla tej czynności świadczącemu usługę numer, pod którym jest zidentyfikowany na potrzeby podatku od towarów i usług (NIP PL) lub podatku od wartości dodanej (NIP z innego kraju członkowskiego) na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium państwa członkowskiego rozpoczęcia transportu, miejscem świadczenia usługi jest terytorium państwa członkowskiego, które wydało nabywcy ten numer. Powyższe przepisy oznaczają, że w przypadku transportu towarów, którego rozpoczęcie i zakończenie ma miejsce odpowiednio na terytorium dwóch różnych państw członkowskich Unii Europejskiej, co do zasady miejscem świadczenia (opodatkowania) takiej usługi transportowej jest kraj członkowski rozpoczęcia transportu. W przypadku usługi transportowej świadczonej na rzecz polskiej firmy, jeżeli transport rozpoczyna się w Polsce a kończy w innym państwie członkowskim, miejscem opodatkowania tej usługi jest Polska w stawce 22 % – w takiej sytuacji żadna z firm nie musi stosować NIP z PL, lecz zwykły NIP, chyba że nabywca usługi (firma polska) chce opodatkować tę usługę transportową w innym niż Polska kraju członkowskim Unii, wówczas nabywca ten podaje Panu (jako świadczącemu usługę transportową) NIP nadany nabywcy przez inny kraj członkowski niż Polska i tam nabywca rozlicza podatek według stawki przewidzianej w danym kraju członkowskim. Jeżeli miejscem świadczenia (opodatkowania) wewnątrzwspólnotowej usługi transportu towarów jest Polska, właściwą stawką podatku od towarów i usług, zgodnie z art. 41 ust. 1 ww. ustawy, jest stawka 22-procentowa.

Ad. 2. W przypadku świadczenia przez pana usług transportu towarów z Polski poza terytorium Wspólnoty zastosowanie będą miały przepisy art. 83 ust. 1 pkt 23 i ust. 5 ww. ustawy, gdzie stawkę 0-procentową stosuje się do usług transportu międzynarodowego, przez które rozumie się m.in. przewóz lub inny sposób przemieszczania towarów z miejsca wyjazdu (nadania) na terytorium kraju do miejsca przyjazdu (przeznaczenia) poza terytorium Wspólnoty. Zgodnie z przepisem § 7 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27.04.2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 ze zm.), stawka 0-procentowa stosowana jest do usług transportu towarów, jeżeli transport ten wykonywany jest w całości na terytorium kraju i stanowi część usługi transportu międzynarodowego. Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w wysokości 0 %, będzie podlegała ta część usługi, która odbywa się na polskim terytorium, proporcjonalnie do całości trasy, zaś pozostała część nie będzie podlegała opodatkowaniu w Polsce. Stawkę 0-procentową stosuje się niezależnie od tego, jaki podmiot jest zleceniodawcą usługi.

Biorąc powyższe pod uwagę, należy pana stanowisko uznać za prawidłowe.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj