Interpretacja Urzędu Skarbowego w Węgrowie
US-1441/PP-443/11/04
z 29 lipca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
US-1441/PP-443/11/04
Data
2004.07.29



Autor
Urząd Skarbowy w Węgrowie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Stawki


Słowa kluczowe
podatek od towarów i usług
stawki podatku
usługi spedycji
usługi transportowe


Pytanie podatnika
Firma zajmuje się świadczeniem usług transportowych i spedycyjnych w obrocie międzynarodowym i wewnątrzwspólnotowym. Zwraca się z pytaniem jaką stawkę powinna stosować w przypadku postoju samochodu:
1) w Polsce pod załadunkiem lub rozładunkiem, a docelono transport będzie wykonywany z Polski poza terytorium Wspólnoty i odwrotnie, kiedy zlecającym jest polski kontrahent,
2) w kraju trzecim pod załadunkiem lub rozładunkiem, a docelowo będzie wykonany transport towarów z państwa trzeciego do Polski lub też wykonany był transport towarów z Polski poza terytorium Wspólnoty, kiedy to zlecającym jest również polski klient?


Na podstawie art. 14 a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r Ordynacja podatkowa ( Dz. U. Nr 137 poz. 926 z późn. zm. ) Naczelnik Urzędu Skarbowego w odpowiedzi na zapytanie z dnia 19.05.2004r ( data wpływu 24.05.2004r ) informuje co następuje :

W przypadku realizacji przez krajowego podatnika usługi transportu towaru z Polski do kraju spoza Wspólnoty stosuje się obniżoną do 0% stawkę podatku VAT, na mocy art. 83 ust. 1 pkt. 23 ustawy z dnia 11 marca 2004r o podatku od towarów i usług ( Dz. U. Nr 54 poz. 535 ) bowiem ma ona charakter usługi transportu międzynarodowego. W § 7 ust. 1 pkt. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług ( Dz. U. Nr 97 poz. 970 z późn. zm. ) sformułowano zasadę dotyczącą stosowania 0% stawki VAT do :

- usług transportu towarów, jeżeli transport ten wykonywany jest w całości na terytorium kraju i stanowi część usługi transportu międzynarodowego.

Stawkę 0% stosuje się niezależnie od tego, czy usługę wykonuje przewoźnik krajowy oraz jaki podmiot jest zleceniodawcą tej usługi. Na odcinku poza Polską stosuje się stawki VAT według państw, przez które transport się odbywa. Aby podatnik świadczący usługi transportu międzynarodowego mógł zastosować stawkę 0% podatku musi dysponować odpowiednimi dowodami wskazującymi na realizację tych usług.

Dokumentami stanowiącymi dowód świadczenia usług transportu międzynarodowego są w przypadku transportu :

1/ towarów przez przewoźnika lub spedytora - list przewozowy lub dokument spedytorski/ kolejowy, lotniczy, samochodowy, konosament morski, konosament żeglugi śródlądowej/ stosowany wyłącznie w komunikacji międzynarodowej lub inny dokument z którego jednoznacznie wynika, że w wyniku przewozu z miejsca nadania do miejsca przeznaczenia nastąpiło przekroczenie granicy z państwem trzecim oraz faktura wystawiona przez przewoźnika/ spedytora z , zastrzeżeniem pkt. 2 ,

2/ towarów importowanych - oprócz dokumentów, o których mowa w pkt. 1, dokument potwierdzony przez urząd celny, z którego jednoznacznie wynika fakt wliczenia wartości usługi do podstawy opodatkowania z tytułu importu towarów,

3/ towarów przez eksportera - dowód wywozu towarów, który powinien zawierać co najmiej :

- imię lub nazwisko lub nazwę oraz adres siedziby lub miejsca zamieszkania eksportera

towarów,

- określenie towarów i ich ilości,

- potwierdzenie wywozu przez urząd celny,

4/ osób - międzynarodowy bilet lotniczy, promowy, okrętowy lub kolejowy wystawiony przez przewoźnika na określoną trasę przewozu dla konkretnego pasażera.

Na gruncie podatku VAT kwestia opodatkowania postoju samochodu w przypadku świadczenia usług transportu międzynarodowego nie została uregulowana w żaden odrębny sposób, co oznacza, iż do tego przypadku należy stosować ogólne zasady zawarte w ustawie o VAT o transporcie międzynarodowym, a więc będzie to stawka VAT w wysokości 0% .



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj