Interpretacja Izby Skarbowej w Rzeszowie
IS.II/1-0050/77/04
z 30 lipca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
IS.II/1-0050/77/04
Data
2004.07.30



Autor
Izba Skarbowa w Rzeszowie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Dokumentacja --> Kasy rejestrujące


Słowa kluczowe
prowadzenie ewidencji
przewóz osób
taksówki
wydatki na zakup kasy rejestrującej
zwrot wydatków na zakup kasy rejestrującej


Pytanie podatnika
Podatnik prowadzi działalność gospodarczą w zakresie usług przewozu osób taksówką. Od września 2003 r. przebywał poza granicą kraju. Czy po powrocie i po podjęciu działalności gospodarczej w przypadku zakupu kasy będzie miał prawo do zwrotu kwoty związanej z jej zakupem?


Na podstawie art. 14b § 2 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Rzeszowie dokonuje zmiany informacji udzielonej przez Naczelnika Urzędu Skarbowego w Nisku w piśmie z dnia 14.06.2004 r. (znak: US.II-PP-446/57/2004) na zapytanie z dnia 11.05.2004 r., gdyż jest ona nieprawidłowa:

Ze stanu faktycznego przedstawionego przez podatnika wynika, że podatnik prowadzi działalność gospodarczą w zakresie usług przewozu osób taksówką. Od września 2003 r. przebywał poza granicą kraju. Po powrocie chcąc prowadzić nadal działalność zwrócił się pismem z dnia 11.05.2004 r. do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Nisku z zapytaniem czy w przypadku zakupu kasy będzie miał prawo do zwrotu kwoty związanej z jej zakupem.

Zgodnie z art. 111 ust. 1 ustawy z 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) podatnicy sprzedający towary i usługi na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą w formie indywidualnych gospodarstw rolnych, są obowiązani do prowadzenia ewidencji obrotu za pomocą kasy rejestrującej. Do 31.12.2003 r. usługi przewozu osób i ładunków taksówkami osobowymi i bagażowymi korzystały ze zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania na podstawie § 2 pkt 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 23.12.2002 r. w sprawie kas rejestrujących (Dz. U. Nr 234, poz. 1971 ze zm.).

Przepis art. 111 ust. 5 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług uzależnia zwrot kwoty wydatkowanej na zakup kasy dla podatników wykonujących wyłącznie czynności zwolnione lub korzystających ze zwolnienia podmiotowego od rozpoczęcia ewidencjonowania nie później niż w obowiązującym terminie. Odnosząc powyższe do przedmiotowej sprawy, należy uznać, że obowiązujący termin rozpoczęcia ewidencjonowania powstaje z chwilą pierwszej transakcji podlegającej rejestrowaniu za pomocą kasy, począwszy od 1.01.2004 r. W tej sytuacji, o ile pierwszą po 1.01.2004 r. sprzedaż usługi na rzecz osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej lub rolnika podatnik zaewidencjonuje za pomocą kasy rejestrującej, może ubiegać się o zwrot kwoty wydatkowanej na zakup kasy.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj