Interpretacja Podkarpackiego Urzędu Skarbowego
PUS.I/423/61/2004
z 14 czerwca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PUS.I/423/61/2004
Data
2004.06.14


Referencje


Autor
Podkarpacki Urząd Skarbowy


Temat
Ordynacja podatkowa --> Organy podatkowe i ich właściwość --> Organy podatkowe --> Zapytanie pisemne

Ordynacja podatkowa --> Organy podatkowe i ich właściwość --> Organy podatkowe --> Informacja dla podatnika

Ordynacja podatkowa --> Zobowiązania podatkowe --> Powstawanie zobowiązania podatkowego --> Zaniechanie ustalania i poboru oraz zwolnienie z poboru


Słowa kluczowe
gospodarka nieruchomościami
gospodarstwo rolne
grunty rolne
informacja dla podatnika
infrastruktura techniczna
odszkodowania
prawo do uzyskania informacji
ugody
wyrok


Pytanie podatnika
dotyczy zasad opodatkowania odszkodowań wypłaconych właścicielom gruntów na podstawie zawartych umów


Działając na podstawie przepisu art. 14a ustawy z dnia 29.08.1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), Naczelnik Podkarpackiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie, w odpowiedzi na pismo z dnia 13.05.2004 r. (data wpływu do tutejszego Urzędu 17.05.2004 r.) w sprawie zasad opodatkowania odszkodowań wypłaconych właścicielom gruntów na podstawie zawartych umów, w związku z wejściem w życie nowych przepisów prawa podatkowego, udziela poniższej informacji:

Z dniem 26.04.2004 r. weszło w życie rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 23.04.2004 r. w sprawie zaniechania poboru podatku dochodowego od osób fizycznych od niektórych dochodów (przychodów) (Dz. U. Nr 82, poz. 752). W myśl § 1 tegoż rozporządzenia Minister Finansów zarządził zaniechanie poboru podatku dochodowego od osób fizycznych od dochodów (przychodów) z tytułu odszkodowań wypłaconych, na podstawie wyroków sądowych i zawartych umów (ugód), posiadaczom gruntów wchodzących w skład gospodarstwa rolnego, z tytułu:

  1. ustanowienia służebności gruntowej,
  2. rekultywacji gruntów,
  3. szkód powstałych w uprawach rolnych i drzewostanie,

w wyniku prowadzenia na tych gruntach, przez uprawnione podmioty, inwestycji związanych z budową urządzeń infrastruktury technicznej, o których mowa w art. 143 ust. 2 ustawy z dnia 21.08.1997 r. o gospodarce nieruchomościami (Dz. U. z 2000 r. Nr 46, poz. 543 ze zm.). Przepis § 2 nowego rozporządzenia ma zastosowanie do dochodów (przychodów) z tytułu odszkodowań otrzymanych przez osoby fizyczne w okresie od dnia 1.01.2003 r. do 31.12.2004 r.

Zakres przedmiotowy informacji udzielonej przez Naczelnika tutejszego Urzędu Skarbowego w dniu 12.03.2004 r. (znak: PUS.I/423/27/2004) jest w zasadzie zbieżny z zakresem wspomnianego rozporządzenia Ministra Finansów. Nowa sytuacja prawna powoduje, iż udzielona informacja w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego jest w znacznej części nieaktualna. Aktualność zachowuje jedynie w sytuacji, jeżeli odszkodowanie zostało przyznane osobie fizycznej będącej posiadaczem nieruchomości gruntowej, na której wykonano urządzenia infrastruktury technicznej, a nieruchomość ta nie wchodzi w skład gospodarstwa rolnego. W tym przypadku świadczenie to jest opodatkowane na zasadach ogólnych, o czym była mowa w cytowanej informacji Urzędu. Mając powyższe na uwadze, pozostałe odszkodowania wypłacone w 2003 r. na podstawie zawartych umów cywilnoprawnych, które spełniają określone przesłanki prawne będą objęte omawianym rozporządzeniem Ministra Finansów. W tych przypadkach płatnik nie będzie miał obowiązku wystawiania informacji PIT-8C z tytułu wypłaconych na rzecz osób fizycznych odszkodowań.

Tutejszy Urząd jednocześnie informuje, iż nie może udzielić odpowiedzi na drugą część zapytania obejmującą tryb występowania do odpowiednich organów podatkowych o zwrot ewentualnych kwot nadpłaconego podatku dochodowego od osób fizycznych, gdyż płatnik nie jest tutaj stroną. W tym zakresie jedynie osoby fizyczne bezpośrednio zainteresowane mogą w swoich indywidualnych sprawach występować z zapytaniem do właściwych, według swego miejsca zamieszkania, Naczelników Urzędów Skarbowych.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj