Interpretacja Izby Skarbowej w Katowicach
PDI/411/43096/159/2004/53379
z 8 czerwca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PDI/411/43096/159/2004/53379
Data
2004.06.08



Autor
Izba Skarbowa w Katowicach



Słowa kluczowe
lokal mieszkalny
prawa majątkowe
sprzedaż praw


Pytanie podatnika
Od kiedy liczyć 5-cio letni okres przy sprzedaży własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego, o którym mowa w art. 10 ust.1 pkt 8 lit.b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jeżeli umowa sprzedaży została zawarta aktem notarialnym w listopadzie 1998r., a przyjęcie nabywcy w poczet członków spółdzielni mieszkaniowej nastąpiło w lutym 1999 roku?


Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. b ustawy z dnia 26.07.1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000r. Nr 14 poz. 176 ze zm.), źródłem przychodu jest między innymi sprzedaż spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego l- jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonywaniu działalności gospodarczej i została dokonana przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie. Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie definiuje pojęcia „nabycia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego„. Nie wynika ono również z Kodeksu cywilnego, jedynie art. 244 ustawy z dnia 23.04.1964 roku (Dz. U. Nr 16 poz. 93 ze zm.) Kodeks cywilny zawierający unormowania dotyczące ograniczonych praw rzeczowych mówi, iż spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu regulują odrębne przepisy. Dlatego też w omawianym przypadku ma zastosowanie zapis art. 213 § 3 w związku z art. 223 ustawy z dnia 16.09.1982 roku Prawo spółdzielcze (tekst jednolity Dz. U. Nr 54 poz. 288 z 1995 roku ze zm. ), z którego wynika, iż spółdzielcze prawo do lokalu mieszkalnego powstaje z chwilą przydziału lokalu, dokonanego przez spółdzielnię na piśmie. Przy czym wniosek o uzyskanie powyższego prawa (w Pana przypadku - w związku z kupnem - własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego) - składa członek spółdzielni mieszkaniowej. Z dokumentu przedstawionego w tut. urzędzie – zaświadczenia wydanego dnia 09.02.1999 roku przez Spółdzielnię Mieszkaniową – wynika, iż członkiem ww. Spółdzielni Mieszkaniowej stał się Pan dopiero dnia 09.02.1999 roku. A więc mimo faktu, iż nabył Pan w drodze kupna mieszkanie własnościowe w dniu 26.11.1998 roku (akt notarialny Rep. A, Nr xxx), skuteczność prawna nabycia opisanego prawa do lokalu była uzależniona od przyjęcia Pana w poczet członków spółdzielni mieszkaniowej. Dopiero z tym dniem tj. 09.02.1999 roku nastąpiło skuteczne nabycie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego i ta data ma decydujące znaczenie dla określenia początku terminu, od którego liczyć należy bieg 5 – letniego okresu, od którego z kolei uzależnione jest uznanie, iż sprzedaż ww. prawa stanowi źródło przychodów w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Biorąc pod uwagę powyższe, sprzedaż ww. prawa do lokalu w 2004 roku może wywołać skutek w postaci obowiązku zapłaty 10% zryczałtowanego podatku dochodowego, zgodnie z art. 28 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity Dz. U. Nr 14 poz. 176 z 2000 roku ze zm.), chyba, że zostaną spełnione warunki określone w art. 28 ust. 2a ww. ustawy tj. przeznaczenie zgodnie ze złożonym oświadczeniem uzyskanego przychodu ze sprzedaży w okresie 2 lat na cele określone w art. 21 ust. 1 pkt. 32 lit. a lub e cytowanej wyżej ustawy (własne cele mieszkaniowe).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj