Interpretacja Urzędu Skarbowego w Krośnie
PP. 443/64/04, PP. 443/83/04
z 7 lipca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP. 443/64/04, PP. 443/83/04
Data
2004.07.07



Autor
Urząd Skarbowy w Krośnie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Stawki --> Stawki podatku

Podatek od towarów i usług --> Zmiany w przepisach obowiązujących, przepisy przejściowe i końcowe --> Przepisy przejściowe i końcowe --> Okresy przejściowe


Słowa kluczowe
budownictwo mieszkaniowe
fakturowanie
klasyfikacja statystyczna
materiały budowlane
roboty budowlano-montażowe
stawka preferencyjna podatku
treść umowy
usługi budowlano-montażowe


Pytanie podatnika
Jaka powinna być naliczona stawka podatku VAT obejmująca usługę i użyty do jej realizacji materiał budowlany zakupiony z 22-procentową stawką podatku VAT?


W odpowiedzi na pismo z dnia 23.06.2004 r. (data wpływu do Urzędu Skarbowego 28.06.2004 r.) w sprawie udzielenia informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w podatku od towarów i usług, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Krośnie, działając na podstawie art. 14a § 1 i § 3 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), informuje, co następuje:

W swoim piśmie spółka informuje, że świadczy usługi w zakresie robót budowlano-montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą. W związku z tym zwraca się z zapytaniem, jaka powinna być naliczona stawka podatku VAT obejmująca usługę i użyty do jej realizacji materiał budowlany zakupiony z 22-procnetową stawką podatku VAT.

Tutejszy organ podatkowy wyjaśnia, co następuje:

Tutejszy organ podatkowy wyjaśnia, co następuje:

Zgodnie z art. 146 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535), w okresie do dnia 31.12.2007 r. stawka obniżona 7-procentowa obowiązuje w odniesieniu do:

  1. robót budowlano-montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą,
  2. obiektów budownictwa mieszkaniowego i ich części z wyłączeniem lokali użytkowych.

Przez roboty związane z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą - w myśl art. 146 ust. 2 - rozumie się roboty budowlane dotyczące zarówno inwestycji w zakresie obiektów budownictwa mieszkaniowego i infrastruktury towarzyszącej temu budownictwu, jak i remontów obiektów budownictwa mieszkaniowego.

Od 1.05. 2004 r. obniżona do 7 % stawka nie dotyczy natomiast materiałów budowlanych, gdyż na materiały budowlane obowiązuje stawka podstawowa, o której mowa w art. 41 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, tj. stawka podatku w wysokości 22 %. Jeżeli zatem przedmiotem umowy cywilnoprawnej są roboty budowlane dotyczące inwestycji w zakresie budownictwa mieszkaniowego bądź remonty obiektów budownictwa mieszkaniowego (o odpowiednim symbolu PKOB), wówczas do pełnej wartości usługi należy stosować jednolitą stawkę VAT w wysokości 7 %. Wyszczególnienie natomiast poszczególnych elementów, tj. towarów (materiałów), transportu, robocizny dla celów opodatkowania ich podatkiem od towarów i usług osobno (według przewidzianych stawek) możliwe jest jedynie w sytuacji, gdy umowa zawarta z klientem określa odrębnie dostawę poszczególnych towarów i odrębne świadczenie poszczególnych rodzajów usług.

W zawartych umowach cywilnoprawnych strony określają, co jest przedmiotem umowy sprzedaży. Jeżeli przedmiotem sprzedaży jest usługa w zakresie robót budowlano-montażowych, remontu lub robót konserwacyjnych związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą, to w przypadku wykonania całego zakresu robót budowlano-montażowych można stosować jednolitą stawkę VAT od pełnej wartości tych robót. Opodatkowanie powinno nastąpić według stawki przewidzianej dla wykonania usługi – ze względu na obiekt, w którym są roboty wykonane. Podatnik wykonując usługę budowlano-montażową w obiektach budownictwa mieszkaniowego z użyciem własnych materiałów, do całej wartości robót może zastosować stawkę podatku VAT w wysokości 7 %. Wystawiona faktura VAT winna zawierać określenie robót budowlanych, a ponadto wskazanie, z jakim obiektem są one związane.

Należy podkreślić, iż do prawidłowego określenia wysokości podatku VAT od czynności, których przedmiotem są towary i usługi, ustawodawca odsyła do klasyfikacji statystycznych wydanych na podstawie ustawy o statystyce publicznej w art. 2 pkt 6, art. 8 ust. 3 cyt. wyżej ustawy o podatku od towarów i usług. Zatem konieczną i niezbędną czynnością dla określenia zakresu obowiązku podatkowego VAT i wysokości tego podatku jest identyfikacja sprzedanych towarów i świadczonych usług na podstawie PKWiU. Dla celów nowej ustawy o VAT nadal ma zastosowanie Polska Klasyfikacja Wyrobów i usług wprowadzona rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 18.03. 1997 r. w sprawie PKWiU (Dz. U. Nr 42, poz. 264).

W przedmiotowej sprawie tut. organ podatkowy podziela stanowisko zajęte przez podatnika.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj