Interpretacja Urzędu Skarbowego Wrocław-Stare Miasto
PP 443/1053/75i/04
z 20 lipca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP 443/1053/75i/04
Data
2004.07.20



Autor
Urząd Skarbowy Wrocław-Stare Miasto


Temat
(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy) --> Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
windykacja


Pytanie podatnika
Czy usługi windykacyjne świadczone w imieniu i na rzecz zakładu ubezpieczeń są zwolnione od podatku od towarów i usług?


Podatnik wskazał, iż usługi te mieszczą się w grupie PKWiU 74.84. B. Zdaniem podatnika przedmiotowe usługi są zwolnione od podatku od towarów i usług na podstawie poz. 3 pkt 4 załącznika Nr 4 do ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535). Ustawodawca, w załączniku Nr 4 do cytowanej wyżej ustawy, zwolnił od podatku od towarów i usług usługi świadczone przez zakład ubezpieczeń w rozumieniu przepisów o działalności ubezpieczeniowej oraz świadczonych w tym zakresie przez podmioty działające w imieniu i na rzecz zakładu ubezpieczeń. Wnioskodawca w piśmie zacytował art. 3 ust. 4 pkt 5 ustawy z dnia 22 maja 2003 r. o działalności ubezpieczeniowej (Dz. U. Nr 124, poz. 1151) zgodnie z którym, do czynności ubezpieczeniowych zalicza się również prowadzenie postępowań regresowych oraz postępowań windykacyjnych odnoszących się do wierzytelności ubezpieczającego, mających bezpośredni wpływ na zakres odpowiedzialności zakładu ubezpieczeń z tytułu umów, o których mowa w ust. 3 pkt 1 art. 3 cytowanej ustawy. Z kolei art. 3 ust. 6 ustawy z dnia 22 maja 2003 r. o działalności ubezpieczeniowej stanowi, iż zakład ubezpieczeń może zlecać wykonanie czynności, o których mowa m in. w art. 3 ust. 4 pkt 5 cytowanej ustawy, innym podmiotom. Czynności wykonywane przez te podmioty są traktowane jako czynności ubezpieczeniowe, w zakresie, w jakim są wykonywane w imieniu i na rzecz zakładu ubezpieczeń. W związku z powyższym, zdaniem podatnika, usługi windykacyjne prowadzone w imieniu i na rzecz zakładu ubezpieczeń są czynnościami ubezpieczeniowymi zgodnie z art. 3 ust. 4 pkt 5 ustawy z dnia 22 maja 2003 r. o działalności ubezpieczeniowej i na podstawie załącznika Nr 4 do ustawy z dnia 11 marca 2004 o podatku od towarów i usług poz. 3 pkt 4 są zwolnione od podatku od towarów i usług.
Przepis art. 41 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. (Dz. U. Nr 54, poz. 535) określa podstawową stawkę podatku VAT w wysokości 22% dla wszystkich czynności opodatkowanych tym podatkiem, z wyjątkiem tych, które zostały jednoznacznie wyłączone z tego kręgu i opodatkowane stawkami niższymi lub zostały zwolnione. Wnioskodawca świadczone przez siebie usługi sklasyfikował pod symbolem PKWiU 74.84 B. Pod wskazanym przez podatnika symbolem PKWiU 74.84 B nie zostało oznaczone żadne ugrupowanie towarów lub usług. Natomiast pod symbolem PKWiU 74.84 mieszczą się usługi komercyjne pozostałe, gdzie indziej nie sklasyfikowane. Przedmiotowe usługi podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług według stawki podstawowej tj. 22%, gdyż przepisy podatkowe w zakresie podatku VAT nie przewidują obniżki w stawkach podatku VAT lub zwolnienia w tym podatku dla tych czynności. Obowiązek sklasyfikowania świadczonych usług według poszczególnych klasyfikacji statystycznych należy do podmiotu świadczącego usługi, natomiast organami kompetentnymi do wydawania opinii klasyfikacyjnych są stosowne organy Głównego Urzędu Statystycznego. Konstrukcja załączników do ustawy o podatku od towarów i usług z dnia 11 marca 2004 r. przesądza o tym, że do udzielenia jednoznacznej interpretacji niezbędne są symbole klasyfikacji, gdyż zwolnienia przyporządkowane są do konkretnych czynności i pomocniczo do określenia zwolnień od podatku od towarów i usług stosuje się klasyfikacje statystyczne W przypadku, kiedy podatnik posiada wątpliwości co do prawidłowości klasyfikacji, może zwrócić się do Ośrodka Interpretacji Standardów Klasyfikacyjnych w Łodzi, przy ul Suwalskiej 29, powstałego zgodnie z Komunikatem prezesa Głównego Urzędu Statystycznego z dnia 05 listopada 2002 r. w sprawie trybu wydawania opinii interpretacyjnych według obowiązujących standardów klasyfikacyjnych (Dz. U. GUS Nr 12, poz. 87).
Podatnik podając we wniosku swoje stanowisko w sprawie wskazuje, iż świadczone przez niego usługi windykacyjne w imieniu i na rzecz zakładu ubezpieczeń mieszczą się z katalogu usług zwolnionych od podatku od towarów i usług na podstawie poz. 3 pkt 4 załącznika Nr 4 do ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług. Zdaniem tutejszego organu podatkowego art. 43 ust. 1 cytowanej ustawy zwalnia się od podatku usługi wymienione w załączniku Nr 4. W pozycji 3 niniejszego załącznika wymieniono usługi klasyfikowane w statystyce w Sekcji J, posiadające oznaczenie PKWiU 65-67 nazwane ogólnie usługami pośrednictwa finansowego. Usługa świadczona przez wnioskodawcę, zgodnie z podanym symbolem PKWiU, nie została zaliczona do katalogu usług pośrednictwa finansowego. W związku z powyższym, zwolnienia na podstawie poz. 3 pkt 4 załącznika Nr 4 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług nie znajdują w przedmiotowej sprawie zastosowania. Jednocześnie, według tutejszego organu podatkowego, nie całość usług pośrednictwa finansowego podlega zwolnieniu od podatku od towarów i usług. Ustawodawca szczegółowo wymienił w załączniku Nr 4 do cytowanej ustawy usługi pośrednictwa finansowego, które wyłączone są ze zwolnienia, wśród których wymieniono m. in. usługę ściągania długów oraz faktoringu. W związku z powyższym usługa ściągania długów podlega opodatkowaniu podstawową stawką podatku od towarów i usług w wysokości 22%.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj