Interpretacja Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
1MUS-1471/VTR2/443-178/04/JW
z 9 lipca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
1MUS-1471/VTR2/443-178/04/JW
Data
2004.07.09



Autor
Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zmiany w przepisach obowiązujących, przepisy przejściowe i końcowe --> Przepisy przejściowe i końcowe --> Zakłady (oddziały) osoby prawnej


Słowa kluczowe
duplikat faktury
korekta
obowiązek podatkowy


Pytanie podatnika
Czy po 1 maja 2004 r. Spółka posiadająca oddziały przejmuje wszelkie prawa i obowiązki w ramach rozliczeń podatku VAT m.in.:
-zachowa prawo do odliczenia podatku naliczonego w miesiącach następnych z faktur dotyczących: dostaw energii elektrycznej, cieplnej, gazu przewodowego, usług telekomunikacyjnych,
-będzie mogła wystawić faktury korygujące do faktur wystawionych przez oddziały,
-dozwolone będzie odliczenie podatku naliczonego z duplikatów faktur VAT dotyczących zdarzeń do dnia 30.04.04 r.,
-dozwolone będzie przeniesienie kwot nadwyżki podatku naliczonego nad należnym z deklaracji VAT-7 za miesiąc kwiecień 2004 r. złożonych przez oddziały do deklaracji zbiorczej Spółki za maj 2004 r.,
-dozwolone będzie sporządzenie korekt deklaracji złożonych przez oddziały w razie stwierdzenia nieprawidłowości ?


Zgodnie z art. 160 ust. 3 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535) osoba prawna, której zakłady (oddziały) rozliczały się jako odrębni podatnicy, wstępuje z dniem 1 maja 2004 r. we wszystkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki swego zakładu ( oddziału ), który przestał być wyodrębnionym podatnikiem- w zakresie, w jakim dotyczą podatku od towarów i usług.

Z przytoczonego przepisu wynika, że w zakresie podatku od towarów i usług sukcesji podlegają wszelkie prawa i wszelkie obowiązki, które ciążyły na zakładzie (oddziale) osoby prawnej posiadającym przed 1 maja 2004 r. status odrębnego podatnika VAT, a wynikają z przepisów prawa podatkowego.

W związku z powyższym należy stwierdzić, że działania polegające na wystawianiu faktur korygujących dotyczących faktur wystawionych przez Oddziały do 30.04.2004 r. oraz sporządzeniu korekt deklaracji złożonych przez Oddziały są prawidłowe.

Ponadto wskazać należy, że ustawodawca nie uregulował w przepisach przejściowych zasad dotyczących odliczenia podatku naliczonego w miesiącach następnych z faktur wystawionych do 30 kwietnia 2004 r. dotyczących dostaw energii elektrycznej, cieplnej, gazu przewodowego, usług telekomunikacyjnych.

Jednak biorąc pod uwagę istotę podatku od towarów i usług, tj. prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, uznać należy, że Strona może po 30.04.2004 r. dokonać odliczenia podatku naliczonego z faktur dokumentujących zakup energii elektrycznej, cieplnej, gazu przewodowego, usług telekomunikacyjnych oraz z duplikatów faktur wystawionych po 30.04.2004r., dotyczących faktur wystawionych na Oddziały .

Zasada rozliczenia nadwyżki podatku naliczonego nad należnym wykazanej w deklaracji VAT-7 za kwiecień 2004 r. do przeniesienia na następny okres rozliczeniowy została uregulowana w art. 162 ust.2 ustawy o podatku od towarów i usług. Przepis ten odnosi się do wszystkich podatników od towarów i usług. Ma on także zastosowanie do osób prawnych wstępujących w prawa zakładu ( oddziału). W myśl przepisu tego artykułu do nadwyżki podatku naliczonego nad należnym, o której mowa w art.21 ust.1 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r., wynikającej z ostatniej deklaracji podatkowej złożonej za okres przed dniem wejścia w życie ustawy stosuje się art.87.

Z cytowanego przepisu oraz przepisu art.160 ust.3 ustawy o podatku od towarów i usług wynika, że osoba prawna może wykazać w deklaracji VAT-7 za maj 2004 r. nadwyżkę podatku naliczonego wynikającą z deklaracji VAT-7 za kwiecień 2004r. wynikającą z deklaracji złożonej przez jej zakład (oddziały), które rozliczały się jako odrębni podatnicy.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj