Interpretacja Urzędu Skarbowego w Strzelcach Opolskich
PP/443-35,36/04
z 28 lipca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-35,36/04
Data
2004.07.28



Autor
Urząd Skarbowy w Strzelcach Opolskich


Temat
Podatek od towarów i usług --> Procedury szczególne --> Szczególne procedury w zakresie dostawy towarów używanych, dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich i antyków --> Szczególne procedury w zakresie dostawy towarów używanych, dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich i antyków

Podatek od towarów i usług --> Rejestracja. Deklaracje i informacje podsumowujące. Zapłata podatku --> Zapłata podatku --> Wydawanie zaświadczeń związanych z rejestracją środków transportu


Słowa kluczowe
handel
podatek od towarów i usług
samochód


Pytanie podatnika
Jako podatnik VAT UE prowadzący handel używanymi samochodami osobowymi nabywam towary z państw Wspólnoty od osób fizycznych nie prowadzących działalności gospodarczej a następnie dokonuję ich dostawy w kraju, czy w związku z tym:1.można przyjąć jako podstawę opodatkowania marżę sprzedając używane pojazdy na terenie Polski?;2.istnieje potrzeba występowania do naczelnika właściwego urzędu o zaświadczenie o braku obowiązku uiszczenia podatku VAT przy każdorazowym nabyciu samochodu?;3.wystawiają przy każdej sprzedaży towaru fakturę VAT marża podatnik ma obowiązek ewidencji uzyskiwanej marży za pomocą rejestrującej kasy fiskalnej?.


W związku z Pana wnioskiem z dnia 26.06.2004 r. oraz 27.06.2004 r. (data wpływu do tut. organu podatkowego 28.06.2004 r.) oraz pismem uzupełniającym z dnia 15.07.2004r. w sprawie udzielenia informacji w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w podatku od towarów i usług – Naczelnik Urzędu Skarbowego w Strzelcach Op., działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) i n f o r m u j e , co następuje;

Podatnik podnosi w swoim piśmie, iż jako podatnik VAT UE prowadzący handel używanymi samochodami osobowymi nabywa towary (samochody) z państw Wspólnoty Europejskiej od osób fizycznych nie prowadzących działalności gospodarczej a następnie dokonuje ich dostawy w kraju.

Pytanie podatnika odnosi się do wyjaśnienia, czy:
1. można przyjąć jako podstawę opodatkowania marżę sprzedając używane pojazdy na terenie Polski zgodnie z art. 120 ust. 4 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535)?
2. w związku z powyższym istnieje potrzeba występowania do Naczelnika właściwego Urzędu Skarbowego o zaświadczenie o braku obowiązku uiszczenia podatku od towarów i usług przy każdorazowym nabyciu przez firmę używanego samochodu osobowego zgodnie z art. 105 ust. 1 pkt 2 ww. ustawy?
3. prowadząc ww. działalność gospodarczą i wystawiając przy każdej sprzedaży towaru fakturę VAT marża podatnik ma obowiązek ewidencji uzyskiwanej marży za pomocą rejestrującej kasy fiskalnej?

Tutejszy organ podatkowy wyjaśnia:

Zgodnie z art.120, ust.4 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U.Nr 54, poz.535) w przypadku podatnika wykonującego czynności polegające na dostawie towarów używanych, dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich lub antyków nabytych uprzednio przez tego podatnika dla celów prowadzonej działalności lub importowanych w celu odprzedaży, podstawa opodatkowania podatkiem jest marża stanowiąca różnicę między całkowitą kwotą, którą ma zapłacić nabywca towaru, a kwota nabycia, pomniejszona o kwote podatku. Przepis ten, zgodnie z art.120, ust.10 ustawy o VAT, dotyczy dostawy towarów używanych, dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich lub antyków, które podatnik nabył od:
- osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej nie posiadającej osobowości prawnej, nie będącej podatnikiem, o którym mowa w art. 15 ustawy o VAT;
- podatników, o których mowa w art.15, jeżeli dostawa tych towarów była zwolniona od podatku, na podstawie art.43 ust.1 pkt 2 lub art.113;
- podatników, jeżeli dostawa tych towarów była opodatkowana podatkiem zgodnie z art.120, ust.4 ustawy o VAT.

Tak więc w sytuacji, gdy dokonuje Pan sprzedaży towarów używanych (handel używanymi samochodami) nabywanych od osób fizycznych nie będących podatnikiem podatku od towarów i usług, może Pan zastosowć ( po spelnieniu określonych w art.120 ust.4 ustawy o VAT warunków) przepisy w zakresie szczególnej procedury, gdzie podstawą opodatkowania jest marża.

Procedura, polegająca na opodatkowaniu marży ma zastosowanie do dostaw towarów nabytych uprzednio lub uprzednio importowanych przez podatników stosujących procedurę marży po dniu 30 kwietnia 2004 r.

W przypadku sprowadzenia na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej samochodu z innego państwa członkowskiego Wspólnoty Europejskiej, do którego ma zastosowanie art. 120 ust. 4 cyt. ustawy o podatku od towarów i usług tzn. w sytuacji, gdy podatnik, który dokonał przywozu pojazdu dokonuje następnie jego krajowej dostawy i zgodnie z przepisem art. 120 ust. 16 ww. ustawy nie może oddzielnie wykazywać na wystawionych przez siebie fakturach kwoty podatku VAT od dostawy towarów, gdyż opodatkowaniu podlega marża, dla podatnika, który sprowadził taki samochód ma zastosowanie przepis art. 105 ust. 1 pkt 2 ww. ustawy.

A zatem podmiot ten powinien złożyć do właściwego naczelnika urzędu skarbowego wniosek o wydanie zaświadczenia potwierdzającego brak obowiązku uiszczenia podatku od towarów i usług z tytułu przywozu z innego państwa członkowskiego środka transportu na formularzu VAT-24.

Dodatkowo zaznaczyć należy, iż zgodnie ze zmienionym art.72 w.w ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym (Dz.U. z 2003r. Nr 58, poz.515 z późn.zm.) zaświadczenie stanowi niezbędny dokument dla dokonania pierwszej rejestracji opojazdu na terytorium RP i nie może być zastąpione fakturą bez wyszczególnionego podatku od towarów i usług wystawioną w systemie marży.

Co do obowiązku ewidenconowania marży za pomocą rejestrującej kasy fiskalnej, tut. organ podatkowy wyjaśnia, iż zgodnie z art. 111 ust. 1 wyżej cytowanej ustawy o podatku VAT, podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą w formie indywidualnych gospodarstw rolnych są obowiązani prowadzić ewidencję obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących.Jak wynika z powyższego, podstawowym wyznacznikiem obowiązku ewidencjonowania jest fakt, kto jest odbiorcą sprzedawanej przez podatnika usługi lub towaru.Jeżeli zatem, w Pana przypadku, m.in. dokonywana jest sprzedaż na rzecz osób fizycznych nie prowadzących działalności gospodarczej, sprzedaż taka winna być zaewidencjonowana na kasie rejestrującej.

Na podstawie § 5 ust. 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 4 lipca 2002 r. w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym musza odpowiadać kasy rejestrujace, oraz warunków stosowania tych kas oprzez podatników (Dz.U.Nr 108, poz.948 z późn.zm.). zmienionego rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 23 kwietnia 2004 r. (Dz.U.Nr 85, poz. 798), podatnicy prowadzący ewidencję przy zastosowaniu kas rejestrujących, u których podstawą opodatkowania jest kwota prowizji lub inna postać wynagrodzenia za wykonywane usługi w ramach umowy agencyjnej, zlecenia, pośrednictwa lub innych umów o podobnym charakterze albo też marża, ewidencjonują na potrzeby obliczenia osiąganego przez nich obrotu oraz kwot podatku należnego całą wartość sprzedaży własnej oraz prowadzonej na rzecz lub w imieniu innych podatników.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj