Interpretacja Dolnośląskiego Urzędu Skarbowego
PD II 415/21/04
z 16 marca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PD II 415/21/04
Data
2004.03.16



Autor
Dolnośląski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
przychód
zwolnienia przedmiotowe
zwrot kosztów


Pytanie podatnika
- Czy przychody zleceniobiorcy z tytułu zwrotu kosztów poniesionych za używanie własnego telefonu stanowią podstawę do obliczenia podatku dochodowego od osób fizycznych?
- Czy zwrot tych kosztów przez zleceniodawcę jest zwolniony na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 13 ustawy o podatku dochodowym?


Zgodnie z przepisem art. 21 ust. 1 pkt 13 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) wolne od podatku są ekwiwalenty pieniężne za używane przez pracowników przy wykonywaniu pracy narzędzia, materiały lub sprzęt, stanowiące ich własność.
W myśl art. 12 ust. 4 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, pracownikiem w rozumieniu tej ustawy jest osoba pozostająca w stosunku służbowym, stosunku pracy, stosunku pracy nakładczej lub spółdzielczym stosunku pracy.
Naczelnik Dolnośląskiego Urzędu Skarbowego we Wrocławiu zauważa, że umowa zlecenia jest umową cywilno-prawną uregulowaną art. 734-751 Kodeksu cywilnego, wobec czego powyższe zwolnienie określone w art. 21 ust. 1 pkt 13 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie może być stosowane, gdyż jak wyżej wskazano odnosi się ono wyłącznie do pracowników w rozumieniu art. 12 ust. 4 ustawy uzyskujących przychód ze źródeł przychodów określonych w art. 12 ust. 1 tej ustawy.
Przychody uzyskiwane na podstawie umowy zlecenia są przychodami, o których mowa w art. 13 pkt 8 ww. ustawy tj. z działalności wykonywanej osobiście.
Wysokość kosztów uzyskania tych przychodów określa art. 22 ust. 9 pkt 4 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Zgodnie z tym przepisem koszty uzyskania przychodów z tytułu określonego w art. 13 pkt 8 ustala się w wysokości 20% uzyskanego przychodu z tym, że koszty oblicza się od przychodu pomniejszonego o potrącone przez płatnika w danym miesiącu składki na ubezpieczenie emerytalne i rentowe oraz na ubezpieczenie chorobowe. Jeżeli podatnik udowodni, że koszty uzyskania przychodów były wyższe niż wynikające z zastosowania ww. normy procentowej, wówczas na mocy art. 22 ust. 10 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przyjmuje się je w wysokości kosztów faktycznie poniesionych.
Reasumując należy stwierdzić, że zwrot zleceniobiorcy wydatków poniesionych za używanie własnego telefonu nie korzysta ze zwolnienia z opodatkowania na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 13 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zwrot tych wydatków z jednoczesnym zastosowaniem kosztów w wysokości określonej w art. 22 ust. 9 i 10 będzie przychodem, od którego płatnik jest obowiązany pobrać zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych.
Zgodnie bowiem z art. 9 ust. 1 ww. ustawy, opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52 i 52a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj