Interpretacja Urzędu Skarbowego w Czarnkowie
NP-443/43/04
z 3 sierpnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
NP-443/43/04
Data
2004.08.03



Autor
Urząd Skarbowy w Czarnkowie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Procedury szczególne --> Szczególne procedury w zakresie dostawy towarów używanych, dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich i antyków


Słowa kluczowe
kasa rejestrująca
komis
marża
obniżenie podatku należnego
paragony
samochód używany
sprzedaż komisowa
towar używany


Pytanie podatnika
Podatnik prowadzi w ramach swojej działalności gospodarczej handel towarami używanymi /samochody/, które nabywa w różnych krajach Unii Europejskiej. Samochody są kupowane najczęściej od osób prywatnych lub firm, które opodatkowały od sprzedaży tych towarów marżę
1/ czy opodatkowanie przy dostawie tych towarów marżą jest w przypadkach, o których mowa wyżej obowiązkowe czy też można zastosować zasady ogólne?
2/ czy jeśli podatnik zastosuje szczególną procedurę polegającą na opodatkowaniu tylko marży to czy do kwoty nabycia pomniejszającą podstawę opodatkowania marżą wlicza się także zapłaconą w związku z tym nabyciem kwotę należnej akcyzy?
3/ jak należy zaewidencjonować fakturę VAT marża na kasie fiskalnej?
4/ czy podatnik dokonujący dostawy towarów używanych zarówno na zasadach ogólnych jak i przy zastosowaniu procedury szczególnej tj. marżą może obniżyć kwoty podatku należnego o kwoty podatku naliczonego?


Ad.1 Zgodnie z art.120 ust.4 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U.Nr 54, poz.535) w przypadku podatnika wykonującego czynności polegające na dostawie towarów używanych, dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich lub antyków nabytych uprzednio przez tego podatnika dla celów prowadzonej działalności lub importowanych w celu odprzedaży, podstawą opodatkowania podatkiem jest marża stanowiąca różnicę między całkowitą kwotą, którą ma zapłacić nabywca towaru, a kwotą nabycia, pomniejszona o kwotę podatku.

Natomiast art. 120 ust. 10 w/w ustawy o podatku od towarów i usług stanowi, iżprzepis ust. 4 dotyczy dostawy towarów używanych, dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich lub antyków, które podatnik nabył od:
1) osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, niebędącej podatnikiem, o którym mowa w art. 15;
2) podatników, o których mowa w art. 15, jeżeli dostawa tych towarów była zwolniona od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 lub art. 113;
3) podatników, jeżeli dostawa tych towarów była opodatkowana podatkiem zgodnie z ust. 4.

Art. 120 ust 14 w/w ustawy o podatku od towarów i usług stanowi iż podatnik może stosować ogólne zasady opodatkowania do dostaw, do których stosuje się przepisy ust. 10 i 11. W przypadku zastosowania ogólnych zasad podatnik ma prawo do odliczenia kwoty podatku naliczonego od towarów, o których mowa w ust. 11, w rozliczeniu za okres, w którym powstał obowiązek podatkowy u tego podatnika z tytułu dostawy tych towarów.

W związku z powyższym podatnik dokonujący nabycia towarów używanych od osób wymienionych w art. 120 ust 10 w/w ustawy o VAT oprócz szczególnej procedury opodatkowania marży może stosować zasady ogólne opodatkowania dostaw tych towarów.

Ad.2 Zgodnie z art. 120 ust.4 w/w ustawy o VAT w przypadku podatnika wykonującego czynności polegające na dostawie towarów używanych, dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich lub antyków nabytych uprzednio przez tego podatnika dla celów prowadzonej działalności lub importowanych w celu odprzedaży, podstawą opodatkowania podatkiem jest marża stanowiąca różnicę między całkowitą kwotą, którą ma zapłacić nabywca towaru, a kwotą nabycia, pomniejszona o kwotę podatku.

W związku z czym podstawą opodatkowania podatkiem jest marża stanowiąca różnicę między całkowitą kwotą, którą ma zapłacić nabywca towaru, a kwotą nabycia, pomniejszona o kwotę podatku. Kwota nabycia obejmuje wszystkie koszty jakie podatnik poniósł w celu dokonania zakupu towaru np. koszty transportu, ubezpieczenia a także zapłacony podatek akcyzowy.

Ad.3 Zgodnie z § 5 ust. 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 4 lipca 2002 r. w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące, oraz warunków stosowania tych kas przez podatników /Dz.U. nr 108 poz. 948 zm. Dz.U z 2003r Nr 152, poz. 1481, z 2004r Dz.U. Nr 85 poz. 798/ podatnicy prowadzący ewidencję przy zastosowaniu kas rejestrujących, u których podstawą opodatkowania jest kwota prowizji lub inna postać wynagrodzenia za wykonywane usługi w ramach umowy agencyjnej, zlecenia, pośrednictwa lub innych umów o podobnym charakterze albo też marża, ewidencjonują na potrzeby obliczenia osiąganego przez nich obrotu oraz kwot podatku należnego całą wartość sprzedaży własnej oraz prowadzonej na rzecz lub w imieniu innych podatników.

W związku z tym, iż przepisy podatkowe nie określają w sposób jednoznaczny ewidencjonowania w/w sprzedaży w kasie rejestrującej za prawidłowe należy uznać:zaewidencjonowanie sprzedaży w kasie w dwóch pozycjach na jednym paragonie:
-marżę podatnika w stawce 22%,
-kwotę nabycia pomniejszającą podstawę opodatkowania marżą jako sprzedaż nie podlegającą opodatkowaniu.

Ad.4 Zgodnie z art. 120 ust 19 w/w ustawy o podatku od towarów i usług obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika towarów używanych, dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich i antyków, jeżeli podlegały opodatkowaniu zgodnie z ust. 4.

W związku z powyższym jeżeli u podatnika podstawą opodatkowania podatkiem jest marża podatnik nie ma prawa do odliczenia podatku naliczonego jedynie w przypadku tych transakcji, natomiast ma takie uprawnienia gdy opodatkowanie następuje na zasadach ogólnych. Ważnym zatem jest stosowne ewidencjonowanie zakupów w celu ustalenia , jakiemu rodzajowi sprzedaży nabyte towary posłużyły.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj