Interpretacja Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
1MUS-1471/VTR1/443-122/04/MSt/LS
z 9 lipca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
1MUS-1471/VTR1/443-122/04/MSt/LS
Data
2004.07.09



Autor
Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
dostawa wewnątrzwspólnotowa
eksport towarów
eksport (wywóz)
faktura VAT
opodatkowanie zaliczek
zaliczka


Pytanie podatnika
1. Czy otrzymanie zaliczki od zagranicznego kontrahenta przy eksporcie towarów lub WDT powoduje powstanie obowiązku podatkowego jak również obowiązek wystawienia faktury zaliczkowej?
2. W jaki sposób powinno być złozone zabezpieczenie o którym mowa w art. 19 ust 12 pkt. 2 ustawy o VAT?
3. Czy na wystawianych przez Spółkę fakturach VAT dokumentuących transakcje wewnątrzwspólnotowe i eksport towarów należy umieszczać podstawę prawną do zastosowania stawki obniżonej lub zwolnionej?


Na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia – Ordynacja podatkowa (Dz.U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) odpowiadając na pisemne zapytanie Strony, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Warszawa informuje:

W przypadku eksportu towarów przepisy ustawy z dnia 11 marca 2004 r o podatku od towarów i usług (Dz. U.nr 54, poz. 535) regulujące powstanie obowiązku podatkowego w eksporcie towarów w przypadku otrzymania zaliczki nie uległy zmianie w porównaniu z przepisami obowiązującymi do 30 kwietnia 2004 r. Zgodnie z art. 19 ust. 11 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U.nr 54, poz. 535) jeżeli przed wykonaniem usługi lub wydaniem towaru otrzymano część należności, w szczególności przedpłatę zaliczkę, zadatek, ratę, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jej otrzymania w tej części.

Jednakże w przypadku eksportu towarów ustawodawca określił dodatkowe warunki, które muszą zostać spełnione aby powstał obowiązek podatkowy z tytuł otrzymanej zaliczki. Powyższe wynika z art. 19 ust. 12 ustawy, zgodnie z którym ust. 11 stosuje się odpowiednio w przypadku eksportu towarów, jeżeli otrzymano co najmniej 50% ceny oraz gdy:1)wywóz towarów nastąpi w ciągu 6 miesięcy, licząc od dnia otrzymania tej części należności;2)eksporter przedstawił w urzędzie skarbowym zabezpieczenie majątkowe kwoty zwrotu różnicy podatku, o której mowa w art. 87 ust. 2.

Należy zaznaczyć, iż w/w warunki muszą być spełnione łącznie. Jeżeli którykolwiek z nich nie zostanie spełniony, obowiązek podatkowy w eksporcie towarów powstaje zgodnie z art. 19 ust. 6 ustawy z chwilą potwierdzenia przez urząd celny wyjścia wywozu towaru poza terytorium Wspólnoty. W przypadku dostawy wewnatrzwspólnotowej otrzymanie całości lub części ceny przed jej dokonaniem, zgodnie z art. 20 ust. 3 ustawy, skutkuje powstaniem obowiązku podatkowego z chwilą wystawienia faktury potwierdzającej otrzymanie całości lub części ceny. Również w tym przypadku odpowiednio ma zastosowanie art. 19 ust. 12 pkt 2 ustawy. Aby powstał obowiązek podatkowy w części otrzymanej zaliczki, podatnik powinien przedstawić w urzędzie skarbowym zabezpieczenie majątkowe kwoty zwrotu różnicy podatku. W razie jego braku obowiązek podatkowy powstanie zgodnie z art. 20 ust. 1 ustawy, tj. 15 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy towarów. Mając na uwadze powołane wyżej przepisy stwierdzić należy, że otrzymanie zaliczki od zagranicznego kontrahenta – o ile nie zostaną spełnione warunki określone w art. 19 ust. 12 ustawy – nie powoduje powstania obowiązku podatkowego w tej części jak również obowiązku wystawienia faktury „zaliczkowej”.

Zabezpieczenie, o którym mowa w art. 19 ust. 12 pkt 2 winno być złożone analogicznie jak na zasadach określonych w art. 127 ust. 8 pkt 5 ustawy tj. w formie depozytu pieniężnego, gwarancji bankowych lub obligacji Skarbu Państwa co najmniej o trzyletnim terminie wykupu.

Odnośnie danych, które powinny znaleźć się na fakturze należy wskazać, iż zgodnie z § 12 ust. 7 Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawienia faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 971) w przypadku dostawy towarów lub świadczenia usług objętych stawką podatku niższą od określonej w art. 41 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług oraz dostawy towarów i świadczenia usług zwolnionych od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 cyt. ustawy albo przepisów wydanych na podstawie art. 82 ust. 3 ustawy, dane określone w ust. 1 pkt. 4 obejmują również symbol towaru lub usługi, określony w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, chyba że ustawa lub przepisy wykonawcze do ustawy nie powołują tego symbolu. W tym przypadku należy podać przepis, na podstawie którego podatnik stosuje zwolnienie lub obniżoną stawkę podatku. Powyższa regulacja nie ma zdaniem Naczelnika tut. Urzędu zastosowania w przypadku eksportu towarów czy wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów. Należy bowiem wskazać, iż w art. 5 ust. 1 ustawy, ustawodawca wyodrębnił czynności podlegające opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Zgodnie z tym przepisem są to:

  1. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;
  2. eksport towarów;
  3. import towarów;
  4. wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;
  5. wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.Jeżeli zatem ustawodawca w przepisie § 12 powołanego rozporządzenia tylko wyszczególnił przypadek dostawy towarów lub świadczenia usług należy uznać, iż przepis ten nie odnosi się do transakcji wewnątrzwspólnotowych i eksportu towarów.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj