Interpretacja Urzędu Skarbowego w Szczytnie
US-VIII/443-39/04
z 30 lipca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
US-VIII/443-39/04
Data
2004.07.30



Autor
Urząd Skarbowy w Szczytnie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Obowiązek podatkowy --> Zasady ogólne --> Moment powstania obowiązku podatkowego


Słowa kluczowe
internet
moment powstania obowiązku podatkowego
podatek od towarów i usług
usługi


Pytanie podatnika
Kiedy powstaje obowiązek podatkowy w podatku od towarów i usług z tytułu świadczenia udsług dostępu do internetu?


Naczelnik Urzędu Skarbowego w Szczytnie, w odpowiedzi na pismo z dnia 30.06.2004 r., na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r.- Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), udziela pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w sprawie momentu powstania obowiązku podatkowego w podatku od towarów i usług z tytułu świadczenia usług dostępu do internetu.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że w ramach prowadzonej działalności gospodarczej świadczy Pan usługi dostępu do internetu. Sprzedaż usług dla osób nieprowadzących działalności gospodarczej ewidencjonowana jest przy zastosowaniu kasy rejestrującej.Pytanie Pana dotyczy momentu powstania obowiązku podatkowego w podatku od towarów i usług w sytuacji, gdy nabywcy usług nie płacą w terminie należności wynikających z zawartych umów.

Zgodnie z art. 19 ust. 13 pkt 1 lit. b ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ), obowiązek podatkowy dla rozliczeń z tytułu świadczenia usług telekomunikacyjnych (do których należą również usługi dostępu do internetu), powstaje z chwilą upływu terminu płatności, jeżeli został on określony w umowie właściwej dla rozliczeń z tytułu świadczenia tych usług.
W związku z tym brak zapłaty za wykonaną usługę nie ma znaczenia dla momentu powstania obowiązku podatkowego, gdyż ten powstaje na zasadach szczególnych, określonych w ww. przepisie.

Dodatkowo tutejszy organ nadmienia, iż w myśl postanowień art. 111 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535), podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą w formie indywidualnych gospodarstw rolnych są obowiązani prowadzić ewidencję obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących.

Przepis § 2 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 23 grudnia 2002 r. w sprawie kas rejestrujących (Dz. U. Nr 234, poz. 1971 ze zm.), zwalnia z obowiązku ewidencjonowania do dnia 31.12.2004 r. czynności wymienione w załączniku nr 1 do rozporządzenia. Pod poz. 49 tego załącznika, zawierającego wykaz czynności zwolnionych z obowiązku ewidencjonowania, zamieszczone są usługi, za które zapłata w całości następuje za pośrednictwem poczty lub banku na rachunek bankowy podatnika, z wyłączeniem płatności dokonywanych czekiem, bankową kartą płatniczą lub kredytową, przy czym z dowodów tych jednoznacznie wynika, jakiej konkretnie transakcji zapłata dotyczyła. Przepis ten nie dotyczy podatników, którzy rozpoczęli ewidencjonowanie tych usług przed dniem 01.01.2003 r.
Jeżeli warunki, o których mowa nie zostaną spełnione, każda sprzedaż powinna być zaewidencjonowana przy zastosowaniu kasy rejestrującej,w momencie powstania obowiązku podatkowego.

Potwierdzeniem powyższego jest również przepis § 5 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 04.07.2002 r. w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące, oraz warunków stosowania tych kas przez podatników (Dz. U. Nr 108, poz. 948 ze zm), który stanowi, że podatnicy prowadzący ewidencję przy zastosowaniu kas rejestrujących obowiązani są m.in. do dokonywania każdej sprzedaży przy zastosowaniu kasy i dokonywania wydruku z każdej sprzedaży paragonu fiskalnego lub faktury VAT oraz do wydawania oryginału wydrukowanego dokumentu nabywcy.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj