Interpretacja Podkarpackiego Urzędu Skarbowego
PUS.II/443/144/2004
z 25 czerwca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PUS.II/443/144/2004
Data
2004.06.25



Autor
Podkarpacki Urząd Skarbowy


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zmiany w przepisach obowiązujących, przepisy przejściowe i końcowe --> Przepisy przejściowe i końcowe --> Okresy przejściowe

Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Stawki --> Stawki podatku


Słowa kluczowe
budownictwo mieszkaniowe
budynek mieszkalny
obniżenie stawki podatku
roboty budowlano-montażowe
stawka preferencyjna podatku
treść umowy
usługi remontowo-budowlane


Pytanie podatnika
Jaką stawką podatku od towarów i usług należy opodatkować usługi budowlane wiążące się ze zużyciem w ich trakcie materiałów budowlanych?


W odpowiedzi na pismo z dnia 7.05.2004 r. (bez znaku, z datą wpływu 10.05.2004 r.) w sprawie udzielenia pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w trybie art. 14a §1 ustawy z dnia 29.08.1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), Naczelnik Podkarpackiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie uprzejmie informuje:

Z przedstawionego przez podatnika w przedmiotowym piśmie stanu faktycznego wynika, że wykonuje on usługi budowlane wiążące się ze zużyciem w ich trakcie materiałów budowlanych.

Stosownie do przepisów art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. a ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535), zwanej dalej ustawą, do dnia 31.12.2007 r. dla robót budowlano-montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą stosuje się stawkę podatku od towarów i usług w wysokości 7 %.

Z treści art. 2 pkt 12 ustawy wynika, iż przez obiekty budownictwa mieszkaniowego rozumie się budynki mieszkalne stałego zamieszkania, sklasyfikowane w PKOB: 111 - budynki mieszkalne jednorodzinne, 112 – budynki o dwóch mieszkaniach i wielomieszkaniowe, ex 113 – budynki zbiorowego zamieszkania – wyłącznie: budynki kościołów i innych związków wyznaniowych, klasztory, domy zakonne, plebanie, kurie, rezydencje biskupie oraz rezydencje Prezydenta RP.

Zważyć przy tym należy, iż od 1.05.2004 r. obniżona do wysokości 7 % stawka podatku od towarów i usług nie dotyczy materiałów budowlanych, które były wymienione w załączniku nr 5 ustawy z dnia 8.01.1993 r. o podatku od towarów i usług oraz podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.). Oznacza to więc że, w przypadku dostawy materiałów budowlanych czynność tą należy opodatkować wg stawki 22 %. Stawka ta ulegnie jednak zmianie - stosownie do powołanego przepisu art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. a - jeżeli przedmiotem sprzedaży jest usługa remontowa, budowlana lub budowlano-montażowa, pomimo iż ww. usługa wiązać się będzie ze zużyciem w trakcie ich realizacji materiałów budowlanych. Analizując bowiem definicję podstawy opodatkowania zawartą w przepisie art. 29 ust. 1 nie można nie zauważyć, iż podstawą opodatkowania jest obrót rozumiany jako kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Odnosząc brzmienie powyższego przepisu do stanu faktycznego zawartego w piśmie podatnika, stwierdzić należy, iż obrotem w tym przypadku będzie kwota uzgodniona za wykonanie określonej usługi, bez względu na jej poszczególne elementy (materiały, robocizna, transport, zużyta energia, koszty podwykonawstwa). Nie ma więc podstaw prawnych do wyłączenia z usługi jej poszczególnych elementów kosztowych i opodatkowania ich stawką podatku inną niż stawka podatku odnosząca się do samej usługi. Wyliczenie, co składa się na wykonaną usługę jakkolwiek ma istotne znaczenie informacyjne przy ustalaniu ceny, nie może jednak uzasadniać odrębnego kwalifikowania dla celów podatkowych poszczególnych elementów zawartych w tym wyliczeniu.

W związku z powyższym, jeżeli kontrahent będzie zlecał podatnikowi wykonanie usługi, o której mowa w przepisie art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. a., mimo iż wiązać się będzie ona z dostawą materiałów budowlanych, spółka jako wykonawca wystawi fakturę, w której całość usługi opodatkuje jednolitą stawką podatku od towarów i usług w wysokości 7 %. Jeżeli jednak inwestor zechce w wystawionej fakturze osobnego rozliczenia poszczególnych elementów składających się na wartość kontraktu i klauzula taka znajdzie się w zawartej umowie cywilnoprawnej, spółka może osobno opodatkować usługę wg stawki 7-procentowej, a osobno materiały zużyte przy jej wykonywaniu stawką 22 %.

Reasumując, jeżeli usługi remontowo-budowlane wykonywane są w obiekcie zaliczanym do budownictwa mieszkaniowego (zdefiniowanego dla potrzeb podatku od towarów i usług w art. 2 pkt 12 ustawy) lub jego infrastruktury towarzyszącej budownictwu mieszkaniowemu, firma wykonuje tę usługę (również gdy jej wykonanie zlecane jest podwykonawcom) z użyciem własnych materiałów oraz na powyższą okoliczność zawarła ze zleceniodawcą stosowną umowę cywilnoprawną w rozumieniu przepisów kodeksu cywilnego, to do całej wartości usługi należy zastosować stawkę podatkową wynikającą z art. 146 ust. 1pkt 2 lit. a ustawy, tj. 7 %. W przypadku natomiast świadczenia wyżej wymienionych usług w zakresie niezwiązanym z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą stawka podatku od towarów i usług wynosi 22 %.

Informacji w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego udzielono na podstawie stanu faktycznego wynikającego z pisma podatnika, według stanu prawnego na dzień 25.06.2004 r.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj