Interpretacja Drugiego Urzędu Skarbowego w Opolu
PP/443-59-2/ET/2004
z 30 lipca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-59-2/ET/2004
Data
2004.07.30



Autor
Drugi Urząd Skarbowy w Opolu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Stawki


Słowa kluczowe
stawka
stawki podatku
usługi
usługi budowlano-montażowe
usługi montażowe
usługi remontowo-budowlane


Pytanie podatnika
Podatnik prowadzi działalność gospodarczą polegającą na wykonywaniu i montażu kotłów centralnego ogrzewania oraz wszelkiego rodzaju ogrodzeń. W związku z powyższym podatnika pyta czy w przypadku świadczenia usługi wykonania i montażu kotłów centralnego ogrzewania w budynku mieszkalnym winien, wystawiając faktury dla klienta, stosować stawkę podatku w wysokości 7% czy 22%. Analogiczne pytanie podatnik zadaje w odniesieniu do produkcji i montażu ogrodzeń w obiektach budownictwa mieszkaniowego.


Pisemna informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie podatnika, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przez sądem administracyjnym, udzielana w trybie art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. nr 137, poz. 926 z późn. zm).

Pismem z dnia 22 czerwca 2004 r. (doręczonym dnia 24 czerwca 2004 r.) P. ............................., reprezentowany przez ........................... zwrócił się z zapytaniem o udzielenie pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w jego indywidualnej sprawie.

Treść zapytania podatnika.

Podatnik prowadzi działalność gospodarczą polegającą na wykonywaniu i montażu kotłów centralnego ogrzewania oraz wszelkiego rodzaju ogrodzeń. W związku z powyższym podatnika pyta czy w przypadku świadczenia usługi wykonania i montażu kotłów centralnego ogrzewania w budynku mieszkalnym winien, wystawiając faktury dla klienta, stosować stawkę podatku w wysokości 7% czy 22%. Analogiczne pytanie podatnik zadaje w odniesieniu do produkcji i montażu ogrodzeń w obiektach budownictwa mieszkaniowego.

Stanowisko podatnika.

Podatnik uważa, że stawkę podatku VAT w wysokości 22% winien zastosować w przypadku, kiedy wystawia klientowi fakturę, w której treści wpisuje nazwę sprzedawanego kotła centralnego ogrzewania, który sam wcześniej wykonał, z materiałów przez siebie zakupionych. W sytuacji gdy w wystawianej klientowi fakturze podatnik wpisze usługę wykonania i montażu w budynku mieszkalnym kotła centralnego ogrzewania, gdy materiały na wykonanie kotła zostały przez niego zakupione, a wykonanie i montaż kotła następuje bezpośrednio w budynku klienta, winien on stosować stawkę 7% na mocy art.146 ust.1 ustawy o podatku od towarów i usług. Analogiczne stanowisko podatnik wyraża, co do wysokości stawek podatku od towarów i usług dla wykonywanych i sprzedawanych przez siebie ogrodzeń.

Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego, po przeanalizowaniu przedstawionego w treści zapytania stanu faktycznego oraz obowiązującego stanu prawnego stwierdza co następuje.

Zgodnie z art. 146 ust. 1 pkt. 2 oraz ust. 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535) w okresie od dnia przystąpienia Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej do dnia 31 grudnia 2007 r. stosuje się stawkę podatku w wysokości 7% w odniesieniu m.in. do:

    robót budowlano-montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą.

Przez „roboty związane z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą” rozumie się roboty budowlane dotyczące inwestycji w zakresie obiektów budownictwa mieszkaniowego i infrastruktury towarzyszącej oraz remontów obiektów budownictwa mieszkaniowego. Przez „obiekt budownictwa mieszkaniowego”, stosownie do art. 2 pkt. 12 ustawy, rozumieć należy budynki mieszkalne rodzinne stałego zamieszkania, sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych: 111 – Budynki mieszkalne jednorodzinne, 112 – Budynki o dwóch mieszkaniach i wielomieszkaniowe, ex 113 – Budynki zbiorowego zamieszkania – wyłącznie: budynki kościołów i innych związków wyznaniowych, klasztory, domy zakonne, plebanie, kurie, rezydencje biskupie oraz rezydencje Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej. Natomiast zakres przedmiotowy pojęcia „infrastruktura towarzysząca budownictwu mieszkaniowemu”, zgodnie z art. 146 ust. 3 ustawy, obejmuje:

  1. sieci rozprowadzające, wraz z urządzeniami, obiektami i przyłączami do budynków mieszkalnych,
  2. urządzanie i zagospodarowanie terenu w ramach przedsięwzięć i zadań budownictwa mieszkaniowego, w szczególności drogi, dojścia, dojazdy, zieleń i małą architekturę,
  3. urządzenia i ujęcia wody, stacje uzdatniania wody, oczyszczalnie ścieków, kotłownie oraz sieci wodociągowe, kanalizacyjne, cieplne, elektroenergetyczne, gazowe i telekomunikacyjne

- jeżeli są one związane z obiektami budownictwa mieszkaniowego.

Biorąc pod uwagę powyższe, tut. organ stoi na stanowisku, że:

  1. kotły centralnego ogrzewania, w sytuacji gdy są one związane z obiektem budownictwa mieszkaniowego w rozumieniu wyżej wskazanym, zaliczyć należy do infrastruktury towarzyszącej temu budownictwu (art. 146 ust. 3 pkt. 1 ustawy), a także
  2. ogrodzenia wykonywane w ramach przedsięwzięć i zadań budownictwa mieszkaniowego, zaliczyć należy do tej infrastruktury, ponieważ mieszczą się one w zakresie pojęciowym wyrażenia „urządzanie i zagospodarowanie terenu” (art. 146 ust. 3 pkt. 2).

Ponadto tut. organ podkreśla, że decydujące znaczenie przy ustaleniu właściwej stawki podatku od towarów i usług, w sytuacji sprzedaży usługi montażu w obiekcie budownictwa mieszkaniowego kotła centralnego ogrzewania lub ogrodzenia w ramach przedsięwzięć i zadań tego budownictwa, uprzednio wykonanych przez podatnika z materiałów przez niego zakupionych, mieć będzie treść zawartej pomiędzy stronami umowy cywilnoprawnej (w szczególności regulacja dotycząca przedmiotu tej umowy). Jeżeli przedmiotem umowy jest montaż kotła centralnego ogrzewania lub ogrodzenia, wykonanego uprzednio przez świadczącego usługę, a usługa ta dotyczy obiektów budownictwa mieszkaniowego, do całej wartości robót zastosować należy stawkę podatku od towarów i usług w wysokości 7%. Wystawiając fakturę na wykonanie robót budowlano – montażowych oraz usług remontowych i konserwacyjnych, z kosztorysu obejmującego elementy takie jak „robocizna”, praca sprzętu i materiały, nie wyłącza się i nie opodatkowywuje podatkiem od towarów i usług odrębnie materiałów, odrębnie „robocizny”.

Inaczej sytuacja przedstawiać się będzie gdy przedmiotem umowy jest dostawa materiału tj. kotła centralnego ogrzewania lub ogrodzenia, w przypadku takim opodatkowanie winno bowiem nastąpić według stawki właściwej dla danego towaru tj. stawki w wysokości 22%.

Uwzględniając powyższe, stwierdzić należy, że sposób fakturowania wykonywanych przez podatnika czynności będzie każdorazowo zależał od warunków umowy na wykonanie tych czynności, jakie ustalone zostaną ze zleceniodawcą.

Dodatkowo tut. organ uprzejmie informuje, że zgodnie z art. 2 pkt. 6 oraz art. 8 ust. 3 ustawy o podatku od towarów i usług, zarówno towary, jak i usługi identyfikowane są na podstawie przepisów o statystyce publicznej. Podkreślić należy, że podatnik obowiązany jest do prawidłowego określenia przedmiotu opodatkowania, co wiąże się z koniecznością prawidłowego zdefiniowania czynności (również w zakresie klasyfikacji statystycznej) oraz prawidłowego jego opodatkowania. Zgodnie z komunikatem prezesa Głównego Urzędu Statystycznego z dnia 5 listopada 2002 r. w sprawie trybu wydawania opinii interpretacyjnych według obowiązujących standardów klasyfikacyjnych (Dz. Urz. GUS nr 12, poz. 87) zainteresowany podmiot może zwrócić się o zaklasyfikowanie rodzaju prowadzonej działalności, wyrobu lub usługi oraz o wydanie opinii interpretacyjnej do Ośrodka Interpretacji Standardów Klasyfikacyjnych Urzędu Statystycznego w Łodzi, ul. Suwalska 29, 93-176 Łódź.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj