Interpretacja Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
IMUS-1471/VUR2/443- 158/04/MJ
z 24 czerwca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
IMUS-1471/VUR2/443- 158/04/MJ
Data
2004.06.24



Autor
Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy) --> Podatek od towarów i usług --> Stawki podatku


Słowa kluczowe
forma zapłaty
potrącenie zobowiązań
stawka preferencyjna podatku


Pytanie podatnika
Podatnik zwrócił się z zapytaniem czy kompensata wzajemnych zobowiązań może zostać uznana za potwierdzenie zapłaty w przypadku eksportu usług?


Na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa ( Dz. U. Nr 137 poz. 926 z późn. zm.), Naczelnik Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie w odpowiedzi na zapytanie podatnika z dnia 19.05.2004r uzupełnione pismem z dnia 28.05.2004r w sprawie interpretacji przepisów prawa podatkowego informuje, że zgodnie z § 64 ust. 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 marca 2002r w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 27 poz. 268 ze zm.) obniżoną do wysokości 0% stawkę podatku stosuje się w przypadku gdy:

1.usługa jest świadczona na rzecz nierezydentów, niebędących podatnikami,2.efekt wykonanej usługi będzie wykorzystywany poza granicą Rzeczypospolitej Polskiej,3.podatnik posiada dowód, iż należność za wykonaną usługę została zapłacona i przekazana na rachunek bankowy podatnika w banku krajowym w terminie 90 dni od dnia wykonania usługi.

Mając na uwadze powyższe oraz przedstawiony przez podatnika stan faktyczny, należy stwierdzić, że nie został spełniony warunek określony w § 64 ust.2 pkt 3 cytowanego rozporządzenia. Kompensata wzajemnych zobowiązań nie wypełnia znamion przelewu bankowego. Trzeba zatem stwierdzić, że w przedmiotowej sprawie Strona nie może przedstawić dowodu, iż zapłata za usługę została przekazana w ciągu 90 dni na rachunek bankowy podatnika w banku krajowym. Przepis § 64 ust 1 pkt 2 rozporządzenia Ministra Finansów nie dotyczy sytuacji w której należność za wykonaną usługę nie została dokonana w ciągu 90 dni i nie przekazano jej na krajowe konto bankowe podatnika.

Naczelnik tutejszego Urzędu pragnie zauważyć, że przepis § 64 ust.2 pkt 3 w/w rozporządzenia jednoznacznie określa, iż niezbędnym warunkiem zastosowania 0% stawki VAT jest posiadanie dowodu zapłaty należności za wykonaną usługę i przekazanie jej na rachunek bankowy podatnika w banku krajowym w terminie 90 dni od dnia wykonania usługi. Brak tego dowodu pozbawia prawa do stosowania stawki zerowej. W świetle powyższego, dotychczasowe rozliczenia Spółki z organami podatkowymi należy uznać za prawidłowe; brak dokumentu potwierdzającego przelew nakłada na podatnika obowiązek opodatkowania świadczonych usług według stawki właściwej dla tych usług w kraju.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj