Interpretacja Lubuskiego Urzędu Skarbowego
I-2/443-51/04/AJ
z 13 lipca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
I-2/443-51/04/AJ
Data
2004.07.13



Autor
Lubuski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Szczególne przypadki zastosowania stawki 0% --> Szczególne przypadki zastosowania stawki 0%

Podatek od towarów i usług --> Miejsce świadczenia --> Miejsce świadczenia przy świadczeniu usług --> Miejsce świadczenia usług


Słowa kluczowe
import usług
miejsce wykonywania czynności
stawki podatku
usługi transportowe


Pytanie podatnika
Jaką stawkę podatku VAT zastosować w przypadku eksportu usług transportowych z Polski do Szwajcarii, a jaką w przypadku importu usług ze Szwajcarii do Polski?


Spółka zwróciła się pismem z dnia 25.05.2004 roku do Naczelnika Lubuskiego Urzędu Skarbowego - o udzielenie informacji w zakresie stosowania prawa przedstawiając następującą wątpliwość: jaką stawkę podatku VAT zastosować w przypadku eksportu usług transportowych z Polski do Szwajcarii, a jaką w przypadku importu usług ze Szwajcarii do Polski?

Spółka stanęła na stanowisku, iż eksport usług transportowych z Polski do Szwajcarii jest opodatkowany stawką 0% na całym odcinku trasy, zaś w przypadku importu usług transportowych ze Szwajcarii stawka podatku wyniesie również 0% na całym odcinku trasy.

Działając w oparciu o art. 14a § 1 i 3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926, ze zm.) Naczelnik Lubuskiego Urzędu Skarbowego w Zielonej Górze wyjaśnia:

W art. 83 ust. 1 pkt 23 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz.535 – zwana dalej ustawą o VAT) stwierdzono, że stawką 0% podatku VAT opodatkowane są usługi transportu międzynarodowego. Następnie przepis art. 83 ust. 3 stanowi, iż przez usługę transportu międzynarodowego (o której mowa w art. 83 ust. 1 pkt 23) należy rozumieć między innymi przewóz lub inny sposób przemieszczania towarów:
a) z miejsca wyjazdu (nadania) na terytorium kraju (Polski) do miejsca przyjazdu (przeznaczenia) poza terytorium Wspólnoty np. Szwajcaria,
b) lub z miejsca wyjazdu (nadania) poza terytorium Wspólnoty (np. Szwajcaria) do miejsca przyjazdu (przeznaczenia) na terytorium kraju (Polski),
c) z miejsca wyjazdu (nadania) poza terytorium Wspólnoty do miejsca przyjazdu (przeznaczenia) poza terytorium Wspólnoty, jeżeli trasa przebiega na pewnym odcinku przez terytorium kraju (tranzyt),
d) z miejsca wyjazdu na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju do miejsca przyjazdu (przeznaczenia) poza terytorium Wspólnoty lub z miejsca wyjazdu (nadania) poza terytorium Wspólnoty do miejsca przyjazdu (przeznaczenia) na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju, jeżeli trasa przebiega na pewnym odcinku przez terytorium kraju.

Z powyższego wynika, iż usługami transportu międzynarodowego opodatkowanymi stawką 0% od 1 maja br. są również takie usługi transportowe, które odbywają się pomiędzy Polską a krajami spoza Wspólnoty. Jest to transport, który rozpocznie się w Polsce i kończy się w kraju spoza Wspólnoty, rozpoczyna się w kraju Wspólnoty i kończy się w Polsce oraz, który rozpoczyna się i kończy w krajach spoza Wspólnoty jeżeli transport w części przebiega przez Polskę lub zaczyna w kraju Wspólnoty i kończy poza Wspólnotą, albo też zaczyna poza Wspólnotą i kończy w kraju Wspólnoty, gdy trasa w pewnym odcinku przebiega przez Polskę.

W przypadku realizacji przez krajowego podatnika usługi transportu towaru z Polski do kraju spoza Wspólnoty np. Szwajcarii (lub w przeciwnym kierunku) usługa ta ma charakter usługi transportu międzynarodowego, wobec czego podlega ona opodatkowaniu stawką 0% oczywiście przy odpowiednim jej udokumentowaniu.

Analizując zapis art. 83 ust. 1 pkt 23 należy pamiętać o treści art. 27 ust. 2 pkt 2 ustawy o VAT, który stanowi, że w przypadku usług transportowych miejscem świadczenia usług - co do zasady - jest miejsce gdzie odbywa się transport, z uwzględnieniem pokonanych odległości.

Zatem stawką podatku w wysokości 0% (określoną w art. 83) objęta będzie tylko ta część usługi transportu uznanej za usługę transportu międzynarodowego, która faktycznie została wykonana na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Pozostała część, z uwagi na jej wykonanie poza granicami Polski, będzie wolna od podatku VAT regulowanego ustawą o VAT. Na podstawie art. 86 ust. 8 pkt 1 ustawy, przysługiwało będzie jednak podatnikowi - co do zasady - prawo do odliczenia podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług związanych z taką usługą.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj