Interpretacja Drugiego Urzędu Skarbowego w Białymstoku
II US pb IB / 415-195 / 04 / KSz
z 21 maja 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
II US pb IB / 415-195 / 04 / KSz
Data
2004.05.21



Autor
Drugi Urząd Skarbowy w Białymstoku


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody z kapitałów pieniężnych

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Dochody opodatkowane ryczałtem

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Pobór podatku lub zaliczek na podatek przez płatników --> Informacje dla podatników

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
darowizna
informacja dla podatnika
przychód z kapitału pieniężnego
sprzedaż akcji
zeznanie roczne
zwolnienia przedmiotowe


Pytanie podatnika
Na jakich zasadach należy opodatkować dochód z tytułu sprzedaży akcji na Giełdzie Papierów Wartościowych w 2004 roku /nabytych w drodze darowizny/ ?


Z pisma podatnika wynika, iż w marcu bieżącego roku sprzedał on na Giełdzie Papierów Wartościowych akcje lokalnej firmy. Do zapytania podatnik dołączył potwierdzenie złożonego w Domu Maklerskim... zlecenia z dnia 23.03.2004 r. sprzedaży tych akcji, który jest jedynym dokumentem jaki otrzymał od tego podmiotu. Podatnik wskazuje, iż pieniądze ze sprzedaży przedmiotowych akcji zostały przelane na jego konto bankowe. Podatnik zaznacza również, iż w/w akcje otrzymał około 6 lat temu od swojej mamy w formie darowizny.

    W związku z zaistniałym stanem faktycznym wątpliwości podatnika dotyczą następujących kwestii:
  • kiedy należy zapłacić podatek dochodowy od sprzedanych akcji ?
  • według jakiej stawki ?
  • jaka deklaracja jest w tym przypadku właściwa ?
  • jeśli podatek powinien być zapłacony do 20 /w przypadku podatnika/ kwietnia b.r., jakie odsetki muszą zostać doliczone zważywszy na fakt, że czas jaki urząd ma na udzielenie odpowiedzi na zapytanie podatnika może spowodować znaczną zwłokę ?

Zdaniem podatnika podatek dochodowy od sprzedanych akcji powinien on uregulować w rozliczeniu rocznym za rok 2004 w wysokości 19%. Powinien też wypełnić lub otrzymać od Domu Maklerskiego... odpowiednią deklarację.

Rodzaje źródeł przychodów wymienione zostały w art. 10 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych ( Dz. U. z 2000 r., Nr 14, poz. 176, z późn. zm. ) w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2004 roku. W ust. 1 punkt 7 tego artykułu jako źródła przychodów wymieniono kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych innych niż wymienione w pkt 8 lit. a)-c).

Artykuł 17 ust. 1 pkt 6 lit. a) ustawy wskazuje, iż za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, przychody m.in. z odpłatnego zbycia papierów wartościowych. Zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r.– Prawo o publicznym obrocie papierami wartościowymi ( Dz. U. z 2002 r., Nr 49, poz. 447, z późn. zm. ) papierami wartościowymi są m.in. akcje.

W myśl art. 30b ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych od dochodów uzyskanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej z odpłatnego zbycia papierów wartościowych (...), podatek dochodowy wynosi 19 % uzyskanego dochodu.
Dochodem podatnika jest różnica między sumą przychodów uzyskanych z tytułu odpłatnego zbycia papierów wartościowych a kosztami uzyskania przychodów, określonymi na podstawie art. 22 ust. 1f lub ust. 1g lub art. 23 ust. 1 pkt 38, z zastrzeżeniem art. 24 ust. 13 i 14, – osiągnięta w roku podatkowym /ust. 2 pkt 1 art. 30b/.
Zgodnie z art. 17 ust. 2 ustawy przy ustalaniu wartości przychodów, o których mowa w ust. 1 pkt 6, tj. m.in. przychodów z odpłatnego zbycia papierów wartościowych, stosuje się odpowiednio przepisy art. 19, co tym samym oznacza, iż przychodem z odpłatnego zbycia papierów wartościowych, jest ich wartość wyrażona w cenie określonej w umowie, pomniejszona o koszty odpłatnego zbycia.

Natomiast w rozpatrywanym przypadku, jako że akcje zostały nabyte w drodze darowizny, zastosowanie może znaleźć zwolnienie przedmiotowe zwarte w art. 21 ust. 1 pkt 105 ustawy, zgodnie z którym wolne od podatku dochodowego są dochody uzyskane ze zbycia akcji otrzymanych w drodze darowizny – w części odpowiadającej kwocie zapłaconego podatku od darowizny; o ile podatek ten został zapłacony.

Dochodów z tytułu odpłatnego zbycia papierów wartościowych nie łączy się z dochodami opodatkowanymi na zasadach określonych w art. 27 /ust. 5 art. 30b/. Należy je wykazać w odrębnym zeznaniu podatkowym według ustalonego wzoru, obliczyć należny podatek dochodowy według stawki 19% i w terminie do 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym złożyć zeznanie do właściwego urzędu skarbowego oraz wpłacić należny podatek dochodowy /30b ust. 6/.

Wskazać należy, iż stosownie do art. 39 ust. 3 ustawy z dochodów z tytułu odpłatnego zbycia papierów wartościowych podatnicy będą się rozliczać w oparciu o imienną informację o wysokości tego dochodu /PIT-8C/, sporządzoną przez osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, osoby prawne i ich jednostki organizacyjne oraz jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej przesłaną w terminie do końca lutego roku następującego po roku podatkowym podatnikowi oraz urzędowi skarbowemu, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania podatnika.
Podkreślić w tym miejscu należy, iż w trakcie roku podmioty wskazane w powołanym wyżej przepisie nie są zobowiązane do poboru żadnych zaliczek (podatku) na podatek dochodowy od osób fizycznych.

W opisanym stanie faktycznym powyższe oznacza, iż w terminie do końca lutego 2005 r. podatnik otrzyma z Domu Maklerskiego... informację – PIT-8C, na podstawie której rozliczy w sposób wyżej opisany dochód uzyskany ze zbycia akcji.

Informuje się również, iż art. 44 ust. 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym w 2003 roku nakładający na podatników osiągających dochody z odpłatnego zbycia akcji obowiązek wpłacenia zaliczki miesięcznej w wysokości 19% dochodu oraz składania deklaracji PIT-13 we wskazanym w tym przepisie terminie został uchylony z dniem 1 stycznia 2004 r. przez art. 1 pkt 38 lit. s) ustawy z dnia 12.11.2003 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw ( Dz. U. z 2003 r., Nr 202, poz. 1956 ).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj