Interpretacja Drugiego Urzędu Skarbowego w Zielonej Górze
IV/443/82/04/I
z 9 lipca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
IV/443/82/04/I
Data
2004.07.09



Autor
Drugi Urząd Skarbowy w Zielonej Górze


Temat
Podatek od towarów i usług --> Miejsce świadczenia --> Miejsce świadczenia przy świadczeniu usług --> Miejsce świadczenia usług

Podatek od towarów i usług --> Rejestracja. Deklaracje i informacje podsumowujące. Zapłata podatku --> Rejestracja


Słowa kluczowe
faktura VAT
miejsce wykonywania czynności
obniżenie podatku należnego
rejestracja podatnika VAT UE
usługi projektowe


Pytanie podatnika
Podatnik, zarejestrowany jako podatnik VAT UE, prowadzący działalność godpodarczą polegająca na świadczeniu usług projektowych (obiektów pływających) dla kontrahenta holenderskiego (PKWiU 74.20) zwrócił się z następującymi pytaniami:
1. Czy miałem obowiązek rejestacji jako podatnik VAT UE?
2. Czy dodanie kodu PL przed numerem NIP na fakturze dla kontrahenta holenderskiego nie spowoduje podwójnego opodatkowania?
3. Czy faktura wystawiona w języku angielskim, na którym jedynie podstawa prawna o nieopodatkowaniu jest w języku polskim uznana będzie za dowód księgowy?
4. Czy mam prawo do zwrotu kwot podatku naliczonego od nabywanych towarów i usług?


Na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) w odpowiedzi na pismo z dnia 14.06.2004r. (uzupełnione dnia 22.06.2004r.) w przedmiocie opodatkowania po dniu 1 maja 2004r. podatkiem VAT usług projektowania o symbolu PKWiU 74.2 na rzecz klienta z kraju Wspólnoty Europejskiej, Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Zielonej Górze informuje jak niżej.

Ad. 1) W art. 97 ustawy został określony krąg podmiotów, którzy są zobligowani do dokonania rejestracji dla celów uczestnictwa w handlu wewnątrzwspólnotowym – wewnątrzwspólnotowej dostawie lub wewnątrzwspólnotowym nabyciu towarów (ust. 1 i 2). Przede wszystkim wskazano, że obowiązek ten dotyczy podatników prowadzących działalność gospodarczą, którzy są obowiązani zarejestrować się jako podatnicy VAT czynni i mają zamiar dokonywać wewnątrzwspólnotowej dostawy lub wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów. Podatnicy ci przed dniem dokonania pierwszej wewnątrzwspólnotowej dostawy lub pierwszego wewnątrzwspólnotowego nabycia, są obowiązani do zawiadomienia naczelnika urzędu skarbowego w zgłoszeniu rejestracyjnym (VAT-R), o zamiarze rozpoczęcia wykonywania tych czynności.

Drugą grupą podmiotów obowiązanych do tej rejestracji stanowią:
1) podatnicy prowadzący działalność gospodarczą, którzy nie mają obowiązku rejestrować się jako „podatnicy VAT czynni”, czyli podatnicy zwolnieni od podatku jako drobni przedsiębiorcy (art. 113 ust. 1 i 9) lub wykonujący wyłącznie czynności zwolnione od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 i art. 82 ust. 3 ustawy,
2) osoby prawne niebędące podatnikami prowadzącymi działalność gospodarczą, u których wartość wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów przekroczyła kwotę, wyrażoną w złotych odpowiadająca równowartości 10.000 euro, oraz tych którzy zamierzają skorzystać z możliwości wyboru opodatkowania realizowanego przez nich wewnątrzwspólnotowego nabycia. Również i na tych podmiotach, które - przy spełnieniu ww. przesłanek – będą dokonywać opodatkowanego wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów ciąży obowiązek poinformowania naczelnika urzędu skarbowego w zgłoszeniu rejestracyjnym (VAT-R), o zamiarze rozpoczęcia dokonywania tych czynności – przed dniem dokonania pierwszego opodatkowanego wewnątrzwspólnotowego nabycia. Uwzględniając powyższe, skoro w przypadku Strony nie zachodzi żadna z ww. sytuacji, Strona nie miała obowiązku zarejestrowania się jako podatnik VAT-UE z tyt. świadczenia w kraju usług projektowania PKWiU 74.2 na rzecz kontrahenta z UE.

Ad. 2) Zgodnie z art. 27 ust. 4 pkt 3 w związku z ust. 3 cyt. ustawy o VAT , jeżeli usługi projektowania o symbolu PKWiU 74.2 świadczone na rzecz:
1) osób fizycznych, osób prawnych oraz jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej, posiadających siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium państwa trzeciego, czyli poza obszarem terytorialnym Wspólnoty, lub
2) podatników mających siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium Wspólnoty, ale w kraju innym niż kraj świadczącego usługę
– miejscem świadczenia tych usług (miejscem opodatkowania) jest miejsce, gdzie nabywca usługi posiada siedzibę, stałe miejsce prowadzenia działalności, dla którego dana usługa jest świadczona, a w przypadku braku stałego miejsca prowadzenia działalności, stały adres lub miejsce zamieszkania, tzn. miejsce siedziby usługobiorcy, czyli miejsce konsumpcji usługi. W świetle powyższego, jeżeli Strona będzie świadczyła usługi projektowe na rzecz kontrahenta zagranicznego zarejestrowanego podatnika mającego siedzibę lub miejsce zamieszkania na terenie Holandii, miejscem świadczenia tych usług będzie Holandia i w związku z tym, usługi te nie będą podlegały opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w Polsce, gdyż w rozumieniu cyt. ustawy o VAT są wykonywane poza terytorium kraju, a więc nie spowoduje to podwójnego opodatkowania.

Ad. 3) Z tytułu wykonywania ww. usług Strona winna wystawić fakturę, która to faktura powinna zawierać wszystkie dane określone w § 12 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług, (Dz. U. Nr 97, poz. 971). Faktura ta powinna zawierać również numer, pod którym nabywca usługi jest zidentyfikowany na potrzeby podatku od wartości dodanej na terytorium państwa członkowskiego, innym niż terytorium kraju tj. w przedmiotowym przypadku numer, pod którym nabywca usługi jest zidentyfikowany na potrzeby podatku od wartości dodanej na terytorium Holandii. Zgodnie zaś z § 37 wyżej cyt. rozporządzenia Ministra Finansów z 27 kwietnia 2004r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970) kwoty wyrażone w walucie obcej wykazywane na fakturze przelicza się na złote według wyliczonego i ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski bieżącego kursu średniego waluty obcej na dzień wystawienia faktury, jeżeli faktura jest wystawiona w terminie, w którym podatnik obowiązany jest do jej wystawienia, z zastrzeżeniem ust. 2 i 3. Natomiast zgodnie z § 12 ust. 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 26 sierpnia 2003r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (Dz. U. Nr 152, poz. 1475 ze zm.) dowód księgowy powinien być sporządzony w języku polskim. Treść dowodu musi być pełna i zrozumiała, dopuszczalne jest stosowanie skrótów ogólnie przyjętych. Jeżeli w dowodzie podane jest wartościowe określenie operacji gospodarczej tylko w walucie obcej, podatnik posiadający ten dowód jest obowiązany przeliczyć walutę obcą na złote, po obowiązującym w dniu dokonania operacji kursie, zgodnie z zasadami określonymi w art. 24a ust. 7 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.). Wynik przeliczenia należy zamieścić w wolnych polach dowodu lub załączniku do dowodu sporządzonego w walucie obcej. Uwzględniając powyższe w ocenie tut. organu podatkowego faktura wystawiona przez polskiego podatnika winna być wystawiona w języku polskim.

Ad. 4) Zgodnie z treścią art. 86 ust. 8 pkt 1 cyt. ustawy o VAT podatnik ma również prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, o której mowa w ust. 2, jeżeli importowane lub nabyte towary i usługi dotyczą dostawy towarów lub świadczenia usług przez podatnika poza terytorium kraju, jeżeli kwoty te mogłyby być odliczone, gdyby czynności te były wykonywane na terytorium kraju, a podatnik posiada dokumenty, z których wynika związek odliczonego podatku z tymi czynnościami.Z powyższego wynika, że podatek związany z ww. usługami (których nie wykazuje się w deklaracji rozliczeniowej) podlega odliczeniu na zasadach ogólnych oraz zwrotowi w trybie określonym w art. 87 ust. 4 pkt 2 i ust. 5 cyt. ustawy o VAT, tj. na umotywowany wniosek podatnika w terminie 60 dni od dnia złożenia rozliczenia. Zatem podstawą dokonania w tym przypadku zwrotu podatku naliczonego będzie każdorazowo umotywowany wniosek podatnika. Zgodnie z art. 87 ust. 5 cyt. ustawy o VAT na umotywowany wniosek podatnikom dokonującym dostawy towarów lub świadczenia usług poza terytorium kraju i nie dokonującym sprzedaży opodatkowanej przysługuje zwrot kwoty podatku naliczonego, o której mowa w art. 86 ust. 8 pkt 1, w terminie określonym w ust. 4 tj. w terminie 60 dni od dnia złożenia rozliczenia. Jak wynika z treści cyt. art. 87 ust. 5 zwrot podatku naliczonego przysługuje podatnikowi nie dokonującemu sprzedaży opodatkowanej na jego umotywowany wniosek, w przypadku gdy podatnik ten dokonuje dostawy towarów lub świadczenia usług poza terytorium kraju. Zatem zdaniem tut. organu podatkowego podstawowym argumentem do wnioskowania o zwrot podatku w ww. sytuacji będzie właśnie wniosek podatnika wskazujący fakt dokonywania dostawy towarów lub świadczenia usług poza terytorium kraju, gdyż z samej deklaracji rozliczeniowej, przy braku sprzedaż opodatkowanej, nie będzie wynikało prawo podatnika do otrzymania zwrotu podatku naliczonego.

Jednocześnie tut. Organ podatkowy informuje, iż powyższa informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego obowiązuje jedynie w zakresie zadanego przez Stronę zapytania i w przedstawionym stanie faktycznym oraz jest zgodna z obowiązującym stanem prawnym tylko w przypadku przedstawienia przez Stronę rzeczywistego stanu faktycznego sprawy.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj