Interpretacja Urzędu Skarbowego w Nowej Soli
IV/443/41/04
z 2 lipca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
IV/443/41/04
Data
2004.07.02



Autor
Urząd Skarbowy w Nowej Soli


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania


Słowa kluczowe
nabycie
nabycie wewnątrzwspólnotowe
podatnik
przedmiot opodatkowania


Pytanie podatnika
Czy podlega opodatkowaniu podatkiem VAT nabycie towarów od podmiotu nie będącego podatnikiem podatku od wartości dodanej z innego państwa członkowskiego? (Pytający jest podatnikiem VAT czynnym zarejestrowanym jako podatnik VAT UE)


Odpowiadając, w trybie art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.), na pismo podatnika z dnia 18.06.2004r. (data wpływu) w sprawie udzielenia informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego dotyczących podatku od towarów i usług Naczelnik Urzędu Skarbowego w Nowej Soli wyjaśnia, co następuje:

Zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 3 i 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) podatnikami są również osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne dokonujące wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów oraz nabywające towary, jeżeli dokonującym ich dostawy na terytorium kraju jest podatnik nieposiadający siedziby, stałego miejsca prowadzenia działalności lub stałego miejsca zamieszkania na terytorium kraju, z zastrzeżeniem art. 135-138.

W myśl art. 9 ust. 1 ustawy cytowanej powyżej przez wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów rozumie się nabycie prawa do rozporządzania jak właściciel towarami, które w wyniku dokonanej dostawy są wysyłane lub transportowane na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium państwa członkowskiego rozpoczęcia wysyłki lub transportu przez dokonującego dostawy, nabywcę towarów lub na ich rzecz. Przepis ten stosuje się pod warunkiem, że:
1. nabywcą towarów jest podatnik, o którym mowa w art. 15, lub podatnik podatku od wartości dodanej, a nabywane towary mają służyć czynnościom wykonywanym przez niego jako podatnika,
2. dokonujący dostawy towarów jest podatnikiem, o którym mowa w pkt 1.

W świetle powyższego, wobec faktu, iż Strona nabywa towary od podmiotów nie będących podatnikami, o których mowa powyżej, nie mamy tu do czynienia z wewnątrzwspólnotowym nabyciem towarów, a co za tym idzie nie powstaje obowiązek podatkowy z tego tytułu.

W myśl przepisu art. 22 ust. 1 pkt 1 cytowanej powyżej ustawy o podatku VAT uznać należy, iż miejscem dostawy towarów, o których mowa w przedmiotowym piśmie jest inne państwo członkowskie, a więc nie jest to dostawa, o której mowa w art. 17 ust. 1 pkt 5 tej ustawy.

W tych okolicznościach dokonywane przez podatniczkę nabycie towarów nie podlega na terytorium kraju opodatkowaniu podatkiem VAT.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj