Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Lublinie
D2-443/89/04
z 26 lipca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
D2-443/89/04
Data
2004.07.26



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Lublinie


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów

Podatek od towarów i usług --> Podstawa opodatkowania


Słowa kluczowe
czynności opodatkowane podatkiem od towarów i usług
koszty uzyskania przychodów
moment powstania przychodów
przychód
szkoła wyższa


Pytanie podatnika
1) Przekazanie za wynagrodzeniem na osobę fizyczną prawa założyciela na utworzenie niepaństwowej szkoły wyższej - określenie przychodu z powyższego tytułu dla Spółki.
2) Zaliczenie do kosztów uzyskania przychodów dla celów podatkowych z tytułu przekazania za wynagrodzeniem w/w prawa założyciela, wydatków na kapitał założycielski szkoły.
3) Określenie momentu uzyskania przychodu z tytułu przekazania w/w prawa.
4) Czy czynność przekazania za wynagrodzeniem prawa założyciela na utworzenie niepaństwowej szkoły wyższej podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług ?


Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Lublinie na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r.- Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) w odpowiedzi na złożone w dniu 25.06.2004 r. zapytanie informuje o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w odniesieniu do przedstawionego stanu faktycznego następująco:

Zapytanie dotyczy:
1) Przekazania za wynagrodzeniem na osobę fizyczną prawa założyciela na utworzenie niepaństwowej szkoły wyższej, - określenia przychodu z powyższego tytułu dla Spółki.
2) Zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów dla celów podatkowych z tytułu przekazania za wynagrodzeniem w/w prawa założyciela, wydatków na kapitał założycielski szkoły.
3) Określenia momentu uzyskania przychodu z tytułu przekazania w/w prawa.
4) Czy czynność przekazania za wynagrodzeniem prawa założyciela na utworzenie niepaństwowej szkoły wyższej podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług ?

I. Ad. 1. Na podstawie zapisu art. 12 ust. 1 w związku z art. 14 ust. 1 ustawy z dnia 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. Nr 54 poz. 654 ze zm.), przychodami z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 13 i 14, są w szczególności:
1)otrzymane pieniądze, wartości pieniężne, w tym również różnice kursowe. Natomiast zapis art. 14 ust. 1 stanowi, iż przychodem z odpłatnego zbycia rzeczy lub praw majątkowych z zastrzeżeniem ust. 4 i 5 jest wartość wyrażona w cenie określonej w umowie (...).
Zgodnie zatem z przytoczonymi przepisami przekazanie za wynagrodzeniem osobie fizycznej praw założyciela na utworzenie niepaństwowej szkoły wyższej stanowi dla Spółki przychód określony w umowie kupna – sprzedaży.
Ad. 2. Na podstawie zapisu art. 15 ust. 1 ustawy j.w. kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.
Kosztami uzyskania przychodów Spółki z tytułu przekazania za wynagrodzeniem w.w. prawa założyciela, będą wydatki na kapitał założycielski szkoły, jeżeli nie były zaliczone do kosztów uzyskania przychodów Spółki.
Ad. 3. Zgodnie z zapisem art. 12 ust. 3a pkt 1 ustawy j.w, który za datę powstania przychodu uważa z zastrzeżeniem ust. 3c i 3d dzień wystawienia faktury /rachunku/, nie później jednak niż ostatni dzień miesiąca, w którym wydano rzecz, zbyto prawo majątkowe /.../..

II. Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zwanym dalej podatkiem, podlegają:
1. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;
2. eksport towarów;
3. import towarów;
4. wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;
5. wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

Zgodnie z art. 8 ust. 1 pkt 1 w/w ustawy, o których mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej nie mającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również;(....).

Z powyższego wynika, że przez usługi należy rozumieć każde świadczenie, które nie jest dostawą towarów. Obowiązująca od dnia 01.05.2004 r. ustawa o podatku od towarów i usług nie uzależnia uznania danego świadczenia za usługę od wymienienia go w klasyfikacji statystycznej.

Zgodnie z art. 41 ust. 13 ustawy VAT towary i usługi będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu, nie wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, podlegają opodatkowaniu podstawową stawką podatku, chyba że w przepisach wykonawczych albo w ustawie wprost określono inną stawkę.

Ad. 4. Z powyższego wynika, że przekazanie za wynagrodzeniem prawa założyciela na utworzenie niepaństwowej szkoły wyższej podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług wg stawki podstawowej tj. 22 %.

Interpretacji udzielono wg stanu na dzień wydania niniejszej informacji.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj