Interpretacja Drugiego Urzędu Skarbowego w Zielonej Górze
IV/443/56/04/I
z 15 czerwca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
IV/443/56/04/I
Data
2004.06.15



Autor
Drugi Urząd Skarbowy w Zielonej Górze


Temat
Podatek od towarów i usług --> Miejsce świadczenia --> Miejsce świadczenia przy świadczeniu usług --> Miejsce świadczenia usług

Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Odliczenie podatku


Słowa kluczowe
miejsce wykonywania czynności
obniżenie podatku należnego
usługi związane z kulturą


Pytanie podatnika
Podatnik świadczy usługi związane z funkcjonowaniem obiektu kulturalnego, w skład których to usług wchodzą: montaż i demontaż urządzeń nagłaśniających, oświetleniowych, montaże, demontaże, przebudowy stałych i ruchomych elementów scenicznych takich jak scena, kotary itp., budowa i przebudowa oraz monaże i demontaże elementów dekoracyjnych, ustawianie sektorów dla publiczności, naprawy i bieżące konserwacje ww. urządzeń oraz infrastruktury towarzyszącej tym urządzeniom, takim jak toalety, szatnie, poczekalnie wykonywanych w hali widowiskowo-estradowej znajdującej się w Niemczech, w której odbywają się masowe imprezy kilturalne (np. spektakle teatralne), rozrywkowe (np. koncerty muzyczne). Opisane usługi są zaklasyfikowane do PKWiU 92.32.10-00.00. Usługi powyższe są świadczone na rzecz podatnika podatku od wartości dodanej mającego siedzibę w Niemczech.
Pytanie podatnika dotyczy zasad opodatkowania ww. usług oraz prawa do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony.


Na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) w odpowiedzi na zapytanie w sprawie stosowania przepisów ustawy o podatku od towarów i usług złożone dnia 20.05.2004r. (uzupełnione pismem z dnia 3.06.2004r.) Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Zielonej Górze informuje, iż zgodnie z treścią art. 27 ust. 2 pkt 3 lit. a ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) w przypadku świadczenia usług w dziedzinie kultury, sztuki, sportu, nauki, edukacji lub rozrywki – miejscem świadczenia usług jest miejsce, gdzie usługi są faktycznie świadczone, z zastrzeżeniem art. 28. Tak więc jeżeli Strona świadczy usługi w dziedzinie rozrywki na terenie Niemiec czynności te w świetle cyt. ustawy o VAT uznawane są za wykonane w Niemczech tj. poza terytorium kraju i w związku z tym nie będą podlegały opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w Polsce, lecz w Niemczech na zasadach tam obowiązujących. Zasady dot. określenia miejsca wykonania usługi określone w art. 27 ust. 2 pkt 3 lit. a dotyczą również podwykonawców usług w dziedzinie kultury, sztuki, sportu, nauki, edukacji lub rozrywki, co oznacza, że w przypadku podwykonawcy tego rodzaju usług również miejscem świadczenia usług jest miejsce, gdzie usługi są faktycznie świadczone, z zastrzeżeniem art. 28, i w przypadku ich świadczenia na terenie Niemiec nie będą one podlegały opodatkowaniu.

Zgodnie z treścią art. 86 ust. 8 pkt 1 cyt. ustawy o VAT podatnik ma również prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, o której mowa w ust. 2, jeżeli importowane lub nabyte towary i usługi dotyczą dostawy towarów lub świadczenia usług przez podatnika poza terytorium kraju, jeżeli kwoty te mogłyby być odliczone, gdyby czynności te były wykonywane na terytorium kraju, a podatnik posiada dokumenty, z których wynika związek odliczonego podatku z tymi czynnościami. Usługi związane z funkcjonowaniem obiektów kulturalnych PKWiU 92.32.10 zostały wyłączone ze zwolnienia (załącznik nr 4 do cyt. ustawy powyższego VAT poz. 11 pkt 4) w związku z czym podatek naliczony od importu lub nabycia towarów i usług dotyczących takich usług wykonywanych w kraju podlegałby odliczenia na ogólnych zasadach. Z powyższego wynika, że podatek związany z ww. usługami w zakresie rozrywki wykonywanymi na terenie Niemiec, podlega odliczeniu na zasadach ogólnych oraz zwrotowi w trybie określonym w art. 87 ust. 4 pkt 2 i 5 cyt. ustawy o VAT , tj. na umotywowany wniosek podatnika w terminie 60 dni od dnia złożenia rozliczenia. Zatem podstawą dokonania w tym przypadku zwrotu podatku naliczonego będzie każdorazowo umotywowany wniosek podatnika.

Ponadto tut. organ podatkowy informuje, iż jego zdaniem art. 28 ust. 6 cyt. ustawy o VAT nie ma zastosowania do usług w wymienionych w art. 27 ust. 2 pkt 3 lit. a cyt. ustawy o VAT tj. usług w dziedzinie kultury, sztuki, sportu, nauki, edukacji lub rozrywki, gdyż przepis ten odwołuje się do ust. 5, w którym jest mowa o miejscu świadczenia usług pośrednictwa.

Jednocześnie tut. Organ podatkowy informuje, iż powyższa informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego obowiązuje jedynie w zakresie zadanego przez Stronę zapytania i w przedstawionym stanie faktycznym oraz jest zgodna z obowiązującym stanem prawnym tylko w przypadku przedstawienia przez Stronę rzeczywistego stanu faktycznego sprawy.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj