Interpretacja Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
IMUS-1471/VUR2/443-235/04/BZ
z 22 lipca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
IMUS-1471/VUR2/443-235/04/BZ
Data
2004.07.22



Autor
Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Rejestracja. Deklaracje i informacje podsumowujące. Zapłata podatku --> Deklaracje


Słowa kluczowe
deklaracja korygująca
obniżenie podatku należnego


Pytanie podatnika
W jaki sposób powinna być dokonywana po 1 maja 2004r. korekta obrotu i podatku naliczonego wykazywanego przez poszczególne jednostki organizacyjne przed tą datą?


Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż Podatnik posiadał 23 oddziały będące odrębnymi podatnikami podatku od towarów i usług. Oddziały te realizowały obrót gospodarczy zarówno pomiędzy sobą jak i kontrahentami zewnętrznymi oraz składały deklaracje dla podatku od towarów i usług do urzędów skarbowych kierowanych przez właściwych dla nich naczelników.

Zgodnie z art. 160 ust. 3 ustawy z dnia 11.03.2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 53, poz. 535) osoba prawna wstępuje we wszystkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki zakładów (oddziałów), które zgodnie z art. 157 przestały być odrębnym podatnikiem VAT – w zakresie, w jakim dotyczą podatku od towarów i usług. Oznacza to, że ta osoba prawna wystawia i przyjmuje faktury korygujące oraz dokonuje stosownych korekt deklaracji dla podatku od towarów i usług z zachowaniem przepisów ustawy - Ordynacja podatkowa.

Zasady wystawiania i ewidencjonowania wystawionych i otrzymanych faktur korygujących regulują przepisy §19 i 20 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27.04.2004r w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania, oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 97, poz. 971).

W sytuacji, gdy podatnik wystawi fakturę korygującą zwiększającą obrót a więc i kwotę podatku będzie zobowiązany do uwzględnienia tej faktury w skorygowanej deklaracji za okres, w którym ujęto fakturę korygowaną. Oznacza to konieczność korygowania deklaracji złożonej uprzednio przez jednostkę wystawiającą fakturę, której korekta dotyczy. W ten sposób skorygowana deklaracja będzie zawierała dane odzwierciedlające faktyczny obrót tej jednostki. W przypadku, gdy odbiorcą faktury korygowanej byłaby Poczta Polska lub jej oddział – fakturę tę należy ująć w rozliczeniu za miesiąc jej otrzymania, czyli okres bieżący (§20 ust. 4 pkt 1rozporządzenia).

Jeżeli zaś podatnik wystawi fakturę korygującą zmniejszającą obrót a więc i kwotę podatku, to będzie zobowiązany do uwzględnienia tej faktury w rozliczeniu za okres, w którym otrzyma potwierdzenie odbioru tej faktury (§19 ust. 4 oraz §20 ust. 6 rozporządzenia) W sytuacji, gdy odbiorcą tej faktury byłaby Poczta Polska lub jej oddział – fakturę tę należy ująć w rozliczeniu Poczty Polskiej za miesiąc jej otrzymania, czyli okres bieżący (analogicznie jak w opisanym dalej przypadku otrzymania takiej faktury od kontrahenta zewnętrznego).

W sytuacji gdy Poczta Polska otrzyma od kontrahenta zewnętrznego fakturę korygującą dotyczącą sprzedaży towarów lub świadczenia usług na rzecz jej samej lub jej oddziału:uprawniona jest do podwyższenia kwoty podatku naliczonego w rozliczeniu za miesiąc, w którym fakturę otrzymała (§20 ust. 4 pkt 1) – jeżeli ujęcie jej w rozliczeniu spowoduje zwiększenie podatku naliczonego, lubjest obowiązana do zmniejszenia kwoty podatku naliczonego w rozliczeniu za miesiąc, w którym fakturę otrzymała – jeżeli ujęcie jej w rozliczeniu spowoduje obniżenie podatku naliczonego (§19 ust. 5 w przypadku, gdy powodem wystawienia tej faktury jest udzielenie rabatu lub §20 ust. 4 pkt 2 w przypadku, gdy przyczyną korekty jest pomyłka w fakturze wystawionej przez kontrahenta, z tym jednakże, że przepis ten nie ma zastosowania, jeżeli nie był rozliczony podatek określony w fakturze, której korekta dotyczy).

Nie we wszystkich opisanych wyżej przypadkach korekta deklaracji powinna zostać dokonana na druku obowiązującym przed dniem 01.05.2004r. Wersja deklaracji VAT-7 jest bowiem determinowana przez okres za jaki sporządza się korektę.

Natomiast w sytuacji, w której jednostka nie rozliczyła podatku naliczonego w terminach określonych ustawą z dnia 08.01.1993r o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. nr 11, poz. 50 z późn. zm.), to wówczas powinna dokonać korekty deklaracji zgodnie z dyspozycją art. 86 ust. 15 ustawy z dnia 11.03.2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 53, poz. 535). Stanowisko podatnika jest w tym zakresie zgodne z obowiązującymi przepisami.

Zgodnie z art. 109 ust. 3 ustawy z dnia 11.03.2004r. Podatnicy (...) są obowiązani prowadzić ewidencję zawierającą wszelkie niezbędne dane do prawidłowego sporządzenia deklaracji. Podstawą zatem do sporządzenia deklaracji skorygowanej może być jedynie ewidencja uzupełniona o dodatkowe zapisy pozwalające stwierdzić zakres dokonanych zmian i ich prawidłowość. Oznacza to, iż skorygowane deklaracje VAT-7 mogą zawierać wyłącznie kwoty po korekcie, jako odzwierciedlające stan faktyczny.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj