Interpretacja Urzędu Skarbowego w Czechowicach-Dziedzicach
2408PDI-415/28/2004
z 18 czerwca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
2408PDI-415/28/2004
Data
2004.06.18



Autor
Urząd Skarbowy w Czechowicach-Dziedzicach


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
renta
renta wyrównawcza
zwolnienia przedmiotowe
zwolnienie


Pytanie podatnika
RSP „X” w upadłości wniosła zapytanie czy skapitalizowana renta wyrównawcza wypłacana w związku z chorobą zawodową na podstawie wyroku sądowego jest zwolniona z podatku dochodowego od osób fizycznych na podstawie art. 21 ust 1 pkt 3b. Zdaniem Wnioskodawcy dochód osiągnięty z tytułu tejże renty jest zwolniony z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 3b ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t. z 2000 r. Dz. U. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.).Zapytanie dotyczy następującego stanu faktycznego: Syndyk Masy Upadłości RSP „X” zawarł ugodę sądową (w załączeniu) z Panem "Y" i zobowiązał się do zapłacenia na rzecz ww. byłego pracownika kwoty "N" zł tytułem skapitalizowanej renty wyrównawczej w związku z chorobą zawodową, płatnej do rąk powoda w terminie do 30.06.2004 r.


Od 1.01.2004 r. wskutek nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych na podstawie art. 1 ust. 1 pkt 10 lit a ustawy z dnia 12 listopada 2003 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 202, poz. 1956) - zmianie uległy niektóre zwolnienia przedmiotowe zawarte w art. 21 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zgodnie z nowym brzmieniem:

  • art. 21 ust. 1 pkt 3b wolne od podatku dochodowego są „inne odszkodowania otrzymane na podstawie wyroku lub ugody sądowej do wysokości określonej w tym wyroku lulub ugodzie, z wyjątkiem odszkodowań:
  1. otrzymanych w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą ,
  2. dotyczących korzyści, które podatnik mógłby osiągnąć, gdyby mu szkody nie wyrządzono”
  • art. 21 ust. 1 pkt 3c wolne od podatku dochodowego są „odszkodowania w postaci renty otrzymane na podstawie przepisów prawa cywilnego w razie uszkodzenia ciała lub wywołania rozstroju zdrowia, przez poszkodowanego, który utracił całkowicie lub częściowo zdolność do pracy zarobkowej, albo jeżeli zwiększyły się jego potrzeby lub zmniejszyły widoki powodzenia na przyszłość

Renta skumulowana z art. 447 kodeksu cywilnego, jest odszkodowaniem o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 3c ww. ustawy. Zatem w świetle powyższych przepisów oraz w świetle przedłożonego wyroku Sądu Okręgowego Sygn. akt XXX powyższa renta wyrównawcza podlega zwolnieniu od podatku dochodowego od osób fizycznych na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 3c) ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a nie na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 3b, jak to opisano w przedmiotowym zapytaniu.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj