Interpretacja Urzędu Skarbowego w Zduńskiej Woli
US.III-443/25/2004
z 27 lipca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
US.III-443/25/2004
Data
2004.07.27



Autor
Urząd Skarbowy w Zduńskiej Woli


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Stawki


Słowa kluczowe
obowiązek podatkowy
stawki podatku
usługi transportowe


Pytanie podatnika
Jesteśmy firmą transportową świadczącą usługi przewozu towarów w transporcie krajowym, wewnątrzwspólnotowym i międzynarodowym. Proszę o określenie jakie stawki podatkowe należy stosować od 01-05-2004 r. przy fakturowaniu usług transportowych:
  1. fracht z Polski do Chorwacji na zlecenie firmy austriackiej,
  2. fracht z Polski do Chorwacji na zlecenie firmy polskiej,
  3. fracht z Hiszpanii do Polski na zlecenie polskiej firmy,
  4. fracht z Hiszpanii do Polski na zlecenie hiszpańskiej firmy,
  5. fracht z Polski do Hiszpanii na zlecenie firmy polskiej,
  6. fracht z Polski do Słowenii na zlecenie firmy chorwackiej.
Pragnę nadmienić, że nabywcy usług podali NIP przewidziany dla transakcji wewnątrzwspólnotowych, a chorwacka firma numer identyfikacyjny, w którym jest zidentyfikowana w swoim kraju dla potrzeb podatku) oraz określenie momentu podatkowego dla tych usług.


Naczelnik Urzędu Skarbowego w Zduńskiej Woli działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) w odpowiedzi na pismo z dnia 28 czerwca 2004 r. uprzejmie informuje co następuje.Ze stanu faktycznego przedstawionego zapytania wynika, iż podatnik wykonuje usługi transportu wewnątrzwspólnotowego i usługi transportu międzynarodowego.

Za wewnątrzwspólnotową usługę transportu towarów uznaje się – zgodnie z art. 28 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - (Dz. U. Nr 54, poz. 535) przypadku, których transport towarów rozpoczyna się i kończy na:terenie dwóch różnych Państw Członkowskich,terytorium jednego z państw Członkowskich,jeżeli bezpośrednio jest związany z wewnątrzwspólnotową usługą transportu towarów. Z ogólnej zasady wynika, że miejscem świadczenia usług wewnątrzwspólnotowego transportu towarów jest miejsce, w którym transport towarów się rozpoczyna. Jednak gdy usługobiorca jest zarejestrowany na potrzeby VAT w kraju Wspólnoty innym niż kraj rozpoczęcia transportu i poinformuje o tym fakcie świadczącego usługę transportową, od reguły tej można odstąpić. W takim przypadku usługa przewozu podlega opodatkowaniu w kraju rejestracji usługobiorcy na potrzeby VAT, zgodnie z obowiązującymi w tym państwie regułami.Natomiast – zgodnie z powszechnie obowiązującą zasadą – miejscem świadczenia usług przez pośredników działających w imieniu i na rachunek osób trzecich (bezpośrednio związanych z wenątrzwspólnotowymi usługami transportu towarów) jest miejsce, w którym transport towarów się rozpoczyna.Tak jak w odniesieniu do wewnątrzwsólnotowej usługi transportu towarów – istnieje odstępstwo od ogólnej zasady. A zatem analogicznie, gdy nabywca usługi podał dla tej czynności świadczącemu usługę numer, pod którym jest zidentyfikowany na potrzeby VAT w kraju UE innym niż kraj rozpoczęcia transportu, usługa ta podlega opodatkowaniu w kraju rejestracji usługobiorcy na potrzeby VAT

Przez pojęcie transportu międzynarodowego należy rozumieć przewóz lub inny sposób przemieszczenia towarów, który rozpoczyna się:w Polsce i kończy poza terytorium Wspólnoty, poza terytorium Wspólnoty i kończy się w Polsce,poza terytorium Wspólnoty i kończy się poza terytorium Wspólnoty i przebiega na pewnym odcinku przez terytorium Polski (tranzyt),na terytorium Państwa Członkowskiego innym niż terytorium Polski i kończy się poza terytorium wspólnoty lub rozpoczyna poza terytorium Wspólnoty i kończy się na terytorium Państwa Członkowskiego innym niż terytorium Polski, jeżeli trasa przebiega na pewnym odcinku przez terytorium Polski,jak również usługi pośrednictwa i spedycji międzynarodowej związane z międzynarodowym transportem towarów.Miejscem opodatkowania usług transportu międzynarodowego – zgodnie z podstawową zasadą- będzie miejsce, w którym odbywa się transport, z uwzględnieniem pokonanych odległości. Ponadto na podstawie regulacji obowiązujących po 1 maja bieżącego roku, nie uznaje się za usługi transportu międzynarodowego przewozów, których rozpoczęcie i zakończenie znajduje się na terytorium Polski, a przewóz poza terytorium Wspólnoty ma wyłącznie charakter tranzytu.Obowiązek podatkowy w przypadku wykonania usług transportu osób i ładunków osób i ładunków kolejami, taborem samochodowym, statkami pełnomorskimi, środkami transportu żeglugi śródlądowej i przybrzeżnej, promami, samolotami i śmigłowcami powstaje z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty, nie później jednak niż 30 dnia licząc, od dnia wykonania tych usług.

W związku z powyższym tut. Organ odpowiadając na zadane pytania informuje, że:

1. Fracht z Polski do Chorwacji na zlecenie firmy austriackiej winien być opodatkowany w sposób następujący:jest to transport międzynarodowy, dlatego też należności za transport należy rozbić na dwie części: odcinek krajowy należy wykazać ze stawką 0%, natomiast odcinek wykonany na terytorium kraju trzeciego bez podatku VAT. Na fakturze należy umieścić adnotację, iż odcinek ten zgodnie z zasadami art. 27 ust. 2 pkt 2 w/w ustawy o VAT podlega opodatkowaniu poza terytorium kraju. Stawkę 0% stosuje się niezależnie od tego, jaki podmiot jest zleceniodawcą usługi,

2. Fracht z Polski do Chorwacji na zlecenie firmy polskiej winien być opodatkowany w sposób następujący:jest to transport międzynarodowy, dlatego też należności za transport należy rozbić na dwie części: odcinek krajowy należy wykazać ze stawką 0%, natomiast odcinek wykonany na terytorium kraju trzeciego bez podatku VAT. Na fakturze należy umieścić adnotację, iż odcinek ten zgodnie z zasadami art. 27 ust. 2 pkt 2 w/w ustawy o VAT podlega opodatkowaniu poza terytorium kraju. Stawkę 0% stosuje się niezależnie od tego, jaki podmiot jest zleceniodawcą usługi.

3. Fracht z Hiszpanii do Polski na zlecenie polskiej firmy winien być opodatkowany według stawki 22% ponieważ firma polska podała NIP przewidziany dla potrzeb transakcji wewnątrzwspólnotowych,

4. Fracht z Hiszpanii do Polski na zlecenie hiszpańskiej firmy winien być opodatkowany podatkiem od wartości dodanej na terytorium Hiszpanii, po którym transport się odbywa, uwzględniając przebyte odległości. Informacje na temat opodatkowania podatkiem VAT w poszczególnych państwach członkowskich Unii Europejskiej Komisja Europejska przygotowała w formie dokumentu, który jest dostępny na stronie internetowej Komisji Europejskiej: www. europa.eu.int/comm/taxation_customs/publications/info_doc/info_doc.htm,

5. Fracht z Polski do Hiszpanii na zlecenie firmy polskiej winien być opodatkowany w Polsce według stawki 22% ponieważ firma polska podała NIP przewidziany dla potrzeb transakcji wewnątrzwspólnotowych,

6. Fracht z Polski do Słowenii na zlecenie firmy chorwackiej będzie opodatkowany w sposób następujący:w przypadku, gdy firma chorwacka zarejestruje się w jednym z krajów Wspólnoty na potrzeby VAT i poda polskiemu przewoźnikowi swój numer VAT UE to wówczas podatek winien być rozliczony w kraju, gdzie został zarejestrowany podmiot chorwacki na potrzeby VAT, zgodnie z obowiązującymi w tym państwie przepisami, w przypadku, gdy firma chorwacka nie zarejestruje się w kraju Wspólnoty dla potrzeb VAT to wówczas podatek winien być rozliczony również w Polsce wg stawki 22%.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj