Interpretacja Izby Skarbowej w Gdańsku
PI/005-295/04/CIP/01
z 25 maja 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PI/005-295/04/CIP/01
Data
2004.05.25



Autor
Izba Skarbowa w Gdańsku


Temat
(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy) --> Podatek od towarów i usług --> Zwolnienia podmiotowe


Słowa kluczowe
eksport usług
usługi remontowo-budowlane
usługi taksówkowe
zwolnienia podmiotowe


Pytanie podatnika
Podatnik pyta, czy przychody uzyskane w Szwecji należy wliczać do obrotu 10.000 euro, o którym mowa w art. 113 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535).Ponadto Podatnik ma wątpliwości, co do prawa dalszego (po 1 maja 2004r.) posługiwania się numerem VAT nadanym mu w Szwecji na potrzeby podatku od wartości dodanej z tytułu świadczenia usług na terenie tego kraju.


Podatnik w ramach prowadzonej działalności świadczy usługi remontowo-budowlane (na terytorium Szwecji, gdzie uzyskał zezwolenie i zarejestrował się jako podatnik podatku od wartości dodanej) oraz usługi przewozu osób taksówką osobową (w kraju). Do tej pory podatnik korzystał ze zwolnienia podmiotowego na podstawie art. 14 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 8 stycznia 1993r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11. poz. 50 ze zm.).


Ocena prawna stanu faktycznego:


Zgodnie z treścią obowiązującego do dnia 30 kwietnia 2004r. art. 4 pkt. 6 ustawy z dnia 8 stycznia 1993r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 z 1993r. ze zm.), przez eksport usług (podlegający opodatkowaniu na podstawie art. 2 ust. 2 w/w ustawy), należało rozumieć usługi wykonywane przez podatnika poza państwową granicą Rzeczypospolitej Polskiej.

Natomiast w myśl art. 14 ust. 1 w/w ustawy zwolnieniu od podatku objęci byli podatnicy, u których wartość sprzedaży towarów w rozumieniu art. 2 ust. 1 i 3, a także wartość eksportu towarów lub usług nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty wyrażonej w złotych, odpowiadającej kwocie 10.000 euro.

Z cyt. wyżej przepisów obowiązujących do dnia 30 kwietnia 2004r., wynika, że jeżeli wartość sprzedaży u podatnika (z tytułu wszystkich czynności podlegających opodatkowaniu, a więc zarówno usług remontowo-budowlanych, jak i usług przewozu osób) nie przekroczyła w 2003r. kwoty 10.000 euro, wówczas, podatnik miał nadal prawo korzystać ze zwolnienia podmiotowego w podatku od towarów i usług.

Jednakże od dnia 1 maja 2004r. obowiązują przepisy ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z dnia 5 kwietnia 2004r.), której art. 113 ust. 1 stanowi, że zwalnia się od podatku podatników, u których wartość sprzedaży opodatkowanej nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty wyrażonej w złotych odpowiadającej równowartości 10.000 euro. Do wartości sprzedaży nie wlicza się kwoty podatku oraz zgodnie z ust. 2 tego artykułu, odpłatnej dostawy towarów oraz odpłatnego świadczenia usług zwolnionych od podatku, a także towarów, które na podstawie przepisów o podatku dochodowym są zaliczane przez podatnika do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji.

Przy ustalaniu kwoty obrotu podatnik winien mieć również na uwadze treść art. 168 ust. 3 w/w ustawy, zgodnie z którym do obliczenia wartości sprzedaży opodatkowanej, o której mowa w art. 113, za rok 2003 oraz za okres od dnia 1 stycznia do dnia 30 kwietnia 2004 r. przyjmuje się wartość sprzedaży towarów w rozumieniu art. 14 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym z dnia 8 stycznia 1993r.

Należy stwierdzić, że przepisy nowej ustawy o VAT nie posługują się pojęciem „eksport usług”, gdyż zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 w/w ustawy opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatne świadczenie usług jedynie na terytorium kraju. Zatem, by ustalić miejsce świadczenia usług należy się odwołać do art. 27 ust. 2 pkt 1 ustawy o VAT, który stanowi, że w przypadku świadczenia usług związanych z nieruchomościami, w tym usług świadczonych przez rzeczoznawców majątkowych i pośredników w obrocie nieruchomościami oraz usług przygotowywania i koordynowania prac budowlanych, takich jak usługi architektów i nadzoru budowlanego - miejscem świadczenia usług jest miejsce położenia nieruchomości.

Z w/w przepisów wynika, iż miejscem świadczenia przez podatnika usług remontowo-budowlanych jest miejsce położenia nieruchomości, których dotyczą (w tym przypadku terytorium Szwecji). Natomiast przychody uzyskane przez podatnika z tytułu świadczenia w/w usług nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na terytorium kraju, w związku z czym nie wlicza się ich do wartości sprzedaży, o której mowa w art. 113 ust. 1 ustawy.

Zatem podatnik w celu ustalenia, czy przekroczył lub kiedy przekroczy kwotę 10.000 euro, winien wziąć pod uwagę sumę kwot osiągniętych ze sprzedaży:

  • za rok 2003r. oraz w okresie od 1 stycznia do 30 kwietnia 2004r. z tytułu usług remontowo-budowlanych, jak i z tytułu świadczenia usług przewozu taksówka osobową, natomiast w okresie od 1 maja 2004r. jedynie z tytułu świadczenia usług przewozu osób taksówką osobową (a w przypadku rozszerzenia działalności również innych czynności podlegających opodatkowaniu na terytorium kraju, z wyjątkiem wymienionych w art. 113 ust. 2 ustawy).

W kwestii prawa do dalszego posługiwania się numerem VAT nadanym podatnikowi w Szwecji na potrzeby podatku od wartości dodanej należy stwierdzić, iż stosowne informacje w tym zakresie podatnik winien uzyskać od organu, który nadał w/w numer. Polskie przepisy nie regulują bowiem zasad, na jakich podatnik podatku od towarów i usług w Polsce może posługiwać się numerem VAT nadanym mu przez administrację podatkową innego państwa.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj