Interpretacja Urzędu Skarbowego w Sosnowcu
PDI/415-24/04
z 2 czerwca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PDI/415-24/04
Data
2004.06.02



Autor
Urząd Skarbowy w Sosnowcu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
koszty uzyskania przychodów
kradzież



Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że występujący z zapytaniem podatnik kupił w 1999r. na podstawie umowy kupna – sprzedaży samochód ciężarowy marki Mercedes, który wprowadzony został do ewidencji środków trwałych. W 2003r. postanowieniem Prokuratury Okręgowej w/wym samochód przekazano prawnemu właścicielowi, ponieważ jak ustalono pochodził z kradzieży. W dalszej części pisma podatnik podaje, że powstała strata nie została uznana jako koszt uzyskania przychodu, ponieważ mimo ubezpieczenia, podatnik nie miał prawa do odszkodowania. Środek trwały został zlikwidowany a nie zamortyzowana część zaksięgowana na straty nadzwyczajne powstałe na skutek szkód w składnikach majątku spowodowanych zdarzeniem trudnym do przewidzenia.

W odniesieniu do powyższego, zgodnie z przepisem art. 23 ust 1 pkt 48 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t. Dz. U. Nr 14 poz 176 ze zm.), nie uważa się za koszty uzyskania przychodów, strat powstałych w wyniku utraty lub likwidacji samochodów oraz kosztów ich remontów powypadkowych, jeżeli samochody nie były objęte ubezpieczeniem dobrowolnym.

Jednocześnie, za koszt uzyskania przychodu nie uważa się strat w środkach trwałych oraz wartościach niematerialnych i prawnych w części pokrytej sumą odpisów amortyzacyjnych (art. 23 ust. 1 pkt 5 ww. ustawy)

Natomiast w przypadku likwidacji środka trwałego, rozstrzygnięcie kwestii czy wartość nieumorzona stanowi koszt uzyskania zależy od przyczyny likwidacji środka trwałego( zużycie naturalne, zdarzenie losowe, w ramach budowy środka trwałego, utrata przydatności gospodarczej wskutek zmiany rodzaju działalności) oraz od źródła sfinansowania nabycia czy wytworzenia środka trwałego ( za środki własne, dotacje np. z PFRON)

Stosownie do art. 23 ust. 1 pkt 6 ww. ustawy, nie uznaje się za koszt uzyskania przychodów strat powstałych w wyniku likwidacji nie w pełni umorzonych środków trwałych, jeśli środki te utraciły przydatność gospodarczą na skutek zmiany rodzaju działalności. Natomiast można uznać za koszty uzyskania przychodów jego nie umorzoną wartość z chwilą sprzedaży tego składnika zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 1 ustawy.

W świetle przepisów ww. ustawy, w przypadku likwidacji środków trwałych z innych powodów niż wymieniony w ww. art. 23 ust. 1 pkt 6 ustawy, nie umorzona wartość początkowa stanowi generalnie koszt uzyskania przychodu. Przy czym należy uwzględnić wyjątki, w przypadku wystąpienia których nie można zaliczyć nie umorzonej wartości likwidowanego środka trwałego do kosztów uzyskania przychodów, np. gdy:

  • środek trwały jest likwidowany w ramach budowy nowego obiektu, to wartość nie umorzona zwiększa wartość początkową tego budowanego obiektu,
  • jest sfinansowany z dotacji, subwencji czy dopłat, np. z PFRON, które podlegają zwolnieniu z podatku – art. 21 ust. 1 pkt 47c ustawy,
  • dotyczy strat powstałych w wyniku utraty lub likwidacji samochodu, który nie był objęty dobrowolnym ubezpieczeniem – art. 23 ust. 1 pkt 48 ustawy.

Nadmienić należy, że odszkodowanie otrzymane w związku ze stratą samochodu pochodzącego z kradzieży jest przychodem z pozarolniczej działalności gospodarczej zgodnie z przepisem art. 14 ust. 2 pkt 12 ww. cytowanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w myśl którego przychodem z działalności gospodarczej są również otrzymane odszkodowania za szkody dotyczące składników majątku związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą lub z prowadzeniem działów specjalnych produkcji rolnej i podlegają opodatkowaniu zgodnie z art. 27 ust. 1 ww. ustawy.

Z powyższych przepisów wynika, że warunkiem uznania za koszt uzyskania przychodu wydatków dotyczących strat powstałych w wyniku kupna samochodu pochodzącego z kradzieży jest, objęcie go ubezpieczeniem dobrowolnym. Przedmiotowy samochód nabyty został przez podatnika w dobrej wierze i używany był dla potrzeb związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą. W momencie odebrania samochodu powstała strata, którą można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu, bowiem samochód był objęty ubezpieczeniem dobrowolnym.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj