Interpretacja Drugiego Urzędu Skarbowego Łódź-Górna
III-1/443/17/20004/ER
z 12 lipca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
III-1/443/17/20004/ER
Data
2004.07.12



Autor
Drugi Urząd Skarbowy Łódź-Górna


Temat
Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
obowiązek
obowiązek podatkowy
stawka
stawki podatku
usługi
usługi budowlane
usługi budowlano-montażowe


Pytanie podatnika
Właściwa stawka podatkowa w podatku od towarów i usług dla usług wodno-kanalizacyjnych (w tym remontowych i konserwacyjnych) świadczonych przezm podatnika jako wykonawcy lub podwykonawcy dla podmiotów gospodarczych nie będących osobami fizycznymi (np.: uniwersytet, muzea, wspólnoty mieszkaniowe, ...).


Jak wynika ze stanu faktycznego opisanego we wniosku Spółka świadczy usługi wodno-kanalizacyjne (w tym remontowe i konserwacyjne) jako wykonawca lub podwykonawca dla podmiotów gospodarczych nie będących osobami fizycznymi (np.: uniwersytet, muzea, wspólnoty mieszkaniowe,...). Za usługi wykonane w całości w miesiącu kwietniu 2004 r. (potwierdzone protokołami odbioru technicznego) jako podwykonawca Spółka wystawiła wykonawcy w dniu 30.04.2004 r. faktury VAT ze stawką 7 % oraz rozliczyła podatek VAT w złożonej 19.05.2004 r. deklaracji VAT-7 za m-c kwiecień br. Za w/w usługi terminy płatności ustalone były na miesiąc maj 2004 r. i zrealizowane zostały zgodnie z ustaleniami.

Zgodnie z treścią art. 19 ust. 13 pkt 2 lit. d ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) obowiązek podatkowy powstaje z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty, nie później jednak niż 30 dnia, licząc od dnia wykonania usług budowlanych lub budowlano-montażowych. Ten sam zapis wynikał z obowiązującego do dnia 30 kwietnia 2004 r. art. 6 ust. 8b pkt 2 lit. d ustawy z dnia 08.01.1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.).

Zarówno na gruncie poprzedniej jak i obecnie obowiązującej regulacji prawnej ustawodawca dla usług budowlanych lub budowlano-montażowych przewidział tzw. szczególny moment powstania obowiązku podatkowego. W przedstawionym stanie faktycznym realizacja usługi nastąpiła w miesiącu kwietniu 2004 r., tj.: w czasie obowiązywania przepisów ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym, której przepisy dla usług budowlanych i budowlano-montażowych przewidywały stawkę podatkową w wysokości 7 %, zaś moment powstania obowiązku podatkowego z tytułu wykonania przez Spółkę tych usług przypadł zgodnie z obowiązującymi przepisami w miesiącu maju, tj.: w czasie obowiązywania ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, której przepisy dla w/w usług przewidują stawkę podatkową w wysokości 22 %. Podkreślenia wymaga, iż przy robotach budowlanych lub budowlano-montażowych moment wystawienia faktury nie jest równoznaczny z momentem powstania obowiązku podatkowego. Fakturę – zarówno na gruncie przepisów art. 6 ust. 8a pkt 2 lit. d ustawy z dnia 08.01.1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym , jak i w stanie prawnym obowiązującym od 01.05.2004 r., tj.: po wejściu w życie ustawy z dnia 11.03.2004 r. – należy wystawiać nie później niż z dniem wystąpienia obowiązku podatkowego tzn. najpóźniej z dniem zapłaty należności lub najpóźniej 30 dnia od dnia wykonania usługi, jeżeli zapłata nie nastąpiła. Faktura w takim przypadku nie może być jednak wystawiona wcześniej niż 30 dnia przed powstaniem tego obowiązku.

Mając na uwadze przedstawiony przez Spółkę stan faktyczny powołane wyżej przepisy prawne oraz pismo Ministra Finansów Nr PP3-812-458/2004/AK/1786 z dnia 24 czerwca 2004 r. należy stwierdzić, iż wykonanie przez Spółkę czynności podlegającej opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług powoduje obowiązek rozliczenia podatku według stawek obowiązujących w dniu wykonania czynności. Określony w przepisach prawa moment powstania obowiązku podatkowego wskazuje na termin rozliczenia przez podatnika podatku z tytułu wykonanej czynności. Zatem w przypadku czynności podlegających opodatkowaniu tym podatkiem na podstawie ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r., które wykonane zostały przez podatników przed dniem 1 maja 2004 r., dla których obowiązek podatkowy w podatku od towarów i usług powstał po dniu 30 kwietnia 2004 r. – czynności te podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług według stawek obowiązujących dla tych czynności w momencie ich wykonania, tj.: przed dniem 1 maja 2004 r.

Kierując się wytycznymi zawartymi w w/w piśmie Ministra Finansów należy stwierdzić, iż Spółka winna rozliczyć podatek od towarów i usług z tytułu wykonanych usług budowlanych i budowlano-montażowych wg stawki 7 % w rozliczeniu za miesiąc maj 2004 r.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj