Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Mokotów
US33/NL/LF/II/415-103/2004
z 20 lipca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
US33/NL/LF/II/415-103/2004
Data
2004.07.20



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Mokotów


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Odliczenia od podatku


Słowa kluczowe
ulga budowlana
ulga mieszkaniowa
utrata prawa do odliczenia
utrata prawa do ulgi


Pytanie podatnika
Stan faktyczny
Podatnik w 2000r korzystał z odliczeń od podatku z tytułu ulgi budowlanej w związku z poniesionymi wydatkami na zakup lokalu mieszkalnego od dewelopera. Obecnie zamierza wycofać od dewelopera zainwestowane pieniądze na zakup lokalu mieszkalnego i dokonać przelewu do innego dewelopera.
Pytania
1. Czy podatnikowi przysługuje prawo do kontynuacji odliczeń od podatku dużej ulgi budowlanej?
2. Czy podatnik jest zobowiązany do doliczenia do podatku kwot uprzednio odliczonych z tytułu poniesionych wydatków na zakup lokalu od dewelopera?


Zgodnie z art.27a ust.1 pkt.1 lit. a-f ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych ( Dz.U.z 2000r. Nr.14 poz.176 z późn.zm.) w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2001r. podatek dochodowy od osób, o których mowa w art.3 ust.1, obliczony zgodnie z art.27 zmniejsza się na zasadach określonych w art.27a ust. 2-17, jeżeli w roku podatkowym podatnik poniósł wydatki na własne potrzeby mieszkaniowe w tym zakup nowo wybudowanego budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego od gminy albo od osoby, która wybudowała ten budynek w wykonywaniu działalności gospodarczej.

Ustawą z dnia 21 listopada 2001r. o zmianie ustawy o podatku od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne ( Dz.U.z 2001r. Nr.134 poz.1509) od dnia 01 stycznia 2002r. zlikwidowano ulgi budowlane o jakich mowa w w/w art.27a ust.1 pkt.1 ustawy.

Zachowano jednakże prawo do odliczeń na dotychczasowych zasadach z racji wydatków na kontynuację inwestycji rozpoczętych przez osoby fizyczne przed 1 stycznia 2002r.

Zgodnie z art.4 ust.2 ustawy z dnia 21 listopada 2001r. podatnikom, którzy w latach 1997-2001 nabyli prawo do odliczenia od podatku wydatków poniesionych na cele określone w art.27a ust.1 lit. a-f ustawy z dnia 26 lipca 1991r. w brzmieniu obowiązującym przed 1 stycznia 2002r. przysługuje na zasadach określonych w tej ustawie prawo do odliczenia od podatku dalszych wydatków na kontynuację danej inwestycji poniesionych od 1 stycznia 2002r. do 31 grudnia 2004r.

W myśl art.27a ust.13 pkt.3 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym w brzmieniu obowiązującym przed 1 stycznia 2002r., w związku z art.6 ust.1 ustawy z dnia 21 listopada 2001r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne ( Dz.U.z 2001r. Nr.134 poz.1509 z póżn.zm.), jeżeli podatnik skorzystał z odliczeń od podatku z tytułu wydatków poniesionych na cele określone w ust.1 pkt.1, a następnie po roku, w którym dokonano odliczeń, otrzymał zwrot odliczonych wydatków - do podatku należnego za rok, w którym zaistniały te okoliczności, dolicza się odpowiednio kwoty poprzednio odliczone z tych tytułów.

Na podstawie przedstawionego stanu faktycznego oraz w myśl cytowanych wyżej przepisów dokonanie bezpośrednio między deweloperami przelewu środków pieniężnych zgromadzonych z tytułu wkładu budowlanego powoduje utratę prawa do kontynuacji odliczeń, bowiem ponowne wpłacenie środków pieniężnych do innego dewelopera nie jest już inwestycją rozpoczętą przed 1 stycznia 2002r. Ponadto podatnik jest zobowiązany doliczyć do podatku kwoty uprzednio odliczone z tych tytułów.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj