Interpretacja Drugiego Urzędu Skarbowego w Zielonej Górze
I/415/58/DM/03
z 29 grudnia 2003 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
I/415/58/DM/03
Data
2003.12.29



Autor
Drugi Urząd Skarbowy w Zielonej Górze


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów

(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy) --> Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
działalność gospodarcza
faktura
koszty uzyskania przychodów
mały podatnik
moment powstania przychodów
przychód
sprzedaż
zakup towarów
zapłata


Pytanie podatnika
Określenia momentu powstania przychodu oraz zarachowania wydatków do kosztów uzyskania przychodu


W odpowiedzi na Pana zapytanie złożone w tut. Urzędzie w trybie art. 14 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r-Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) dotyczące określenia momentu powstania przychodu oraz zarachowania wydatków do kosztów uzyskania przychodu, Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w oparciu o przedstawiony stan faktyczny oraz obecną regulację prawną uprzejmie wyjaśnia:

I. W zakresie podatku od towarów i usług VAT

Zgodnie z art. 6b ust. 1 ustawy z dnia 8 stycznia 1993r o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 5O ze zm.) mały podatnik może wybrać metodę kasową rozliczeń polegającą na tym , że obowiązek podatkowy w podatku od towarów i usług powstaje z dniem uregulowania całości lub części należności, nie później niż 90 dnia od dnia wydania towaru lub wykonania usługi , z zastrzeżeniem ust. 2, 5 i 6 , po uprzednim pisemnym zawiadomieniu urzędu skarbowego w terminie do końca miesiąca poprzedzającego okres, za który będzie stosował metodę kasową. Uregulowanie należności w części powoduje powstanie obowiązku podatkowego w części. Mali podatnicy , którzy wybrali metodę kasową, zgodnie z art. 10 ust. 1 c cyt. ustawy o VAT składaj ą w urzędzie skarbowym deklaracje podatkowe dla podatku od towarów i usług za okresy kwartalne w terminie do 25 dnia miesiąca następującego po kwartale, w którym powstał obowiązek podatkowy. Zgodnie natomiast z art.6 ust. 8b pkt 9 cyt. ustawy o VAT obowiązek podatkowy w podatku od towarów i usług powstaje z chwila otrzymania całości lub części zapłaty z tytułu sprzedaży złomu stalowego i żeliwnego, złomu metali nieżelaznych, z wyłączeniem złomu metali szlachetnych:

    a) niewsadowego - nie później jednak niż 20 dnia od dnia wysyłki złomu do jednostki, która zgodnie z umowa dokonuje kwalifikacji jakości,
    b) wsadowego - nie później jednak niż 30 dnia od dnia wysyłki złomu.

      b) wysyłki złomu wsadowego.

    Otrzymanie zaś jakiejkolwiek części zapłaty przed upływem ww. 90 dni powoduje powstanie obowiązku podatkowego w tej części. Jednocześnie tut. Organ informuje , iż zgodnie z § 40 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 marca 2002r w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 27, poz. 268 ze zm.) w przypadku m.in. sprzedaży złomu stalowego i żeliwnego, złomu metali nieżelaznych, z wyłączeniem złomu metali szlachetnych fakturę wystawia się nie później niż z chwilą powstania obowiązku podatkowego i nie wcześniej niż 30 dni przed powstaniem obowiązku podatkowego (...). Jak wynika z powyższego wystawienie faktury nie zawsze jest równoznaczne z powstaniem obowiązku podatkowego w przypadku sprzedaży złomu stalowego i żeliwnego , złomu metali nieżelaznych, z wyłączeniem złomu metali szlachetnych zwłaszcza przez podatnika rozliczającego się metoda kasowa, gdyż w tym przypadku ustawodawca przewidział szczególny moment powstania obowiązku podatkowego, tj. moment otrzymania całości lub części zapłaty lub w przypadku jej braku ostatecznie 90 dzień od dnia wysyłki złomu, a podatnik winien rozliczyć podatek należny z ww. tytułu odpowiednio w rozliczeniu za kwartał, w którym powstanie obowiązek podatkowy.

    II. W zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych

    Zgodnie z art. 14 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r Nr 14 poz. 176 ze zm.) za przychód z działalności gospodarczej uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane (...).Zgodnie zaś z ust. 1 c za datę powstania przychodu, o którym mowa wyżej , uważa się z zastrzeżeniem ust. 1 d-1 f, dzień wystawienia faktury, nie później jednak niż ostatni dzień miesiąca, w którym nastąpiło :

      1. wydanie rzeczy, zbycie praw majątkowych oraz dostarczenie wszelkiej postaci energii lub
      2. wykonanie usługi, lub
      3. otrzymanie zapłaty za wykonanie świadczenia

    - w pozostałych przypadkach, Jeżeli podatnik jest podatnikiem podatku od towarów i usług nie korzystającym ze zwolnienia od tego podatku oraz prowadzi podatkową księgę przychodów i rozchodów oraz ewidencjonuje przychody w dacie wystawienia faktury, zgodnie z odrębnymi przepisami za datę powstania przychodu uważa się dzień wystawienia faktury, a jeżeli faktura nie została wystawiona w terminie określonym w odrębnych przepisach, za datę powstania przychodu uważa się dzień, w którym faktura powinna być wystawiona.

    W przypadku gdy wydanie rzeczy, zbycie praw majątkowych, dostarczenie wszelkiej postaci energii, wykonanie usługi lub otrzymanie zapłaty za wykonane świadczenia nastąpiło w grudniu danego roku podatkowego, a faktury dotyczące tych zdarzeń, zgodnie z odrębnymi przepisami, zostaną wystawione w roku następnym, za datę powstania przychodu uważa się ostatni dzień roku podatkowego, w którym miały miejsce te zdarzenia.Szczegółowy sposób ewidencjonowania przychodu został określony w § 22 rozporządzenia Ministra Finansów z 26 sierpnia 2003r w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (Dz. U. Nr 152, poz. 1475 ). Kwestię ewidencjonowania kosztów uzyskania przychodów reguluje przepis art.22 ust. 1 , ust. 4, ust. 5 i ust. 6 cytowanej wyżej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

    Kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów , z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23. Są one potrącalne z zastrzeżeniem ust. 5 i 6 tylko w tym roku podatkowym w którym zostały poniesione.Zgodnie zaś z § 17 ust. 1 cytowanego wyżej rozporządzenia w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów , zakup towarów handlowych oraz materiałów podstawowych powinien być wpisany do księgi, z zastrzeżeniem §30 niezwłocznie po ich otrzymaniu, najpóźniej przed przekazaniem do magazynu, przerobu lub sprzedaży.W przypadku pozostałych wydatków (prąd, czynsz, telefon itp.) winne być one ewidencjonowane w roku podatkowym którego dotyczą lub w którym zostały poniesione, w zależności od zasady prowadzenia księgi przychodów i rozchodów wybranej przez podatnika (art. 22 ust. 5 i 6).



    doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

    Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
    Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

    Reklama

    Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

    czytaj

    O nas

    epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

    czytaj

    Regulamin

    Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

    czytaj