Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Wola
US40/VAT/I/1398/2004/ADB
z 24 czerwca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
US40/VAT/I/1398/2004/ADB
Data
2004.06.24



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Wola


Temat
(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy) --> Podatek od towarów i usług --> Obniżenie podatku należnego

(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy) --> Podatek od towarów i usług --> Sprzedaż opodatkowana i zwolniona od podatku


Słowa kluczowe
działalność opodatkowana
działalność zwolniona od opodatkowania
obniżenie podatku należnego
podatek naliczony
podatek od towarów i usług


Pytanie podatnika
Z przedmiotowego pisma podatnika wynika, że prowadzi on działalność związaną ze sprzedażą usług opodatkowanych jak i zwolnionych od podatku. Procentowa proporcja udziału obrotu (z roku poprzedniego) osiągniętego z tytułu czynności w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o podatek naliczony w całkowitym obrocie wynosi równo 2%.
Podatnik zwraca się z prośbą o wyjaśnienie, czy w takiej sytuacji nie ma on prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o podatek naliczony, w związku z art.90 ust.10 pkt 2 ustawy o VAT.


Zgodnie z art.90 ust.2 ustawy z dnia 11 marca 2004r (Dz.U. z 2004r Nr 54 poz.535) – jeżeli nie jest możliwe wyodrębnienie całości lub części kwot, o których mowa w ust.1, podatnik może pomniejszyć kwotę podatku należnego o taką część kwoty podatku naliczonego, którą można proporcjonalnie przypisać czynnościom, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, z zastrzeżeniem ust.10.
Na podstawie art.90 ust.3 ww. ustawy, który stanowi, że proporcję, o której mowa w ust.2, ustala się jako udział rocznego obrotu z tytułu czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, w całkowitym obrocie uzyskanym z tytułu czynności, w związku z którymi podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego oraz czynności, w związku z którymi podatnikowi nie przysługuje takie prawo, podatnik wyliczył, że proporcja ta wynosi, po zaokrągleniu w górę, zgodnie z art.90 ust.4 równo 2%.
Zgodnie natomiast z art.90 ust.10 pkt 2 ww. ustawy w przypadku, gdy proporcja określona zgodnie z ust.2 – 8 nie przekroczyła 2% - podatnik nie ma prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, o której mowa w ust.2.

Biorąc powyższe pod uwagę, Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Wola stwierdził, że w przedmiotowej sprawie nie ma prawa do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony, zgodnie z ww. przepisem, z uwagi na fakt, że proporcja wyliczona zgodnie z przepisem zawartym w art.90 ust.3 ww. ustawy nie przekroczyła 2% (wynosi ona równo 2%).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj