Interpretacja Urzędu Skarbowego w Krośnie
PDP 423/1/04
z 30 stycznia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PDP 423/1/04
Data
2004.01.30



Autor
Urząd Skarbowy w Krośnie


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
koszty procesowe
odszkodowania
rezygnacja ze zwolnienia
ugody
związek przyczynowo-skutkowy
związek z przychodem


Pytanie podatnika
dotyczy wypłaty odszkodowań pracownikowi na podstawie ugody zawartej przed sądem - koszt uzyskania przychodu w podatku dochodowym od osób prawnych


Urząd Skarbowy w Krośnie, w odpowiedzi na pismo z dnia 5. 01.2004 r. w sprawie udzielenia informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego dotyczących zaliczenia wypłaconego odszkodowania pracownikom na podstawie ugody zawartej przed sądem do kosztów uzyskania przychodów w podatku dochodowym od osób prawnych, zgodnie z art. 14a § 1 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), wyjaśnia, co następuje:

Spółka z o.o. w złożonym piśmie przedstawiła, iż wypłaciła pracowniom na podstawie ugody zawartej przed sądem odszkodowanie z powództwa pracowników:

  1. przeciwko pracodawcy o odszkodowanie z tyt. rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia,
  2. przeciwko pracodawcy o uznanie za bezskuteczne wypowiedzenie umowy o pracę;

w obu przypadkach wysokość odszkodowania odpowiadała wysokości wynagrodzenia za okres wypowiedzenia, tj. wysokości trzymiesięcznego wynagrodzenia pracownika.

W świetle tak przedstawionego stanu faktycznego podatnik występuje o udzielenie odpowiedzi na pytanie, czy wypłacone odszkodowanie stanowi koszt uzyskania przychodów w świetle zapisów ustawy z dnia 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych.

Uwzględniając powyższe urząd skarbowy informuje:

Definicję kosztów uzyskania przychodów zawiera art. 15 ustawy z 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.). Z treści art. 15 ust 1 ustawy wynika nadrzędna zasada, zgodnie z którą kosztami uzyskania są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów. Aby wydatki stały się kosztami uzyskania przychodów, musi istnieć związek przyczynowo-skutkowy tego typu, że poniesienie wydatków ma:

  • wpływ na powstanie lub zwiększenie przychodu,
  • służy zachowaniu i zabezpieczeniu źródła przychodu.

Ustawodawca wykluczył z kosztów uzyskania przychodu niektóre wydatki, które zostały wymienione w art. 16 ust. 1 ww. ustawy. Koszty dotyczące odszkodowań wypłacanych na mocy wyroku sądu pracownikom za niezgodne z prawem wypowiedzenie umowy o pracę nie zostały wyłączone z kosztów uzyskania przychodów zapisami art. 16 ust. 1 cyt. ustawy jako niestanowiące kosztów uzyskania przychodów. Wobec tego wypłata odszkodowań dla pracowników jest związana z prowadzoną działalności gospodarczą i może zostać zaliczona do kosztów uzyskania przychodów. Inaczej należy potraktować zasądzone od spółki koszty procesowe. Koszty te, z uwagi na to, że nie służą osiągnięciu przychodów, nie mogą stanowić kosztów uzyskania przychodu.

W oparciu o przedstawiony w zapytaniu stan faktyczny sprawy oraz kserokopie dokumentów przedłożonych do tut. Urzędu Skarbowego stwierdza się, iż stanowisko spółki przedstawione w piśmie z dnia 5.01.2004 r. w części zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów w podatku dochodowym od osób prawnych wypłaty odszkodowania jest prawidłowe.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj