Interpretacja Urzędu Skarbowego w Ropczycach
US.I-PDF/415/3/04
z 11 lutego 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
US.I-PDF/415/3/04
Data
2004.02.11



Autor
Urząd Skarbowy w Ropczycach


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Ustalenie podstawy opodatkowania


Słowa kluczowe
darowizna
dokumentowanie wpłat
dokumentowanie wydatków
komitet
ochrona środowiska
odliczenie od dochodu
urząd gminy


Pytanie podatnika
Czy wpłata w związku z realizacją inwestycji wspólnej – budowy kanalizacji sanitarnej wraz z podłączeniem do niej budynku mieszkalnego przy udziale i współfinansowaniu gminy dokonana na kwitariusz opieczętowany przez społeczny komitet budowy sieci kanalizacyjnej, a następnie przekazana zbiorczym dowodem wpłaty do banku na konto gminy podlega odliczeniu od dochodu w 2003 r.?


Stosownie do otrzymanego pisma z dnia 12.01.2004 r. (data wpływu 13.01.2004 r.) w sprawie udzielenia pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego odnośnie możliwości odliczenia od dochodu w 2003 r. inwestycji wspólnej – budowy kanalizacji sanitarnej wraz z podłączeniem do niej budynku mieszkalnego w miejscowości L. przy udziale i współfinansowaniu Gminy R., Naczelnik Urzędu Skarbowego w Ropczycach, zgodnie z art. 14a ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), uprzejmie informuje:

Stosownie do art. 26 ust. 1 pkt 9 lit. b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) podatnicy mają prawo do odliczenia od dochodu kwot darowizn m.in. na cele ochrony środowiska – łącznie do wysokości nieprzekraczającej 10 % dochodu. Wysokość wydatków na cele określone w ust. 1 cytowanej ustawy ustala się na podstawie dokumentów stwierdzających ich poniesienie z tym, że jeżeli przedmiotem darowizny są pieniądze, wysokość wydatków na cele wymienione w ust. 1 pkt 9 ustala się na podstawie dowodu wpłaty na rachunek bankowy obdarowanego. Dlatego też, wszelkie dowody wpłat na rachunek bankowy obdarowanego, z których oprócz numeru tego rachunku, jednoznacznie wynika nazwisko darczyńcy kwota darowizny, jak również, na jaki cel ją przekazano będą stanowiły dla darczyńcy dowód, o którym mowa w powołanym wyżej przepisie.

Ustawa z dnia 31.01.1980 r. o ochronie i kształtowaniu środowiska (Dz. U. z 1994 r. Nr 49, poz. 196 ze zm.) stanowi, że ochrona środowiska wyraża się m.in. w przeciwdziałaniu lub zapobieganiu szkodliwym wpływom na środowisko powodującym jego zanieczyszczenie. Budowa urządzeń kanalizacyjnych w świetle tejże ustawy służy przeciwdziałaniu w wywoływaniu w wodach śródlądowych, powierzchniowych oraz podziemnych zmian powodujących jej nieprzydatność dla ludzi oraz świata roślinnego i zwierzęcego, czyli służy ochronie środowiska. Ustawa nakłada na organy samorządu terytorialnego obowiązek zapewnienia ochrony środowiska. Zadania te samorządy finansują ze środków gminnych funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej, które tworzone są m.in. z wnoszonych darowizn przez osoby fizyczne.

Stosownie do definicji umowy darowizny określonej w art. 888 kodeksu cywilnego, za umowę darowizny uważa się czynność cywilnoprawną, na mocy której darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swego majątku. Oznacza to, że darowizna musi posiadać przymiot nieekwiwalentności. Stąd też w każdym przypadku kwoty przekazane przez mieszkańców gminy na rzecz obdarowanego, tj. na rzecz Urzędu Gminy, ażeby mogły być uznane za darowizny przede wszystkim muszą realizować cele określone w powołanym wyżej przepisie i jednocześnie nie mogą wiązać się ze świadczeniem wzajemnym ze strony obdarowanego względem darczyńców. Istotnym jest zatem, aby darowizny przekazane przez mieszkańców - darczyńców - nie były w późniejszym okresie spożytkowane na ich rzecz.

Z przedstawionego w piśmie stanu faktycznego wynika, że wpłata dokonana została na kwitariusz opieczętowany przez społeczny komitet budowy sieci kanalizacyjnej, którą następnie przekazano zbiorczym dowodem wpłaty do banku na konto Gminy R. Tak więc dokonana przez podatnika wpłata na budowę kanalizacji sanitarnej wraz z podłączeniem do niej budynku mieszkalnego w miejscowości L., udokumentowana dowodem wpłaty na rzecz społecznego komitetu ds. budowy kanalizacji (na rachunek bankowy Urzędu Gminy) spełnia przesłankę darowizny na cele ochrony środowiska i podlega odliczeniu od dochodu przed opodatkowaniem na mocy art. 26 ust. 1 pkt 9 lit. b cyt. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Reasumując powyższe należy stwierdzić, iż podatnik, który chciałby skorzystać z przysługującego mu prawa do odliczenia od dochodu przekazanej darowizny, w celach dowodowych powinien dysponować dowodem wpłaty, z którego jednoznacznie wynika nazwisko darczyńcy, numer rachunku, kwota darowizny, jak również, na jaki cel ją przekazano, a dodatkowo kserokopią przelewu zbiorczego, którą sporządza Urząd Gminy wraz z odpowiednim oznaczeniem osoby wpłacającej.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj