Interpretacja Urzędu Skarbowego w Krośnie
PP 443/3/2004
z 2 marca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP 443/3/2004
Data
2004.03.02



Autor
Urząd Skarbowy w Krośnie


Temat
(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy) --> Podatek od towarów i usług --> Sprzedaż opodatkowana i zwolniona od podatku

(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy) --> Przepisy ogólne --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
opakowania zwrotne
rozliczanie podatku od towarów i usług
wartość sprzedaży
zwolnienia z podatku od towarów i usług


Pytanie podatnika
dotyczy rozliczenia podatku naliczonego od pozostałych zakupów w związku z zakupem i sprzedażą opakowań zwrotnych (palet EURO), które zwolnione są od podatku VAT


W odpowiedzi na pismo z dnia 14.02.2004 r. (data wpływu do Urzędu 16.02.2004 r.) w sprawie rozliczenia podatku naliczonego od pozostałych zakupów w związku z zakupem i sprzedażą opakowań zwrotnych (palet EURO), które zwolnione są od podatku VAT, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Krośnie, działając na podstawie art. 14a § 1 i § 3 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) informuje, co następuje:

We wniosku złożonym w dniu 16.02.2004 r. podatnik informuje, że prowadzi działalność gospodarczą - usługi transportowe, które opodatkowane są stawką podatku VAT w wysokości 22 % oraz sprzedaż artykułów przemysłowych, w tym także budowlanych opodatkowanych stawkami 7 %, 0 % i 22 %. Podatnik zakupuje w zakładach wapiennych wapno, które składowane jest na paletach. Zakup wapna potwierdzony jest fakturą VAT do zapłaty i drugą fakturą VAT za pobrane palety. Aby odzyskać zapłaconą kwotę za pobrane palety, podatnik musi dostarczyć je do firmy zajmującej się odbiorem tych palet i wystawia fakturę VAT jak przy sprzedaży. W obydwu fakturach dokumentujących obrót paletami (zarówno przy zakupie, jak i przy sprzedaży) zastosowano zwolnienie z podatku VAT. Zapytanie podatnika dotyczy sposobu rozliczenia podatku naliczonego od zakupów pozostałych a mianowicie, czy należy go odliczyć w całości, czy też proporcjonalnie jak przy sprzedaży zwolnionej i opodatkowanej. Zdaniem podatnika, zwrotu palet nie należy traktować jako sprzedaży a jedynie jako zwrot zapłaconej kaucji za opakowania. Przy ich zwrocie nie powstaje bowiem żaden zysk, a często cena jest niższa ze względu na uszkodzenia palet. Dlatego, zdaniem podatnika, „sprzedaż” opakowań - palet nie może wpływać na odliczenie podatku naliczonego od pozostałych zakupów.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Krośnie nie podziela stanowiska zajętego przez podatnika:

Zgodnie z § 67 ust. 1 pkt 1 lit. b rozporządzenia Ministra Finansów z 22.03.2002 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 27, poz. 268 ze zm.) sprzedaż, z wyłączeniem eksportu towarów, które mogą być zużyte jako opakowania zwrotne, z wyjątkiem nowych opakowań sprzedawanych przez producentów i importerów, zwolniona jest z opodatkowania podatkiem VAT. Natomiast przepis § 44 tego rozporządzenia stanowi, że w przypadku, gdy podatnik sprzedał towar w opakowaniu zwrotnym, pobierając za to opakowanie kaucję, wartości opakowania nie uwzględnia się w treści faktury.

W przypadku podatnika obrót opakowaniami zwrotnymi dokumentowany jest oddzielnymi fakturami VAT, dlatego też należy przyjąć, iż jest to sprzedaż opakowań zwrotnych objęta zwolnieniem z opodatkowania podatkiem VAT. Podkreślić należy, że podatnik zakupuje palety w spółce, w której równocześnie dokonuje zakupu wapna. Palety te nie są następnie zwracane do tej samej spółki, ale odsprzedawane innej firmie. W związku z prowadzoną działalnością podatnik osiąga więc równocześnie sprzedaż zwolnioną i opodatkowaną. W takim przypadku rozliczenie podatku naliczonego od pozostałych zakupów odbywa się w sposób określony w art. 20 ustawy z dnia 8.01.1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.). Zgodnie z zapisem art. 20 ust. 2 podatnik może zmniejszyć podatek należny o kwotę podatku naliczonego, związaną ze sprzedażą opodatkowaną. Jeżeli nie jest możliwe wyodrębnienie całości lub części kwot podatku naliczonego, związanych ze sprzedażą opodatkowaną i zwolnioną, to zgodnie z art. 20 ust. 3, podatnik może także zmniejszyć podatek należny o taką część podatku naliczonego, która odpowiada procentowemu udziałowi wartości sprzedaży towarów opodatkowanych podatkiem w wartości sprzedaży ogółem. Przy ustalaniu wartości sprzedaży nie uwzględnia się kwot podatku.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj