Interpretacja Urzędu Skarbowego w Trzebnicy
PP 443/19/2004
z 2 lipca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP 443/19/2004
Data
2004.07.02



Autor
Urząd Skarbowy w Trzebnicy


Temat
(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy) --> Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
grunty
sprzedaż
sprzedaż budynków
zmiana przepisów


Pytanie podatnika
Gmina sprzedaje budynki mieszkalne i sanatoryjne położone na gruncie pow. 10 ha, nie ma planu zagospodarowania przestrzennego, budynki są poniemieckie, nabyte przez Gminę w 2003 r. bez podatku VAT. Ma wątpliwości, czy całość nieruchomości łącznie z gruntem korzysta ze zwolnienia od VAT po 1 maja 2004 r.


Z otrzymanego w dniu 26.09.2003 r. zapytania wynika, iż Gmina przygotowuje do sprzedaży nieruchomość rekreacyjną zabudowaną domem letniskowym wybudowanym przez dzierżawcę nieruchomości na podstawie otrzymanego pozwolenia na budowę. Budynek jest w stanie wykończonym lecz nie oddanym formalnie do użytku, na cele rekreacyjne jest użytkowany przez inwestora od roku 1993; został zrealizowany niezgodnie z zatwierdzonym planem realizacyjnym i zatwierdzonym projektem budowlanym. Gmina ma wątpliwości, jaką stawką opodatkować sprzedaż budynku, czy też zwolnić z opodatkowania.
Naczelnik Urzędu Skarbowego w Trzebnicy, na podstawie przepisów ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.), informuje, iż sprzedaż towarów używanych zwolniona jest na podstawie art. 7 ust. 1 pkt 5 ustawy, pod warunkiem, że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało sprzedającemu prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony. Zwolnienie dotyczy również używanych budynków, budowli i ich części będących przedmiotem umowy najmu, dzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze. Należy jednak zauważyć, że stosownie do art. 4 pkt 7 ustawy przez towary używane rozumie się w tym wypadku budynki, budowle i ich części – jeżeli od końca roku, w którym zakończono budowę tych obiektów, minęło co najmniej 5 lat.
Przepisy podatkowe nie definiują ani pojęcia „budynku” ani „momentu zakończenia budowy”. Należy zatem przy definiowaniu tych pojęć posiłkować się przepisami ustawy – Prawo budowlane. Mówiąc o towarach zdefiniowanych w art. 4 pkt 1 ustawy o VAT jakimi są m. in. budynki będące przedmiotem czynności określonych w art. 2, zalicza się do nich te, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej.
Obiekty budowlane klasyfikowane są według Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych, a o zaliczeniu danego obiektu do odpowiedniego grupowania PKOB decyduje przeważające przeznaczenie obiektu jako kryterium główne. Według pisma Głównego Urzędu Statystycznego Nr SRI-4-WSK-12-535/99 z dnia 1999.04.19 skierowanego do Ministerstwa Finansów, „obiekt budowlany rozpoczęty, który po zmianie właściciela nadal będzie kontynuowany może być klasyfikowany według Klasyfikacji Obiektów Budowlanych” (obecnie PKOB).
Biorąc pod uwagę fakt, iż towarem używanym jest budynek, a w świetle przepisów Prawa budowlanego – należy rozważyć moment zakończenia budowy, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Trzebnicy uważa, iż Gmina we własnym zakresie winna ustalić moment zakończenia budowy (stosownie do przepisów prawa budowlanego), gdyż od tego zależy, czy sprzedaż będzie opodatkowana czy zwolniona.
Jeśli od momentu zakończenia budowy nie upłynęło 5 lat, sprzedaż budynku o przeznaczeniu rekreacyjnym będzie podlegała opodatkowaniu według stawki 22%, ponieważ budynki tego typu nie są wymienione w załącznikach do ustawy jako opodatkowane stawką obniżoną.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj