Interpretacja Urzędu Skarbowego w Ostrowie Wielkopolskim
US-PP-443/79/2004
z 22 lipca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
US-PP-443/79/2004
Data
2004.07.22



Autor
Urząd Skarbowy w Ostrowie Wielkopolskim


Temat
(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy) --> Podatek od towarów i usług --> Stawki podatku


Słowa kluczowe
ochrona środowiska
opłata za gospodarcze korzystanie ze środowiska
podatek od towarów i usług
refakturowanie
stawki podatku


Pytanie podatnika
Czy refakturując opłaty za korzystanie ze środowiska na Gminę jako właściciela kotłowni Przedsiębiorstwo Komunalne Sp. z o. o. dolicza podatek VAT w wysokości 22%?W ramach obsługi kotłowni węglowych na mocy umowy zawartej z Gminą i Miastem w N. Spółka nasza wnosi również opłaty za korzystanie ze środowiska naliczone od ilości spalonego opału na rzecz Urzędu Marszałkowskiego zgodnie z ustawą „Prawo ochrony środowiska”.


Pojęcie refakturowania nie jest zdefiniowane w przepisach prawnych. Przepisy prawa nie znają również pojęcia „fakturowania”, które można by uznać za pojęcie pierwotne względem „refakturowania”. Pojęcie to zostało ukute przez doktrynę i praktykę.

Należy zauważyć, że w doktrynie i piśmiennictwie niejednolite są poglądy zarówno na temat definiowania samego pojęcia, jak i na temat charakteru tej czynności.

W piśmiennictwie podkreśla się, że w przypadku „refakturowania” kluczowe znaczenie ma nie tyle czynność wystawienia faktury, co raczej czynność „odsprzedaży”, która jest dokumentowana tą fakturą. Obowiązek podatkowy – co do zasady nie jest bowiem związany z wystawieniem faktury – lecz jest związany przede wszystkim z wykonywaniem podlegających opodatkowaniu czynności.

W wielu orzeczeniach sądy – odnosząc się do istniejącej praktyki – stwierdzały, że refakturowanie w praktyce polega na zafakturowaniu odsprzedaży usług bez doliczania jakiejkolwiek marży (por. np. wyrok NSA z dnia 22 marca 1999 r., sygn. akt I S.A./Ka 1375/97, publ. POP 2000 r., nr 4, poz. 120).

W piśmiennictwie wskazywano również na techniczny w istocie charakter samej czynności refakturowania podnosząc, że samo refakturowanie nie stanowi odrębnej czynności podlegającej opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Stanowi ono bowiem przeniesienie kosztu świadczonej usługi na inny podmiot związany z wystawiającym refakturę więzią prawną (np. umową).

Opłata za korzystanie ze środowiska naliczana od ilości spalonego opału wnoszona na rzecz Urzędu Marszałkowskiego zgodnie z ustawą Prawo o ochronie środowiska obciąża konkretnego Podatnika. Pobierane przez właściwe organy opłaty nie są usługą ani też żadną inną czynnością podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Tego rodzaju opłaty obciążają bezpośrednio podatnika zobowiązanego do jej uiszczenia, w tym przypadku Wielobranżowe Przedsiębiorstwo Komunalne Sp. z o. o.

Zatem i refakturowanie tych wydatków na Gminę i Miasto N. nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj